Gezi Parkı krizine ABD de müdahil oldu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili "Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız." dedi, temel özgürlüklere dikkat çekti.

Gezi Parkı krizine ABD de müdahil oldu
Gezi Parkı krizine ABD de müdahil oldu
GİRİŞ 01.06.2013 00:21 GÜNCELLEME 01.06.2013 01:06
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili "Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız. Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolu, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin onaylanmasından geçiyor. Öyle görülüyor ki bu bireyler de (eylemciler) bunu yapıyordu" dedi.

Psaki, günlük basın brifinginde Gezi Parkı'ndaki protestolara ilişkin soruları da yanıtladı.

Özgürlüklerin sağlıklı demokrasiler için kritik önemde olduğunu belirten Psaki, Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolunun, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin onaylanmasından geçtiğini söyledi. Psaki, "Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız. Öyle görülüyor ki bu bireyler de (eylemciler) bunu yapıyordu. Bu özgürlükler, tüm sağlıklı demokrasiler için kritik önem taşımaktadır" diye konuştu.

Psaki, bu aşamada Uluslararası Af Örgütü'nün konuyla ilgili raporlarının olduğuna işaret ederek, kendilerinin de halen olaylarla ilgili bilgi edinmeyi sürdürdüklerini, dolayısıyla şu anda aktarabileceği daha fazla somut bir detayın bulunmadığını belirtti.

"Bölgedeki Amerikalıların güvenliklerine dair kaygılarının olup olmadığına" dair soru üzerine Psaki, "Tabii ki bunu gözlüyoruz. Biliyorsunuz, kaygılarımız olduğu durumlarda ihtiyaca göre düzenli güncellemeler (seyahat uyarıları) yapıyoruz. Şu aşamada bu olmadı ve hala bu olaylarla ilgili ayrıntılara bakıyoruz" ifadesini kullandı.

Psaki, "Türk yetkililere ya da İstanbul'daki protestoculara herhangi bir tavsiyeniz var mı?" yönündeki soruyu ise "Alanda olan gelişmelere dair hala detaylar topluyor olduğumuzu gözönüne alırsanız, bunu yapmam benim açımdan zor. Elbette evrensel olarak barışçıl protestoları destekliyoruz, bu olayda da olduğu gibi. Ancak önümüzdeki birkaç gün içerisinde belki söyleyecek daha çok şeyimiz olur" diye yanıtladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • Bahadır Bahadıroğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  Onların Kaygı Duyduğu Şey. Göstericilerin içindeki yevmiyeli ajanları, yoksa Türk halkı umurlarında olmaz. Bence bu açıklama üzerine incirlik kapatılmalı.
  Cevapla
 • Yasemin Ekşi 10 yıl önce Şikayet Et
  Siz bi kendi işinize bakın ya!. Kaygılıymışlar falan bilmem ne...Biz de Guantanamodan, ülkenizdeki sizden olmayana uyguladığınız ayrımcılıktan, tüm düayaya terör üretip ihraç etmenizden ve daha nicelerinden kaygılıyız.Napçaz şimdi.Kimin kaygıları daha fazla.Siz kendi işinize bakın.Mind your own business...
  Cevapla
 • mustafa karadurak 10 yıl önce Şikayet Et
  KAYGI. Aynı kaygıyı, şu anda günde bilmem ne kadar kişinin katledildiği Suriye'de niye duymuyorsunuz ki? Çatlasanız da, patlasanız da Allah(cc) nurunu tamamlayacak, inşallah Ümmeti Muhammed, düştüğü yerden, Türkiye'den ayağa kalkacak. Bu telaşın, bu kaygını temelinde de bu yatıyor. İçimizdekiler göremese de olayların nereye gittiğini onlar bizden daha iyi görüyorlar. Ama korkunun ecele faydası yok.
  Cevapla
 • Adem ahuzaroğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  Neden kaygılı. Adamların kaygılı olduğu doğru da.Hesaplarının tutmayacağından, Provokasyonun amacına ulaşmayacağından dolayı
  Cevapla
 • FİKRET ÖZCAN 10 yıl önce Şikayet Et
  kaygı mıı ??. abd dış işleri bakanı yararlananların sayısından kaygılıymış... acaba ırakta ve afganistada öldürdüğünüz çocukların sayılarından hiç kaygı duydunuz mu diye sormayacak mıyız yani ?????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de haftanın VAR kayıtları açıklandı
Yine aynı manzara! PKK destekçisi DEM Partililer İstiklal Marşını okumadı...