Klima önünde serinleyenler dikkat!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Yeşim Taşova, klimaların doğru kullanılmadığı zaman zatürree hastalığına neden olabileceğini söyledi.

Klima önünde serinleyenler dikkat!
Klima önünde serinleyenler dikkat!
GİRİŞ 14.07.2013 11:46 GÜNCELLEME 14.07.2013 11:46

Yaz aylarında ishal vakalarının arttığını belirten Prof.Dr. Yeşim Taşova, özellikle kişisel hijyen ve yeme-içme yerlerinin hijyeninin son derece önemli olduğunu belirterek, "Çocuk ve yaşlıları çok etkileyen bir ishale dikkat edilmeli" diye konuştu. Klimaların temizlik ve bakımının önem taşıdığını kaydeden Prof. Dr. Yeşim Taşova, şunları kaydetti:

"Klimalarda gerekli temizlik ve bakım yapılmadığı zaman bir takım viral ve bakteriyel enfeksiyonların yayılımına yol açıyor. Bunlardan biri zatürree hastalığıdır. İnsanlar dışarıda 35-40 derece iken klimalı ortamda 15-20 derece sıcaklıkta kalıyor. Sonra aniden dışarıya çıkabiliyor. Bu ısı değişimi vücudun bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlara yol açıyor. Enfeksiyon hastalıklarına zemin hazırlıyor. Klimalı hayata alıştıktan sonra klimasız hayata dönmek çok zor. Araba ve evde klima var. Ama klima aynı zamanda solunum sisteminde kuruluğa yol açıyor. Bu da enfeksiyonlara karşı solunum sisteminin savunmasını bozuyor. Burada sürekli klimada uç soğukta kalınmasın. Sürekli gün içinde klimalı ortamda kalınmasın. Mutlaka taze havayı solumak gerekiyor. Klima açık olsa bile pencereler açılarak ortam 10-15 dakika havalandırılmalı. Hava değişimi sağlanmalı. Aşırı sıcakta güneş altında kalınmamalı. Bu su kaybına ve güneş çarpmasına yol açar. Yeterli sıvı tüketimi de mutlaka sağlanmalı." 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kabine yarın toplanıyor: Masada stokçulukla mücadele ve asgari ücret var
Son dakika: Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı son yolculuğuna uğurlandı