Gezi Parkı ile ilgili mahkemeden karar

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Topçu Kışlası Projesi'ne karşı açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Gezi Parkı ile ilgili mahkemeden karar
Gezi Parkı ile ilgili mahkemeden karar
GİRİŞ 31.05.2013 19:15 GÜNCELLEME 31.05.2013 22:52
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası yapımına onay veren karara İstanbul 6. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği mahkemeye müracaat ederek, ‘‘Topçu Kışlası süsü verilen alışveriş merkezi yapılmasına olanak tanıdığı ileri sürülen 27/02/2013 tarihli, 139 sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını'' istedi.

Dernek dün mahkemeye dilekçe vererek acil karar alınmasını istedi. Bunun üzerine mahkeme akşam saatlerinde şu kararı aldı; ‘‘Davanın durumu ve uyuşmazlığın niteliği gözetilmek suretiyle davalı idarenin 1. savunması (Kültür ve Turizm Bakanlığı) alınıncaya veya bilgi ve belgeler gönderilip, yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne oy çokluğuyla karar verildi.''

İçinde buz pateninin de yer aldığı Mimar Halil Onur'un hazırladığı Topçu Kışlası projesi, II Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından geçtiğimiz ocak ayında reddedilmişti. Kurul kararında, projenin 1800'lerde yapılan Topçu Kışlası'nın ‘özgün mimarisi'ne dair yeterli bilgi ve belge içermediği belirtilmiş ve Gezi Parkı'nın günümüzdeki durumuna atfen "Günümüzde 60-70 yıllık kullanım değeri ile tarihe belgelik eden bir nitelik kazanmış" ve "İstanbulluların kolektif belleğinde yer etmiş" denilerek projeyi kabul etmemişti.

Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘reddi reddedeceğiz' açıklamasında bulundu. Bu açıklamadan yaklaşık üç hafta sonrada Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Topçu Kışlası'nın yapımına izin verdi. Yüksek Kurul, bölge kurulunun kararını neden iptal ettiğine dair gerekçe göstermedi. Karar metninde yalnızca kışlanın ‘sosyo-kültürel' amaçlı kullanılacağı belirtilerek şöyle denildi; "Taksim Meydanı ve Parkı ile bütünleşen yaklaşık 17 bin metrekarelik kamuya açık bir meydan düzenlemesi ve kapalı mekanların ise sosyo-kültürel amaçlı kullanımını öngördüğü anlaşılan avan projenin uygun olduğuna, bu nedenle İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunu'n kararının iptal edilmesine karar verildi..." denildi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi asıl kararını verene kadar Gezi Parkı'nda herhangi bir inşaai faaliyette bulunulmasının önüne geçmek için yürütmeyi durdurdu. Şimdi bakanlığı yüksek kurulun almış olduğu kararın gerekçesini mahkemeye açıklaması bekleniyor.

MAHKEMEDEN ÇIKAN KARAR

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Taksim Topçu Kışlası Projesi'nin iptali davasını kabul ederek, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği yetkililerince, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açılan "Taksim parkı üzerine Topçu Kışlası adıyla alışveriş merkezi yapılmasına olanak tanıdığı ileri sürülen 27 Şubat 2013 tarihli, 139 sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması" talepli dava karara bağlandı.

 'Kültür Bakanlığından savunma alınıncaya kadar.."

Mahkeme, "davanın durumu ve uyuşmazlığın niteliği gözetilmek suretiyle, davalı idare olan Kültür ve Turizm Bakanlığının savunması alınıncaya veya bilgi ve belgeler gönderilip yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar, yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne" oy çokluğuyla karar verdi.

Üye hakimlerden Ramazan Boyraz, "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27/2. maddesinde öngörülen koşulların birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından, istemin reddi gerektiği düşüncesiyle çoğunluğun görüşüne katılmıyorum" ifadesini kullanarak, bu karara muhelefet şerhi koydurdu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 26
 • mehmet aga 10 yıl önce Şikayet Et
  geri istiyorum. yıktırılan topçu kışlamı geri istiyorum. bir o değil. Faşistlerin yıktığı camilerimi de geri istiyorum.
  Cevapla
 • Levent Türkoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  @gokmen guner kardeşim haklısın ama bunlar samimi değil. samimi olsalardı Acarkent, Acaristanbul ve Beykoz Konaklarının yapımına da karşı çıkarlardı. İzni veren belediyeler de CHP'ye ait. Kaldı ki topçu kışlası projesine belediyenin chp ve mhp meclis üyeleri de imza atmış. Şimdi bunların ağaç sevdası nerede. Bu kişilerin 1 mayısta çiçeklere nasıl zarar verdiğine şahit olduk. Söyler misin bunların neresine inanalım. Tüm dünyaya rezil olduk 100-200 kişi yüzünden. Projenin animasyonuna bile baksalar hayran kalacaklar. Ama körü körüne gaza geliyorlar. Yabancı haber siteleri Türk baharı diyor.Bunlar tesadüf mü yoksa ortalığı karıştırma projeleri mi. Bu ülke bölünürse beyaz türkler/ulusalcılar/sahte vatanseverler tarafından bölünür. Kimsenin bunlar kadar ülkeye zarar verdiği yok. PKK belasını da bu azgın grup başımıza bela etmişti. 70-80 yıl boyunca devleti nasıl yönettiklerini gördük. Şimdi bunlar mı samimi yapmayın etmeyin lütfen
  Cevapla
 • gokmen guner 10 yıl önce Şikayet Et
  insan olan. Allahtan korkun, Ağaç sever diye adamları eleştiriyorsunuz.Körü körüne hükümeti savunuyorsunuz. Hükümetler gelip gecer, umrumda değil. Ama bu park çok güzel bir yerdir.İnsan olan anlar.
  Cevapla
 • Majestelerim 10 yıl önce Şikayet Et
  şaştım kaldım; eylemciler kısmen de olsa destek görebiliyor ya.... B.B.Başkanlığından beri bu ülkede ağaç dikme konusunda kimse R.T.E.'nın eline su dökemez. bu eylemcilerin derdi 1 MAYISTA YAPAMADIKLARI EYLEMİ, HAYATINDA HİÇ GİTMEDİKLERİ GEZİ PARKI bahanesiyle TAKSİM'de eylem yapmaktır. adama sorarlar; SEN HİÇ HAYATINDA AĞAÇ DİKTİN Mİ...
  Cevapla
 • Gökhan SERT 10 yıl önce Şikayet Et
  Sözde ağaç severler . Hayatlarında kaç defa ağaç diktiler acaba? Ağacı siyasete alet ediyorlar yazık!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Güney Amerika'da kriz! Devlet Başkanları resti çekti! Tüm ilişkiler askıya alındı
Başkan Erdoğan'dan Özgür Özel'in randevu talebine cevap