Gezi Parkı bahane oldu Türkiye karıştı

Taksim'deki Gezi Parkı'na Toplu Kışlası yapımına ilişkin mahkemeden çıkan durdurma kararına rağmen göstericiler eylemleri sürdürdü. İstanbul ile birlikte birçok ilde Gezi Parkı için eylemler düzenlendi.

Gezi Parkı bahane oldu Türkiye karıştı
Gezi Parkı bahane oldu Türkiye karıştı
GİRİŞ 31.05.2013 22:52 GÜNCELLEME 01.06.2013 09:56
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Beyoğlu'nda göstericilerle polis arasında çatışmalar devam ediyor. Halaskargazi Caddesi'ni barikatlarla kapatan göstericiler, Gezi Parkı'na girmeye çalışıyor. Polis barikatları aşmakta güçlük çekiyor.

Bugün sabah saatlerinde başlayan olaylar akşam da devam etti. Halaskargazi Cadde'sini barikatlarla trafiğe kapatan eylemciler, polisle çatışmaya devam ediyor. Polisin TOMA araçları ile tazyikli su sıkarak dağıtmaya çalıştığı eylemciler, araçlara taşlarla saldırdı. Barikatları açmaya çalışan TOMA araçları grubun arasında kaldı. Eylemciler ellerine geçirdikleri her şeyi kullanarak polisin açmaya çalıştığı caddeyi tekrar kapattı. Olaylar ara sokaklarda ve İstiklal Caddesi'nde devam ediyor.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar akşam saatlerinde de devam etti. Göstericiler Taksim Meydanı inşaatında kullanılan malzemeleri ateşe verdi. İnşaat malzemeleri alev alev yandı.

Tarlabaşında öfkeli bir grup Taksim Meydanı inşaatında kullanılan inşaat malzemeleri ateşe verdi. Malzemeleri ateşe veren kalabalık grup slogan atarak polise taş attı. Poliste göstericilere gaz bombasıyla karşılık verdi. Polisin gaz bombasıyla göstericilere karşılık vermesi sonucunda bir bayan yaralandı.

Olayda yaralanan bayan özel bir araçla Taksim İlk Yardım Devlet Hastanesine kaldırıldı. Göstericilerin kaldırım taşlarını söküp polise attığı gözlendi. Polisin göstericilere müdahalesi devam ediyor.

İzmir

İstanbul Taksim Gezi Parkı'nda çıkan olaylara destek vermek amacıyla İzmir'de yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonrası gruptan ayrılan yaklaşık 100 kişi, polise taş, şişe ve sopalarla saldırdı. Polis, eylemcileri dağıtmak için tazyikli suyla müdahale etti. Arbede halen devam ediyor.

Taksim Gezi Parkı'nda çıkan olaylara destek olmak için Alsancak İskelesi önünde toplanan sivil toplum kuruluşu, siyasi partiler, taraftar dernekleri üyeleri, sloganlar atarak Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti. Gruptan ayrılan yaklaşık 100 kişilik grup ise Basmane Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada polise taş, şişe ve sopalarla saldıran grup, Basmane Otobüs Son Durakları'nın bulunduğu bölgede yol kenarındaki kaldırım taşlarını sökerek polise fırlattı. Polis, yol ortasında ateş yakan ve yüzlerini örtülerle kapatan gruba karşı tazyikli suyla müdahale etti.

Polis, Basmane Meydanı'na çıkan tüm yolları araç trafiğine kapatırten, Basmane Meydanı'ndaki gerginlik halen devam ediyor.

Ankara

Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto eden bazı sivil toplum kuruluşları, sendika ve siyasi parti üyelerinin de aralarında bulunduğu grup, başkentte protesto gösterisi yaptı.

Kuğulu Park'ta akşam saatinde toplanmaya başlayan gruplar, "Kent bizim Gezi bizim", "Her yer Taksim" ve hükümet aleyhine yazıların bulunduğu dövizler taşıyarak, çeşitli sloganlar attı. Gruba, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Bülent Kuşoğlu, İzzet Çetin ve Levent Gök de destek verdi.

Eylem nedeniyle Kuğulu Park çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Bu arada, parktan ayrılan bir grup, Kızılay'a yürümek istedi. Polisin ABD Büyükelçiliği yakınında barikat kurması sonrasında, gerginlik yaşandı. Polis, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Atatürk Bulvarı'nda güvenlik amacıyla bekleyen TOMA aracına saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edildi. Grubun, yol üzerine hükümet aleyhine yazılar yazdığı görüldü.

Sonrasında gruptakiler, Kuğulu Kavşağı Altgeçidi Kızılay istikametini bir süre trafiğe kapattı. Gruptakilerden bazıları, yoldaki demir bariyerlere vurarak, olayları protesto etti.

Polisin bulunmadığı alanda bir süre daha protesto gösterisi yapan eylemciler, daha sonra Kuğulu Park'a döndü. Parktaki protesto, şarkılar eşliğinde devam ediyor.

Öte yandan, Kızılay çevresinde de küçük çaplı olaylar çıktı. Olaylarda bazı işyeri ve bankaların camları kırıldı.

Olaylarda yaklaşık 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Adana-

Adana'da bir grup, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti.

Çeşitli siyasi partilerin üyeleri ile bazı takımların taraftarlarından oluşan grup, Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek çeşitli sloganlar attı.

Grupta yer alan sanatçı Hayko Cepkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Adana'ya konser vermek için geldiğini ancak protesto gösterisi olduğunu duyunca destek vermek istediğini ifade etti.

Çeşitli pankartlar açan ve halay çeken grup, bir süre de oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Eskişehir 

Eskişehir'de yaşanan olaylar Taksim Gezi Parkı'nda yaşananları aratmadı. İçinde öğrencilerin de bulunduğu grup polisle gece boyu çatıştı.

Eskişehir'in çeşitli caddelerinde başlatılan yürüyüşlerde çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yaklaşık 500 kişilik grup, Üniversite Caddesi üzerinde taşkınlık yaşatarak polisle çatışmaya başladı. Belediye barikatlarını, tuğla, taş ve benzeri cisimleri çevik kuvvete fırlatan gruba polis, TOMA aracıyla tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Tazyikli suyun ardından kentin ara sokaklarına kaçan grup tekrar bir araya gelerek eylemlerine devam ettiler. Bazı vatandaşlar ise biber gazına maruz kalmamak için apartmanlara ve cadde üzerindeki dükkanlara sığındı.

Grup cadde üzerinde uzun bir süre taşkınlık yaparak çöp konteynerlarını ateşe verdi.
Öte yandan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) yanında bulunan Dumlupınar Öğrenci Yurdu'nda kalan yaklaşık 300 kişi de çarşıya yürümek istedi. Polisin grubu vazgeçirmek için ikna çabaları ise sonuç vermedi.

Olayda çok sayıda polis ve vatandaş biber gazından etkilenirken, çatışmanın kentin belli bölgelerinde halen devam ettiği bildirildi 

Muğla

Aydın'da gece yarısı başlayan Gezi parkı eyleminden sonra Muğla'da yürüyüş başladı. Üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu eylemcilere polis müdahale etti. Yürüyüş devam ediyor.
Gece yarısı Gezi Parkı olaylarına destek vermek amacıyla yürüyüş başlatan eylemciler Muğla Uğur Mumcu Bulvarı'nda yürüyüşe geçince polis tartıştı. Yaşanan arbedede polis göstericiler gaz bombası ile müdahale etti. Şu anda çok sayıda üniversite öğrencisinin de bulunduğu kalabalık sloganlar eşliğinde yürüyüş yapıyor.

Aydın

Aydın'da, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen üniversiteli gençlerden oluşan bir grup gece yarısı yürüyüş yapıp Abide Kavşağı'nda alkol alarak oturma eylemi yaptılar.

Hükümet aleyhine sloganların atıldığı eyleme Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP İl Başkanı Barkan Kalınomuz, CHP Aydın Merkez İlçe Başkanı Barış Altıntaş, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Serap Cambazoğlu da destek verdi. Polisin güvenlik önlemi aldığı protesto yürüyüşü gece yarısı sona erdi.

Gece saat 01.00 sıralarında Aydın Merkez Sevgi Yolu üzerinde toplanan kalabalık, İstasyon Meydanı'ndan Adnan Menderes Bulvarı'na ters şeritten yürüyüşe geçti. Garaj Cadde Kavşağına kadar yürüyüp tekrar bulvar üzerinden Abide Kavşağı'na kadar yürüyen grup daha sonra Ak Parti İl Binası'nın da bulunduğu meydanda oturma eylemi yaptı. Bir süre oturma eylemi yapıp çeşitli sloganlar atan gruptaki bazı kişiler yaklaşık 2,5 saat süren eylem sırasında bir yandan alkol alıp diğer yandan slogan attı. Grup oturma eylem boyunca yolu trafiğe kapattı.

Zaman zaman grup arasında yaşanan kısa süreli gerginlikler, gruptaki diğer kişilerin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Grupta yer alan bir kişi fenalık geçirdi. Çevredekilerin müdahale ettiği şahsın önemli bir şeyinin olmadığı belirtildi. Eylemci gençler, çevrede güvenlik önlemi alan polislere de tepki gösterdi. Polisin uzaktan takip edip müdahale etmediği eylemciler saat 03.00 sıralarında yarın gece yeniden protesto yürüyüşü yapma kararı ile olaysız olarak dağıldı.

"Hükümet İstifa", "Faşizme Karşı Omuz Omuza", "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz", "Her Yer Taksim, Her Yer Direniş" ve "Metin Lokumcu Ölümsüzdür" gibi sloganların atıldığı yürüyüş ve eylemde zaman zaman protestocular arasında kısa süreli slogan tartışmaları yaşandı. 

Konya

Konya'da, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen üniversiteli gençlerden oluşan bir gruba, polis müdahale etti.

Konya'da sosyal paylaşım sitesinde örgütlenen bir grup üniversiteli genç, Taksim'deki Gezi Parkı olaylarını protesto etmek amacıyla Bosnahersek Parkı'ndan yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak olayları protesto eden gruba, polis müdahale etti. Grup dağılmamakta ısrar edince karşıt görüşe sahip bir başka grup, olayları protesto eden gruba müdahale etti. Müdahalenin ardından dağılan protestocu grup ara sokaklara kaçarak protestoya devam etti. Olay yerine sevk edilen çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara kaçan protestocu grup üyelerini takip ederek müdahalede bulundu. Dağıtılan grubun bir kısmı daha sonra tekrar toplanarak Gençlik Parkına hareket etti. Gençlik Parkına hareket eden grubu ise daha sonradan takviye olarak gelen çevik kuvvet polisi müdahale ederek dağıttı. Grubun dağıtılmasının ardından çevik kuvvet polisi Mesaj Caddesini trafiğe kapatarak yoğun güvenlik önlemleri aldı. Karşıt görüşe sahip grup ise protestocu grup aleyhinde sloganlar attı. Trafiğe kapatılan cadde, olayların normale dönmesinin ardından tekrar trafiğe açıldı. Olayda, yaralı ve gözaltı olmadığı öğrenildi.

KAYNAK: AA, CİHAN
YORUMLAR 123
 • siyahnur 10 yıl önce Şikayet Et
  bozguncu taifesi. Böyle yırtınmanıza gerek yok. Daha taksime cami dikilecek Allah'ın izniyle. Zaten derdiniz o Taksim'e cami yapılacak olması.
  Cevapla
 • Kemal Ateş 10 yıl önce Şikayet Et
  %60. AKP nin oyları bugünden itibaren en az %60 olmuştur. hayırlı olsun....
  Cevapla
 • Ömer DEMİRBAĞ 10 yıl önce Şikayet Et
  TAHRİK. Danıştay saldırısının ardından Ecevit'in beynine kan sıçratan ve Cemil ÇİÇEK'i linç etmeye kalkışan gözü dönmüş sürüyü düşünün. Cumhuriyet (!) mitinglerinde toplatılan ve niçin toplatıldıklarını anlamadan tepinen yapay kalabalıkları hatırlayın. Şimdi de ağaçlar bahane edilerek bütün Türk milletine karşı ucuz ve zavallıca bir gövde gösterisine yelteniliyor. Muhatap Türk milletidir ve ona: "-Sen kim oluyorsun da yüzde elliden fazla bir bütünlükle iradeni ortaya koyabiliyor ve iktidar olabiliyorsun!?" denilmek isteniyor. 2002'nin 3 Kasım'ında başlayan asıl "Türk baharı" PKK'ya, Ergenekon'a, Balyoz'a rağmen durdurulamadı ve Türkiye gelişmeye, büyümeye, belini doğrultmaya devam etti. işte asıl dertleri bu. Yalnızca ağaçlar için eylem yaptığını sanan "mal"lara, o civardaki esnafa ve güvenlik güçlerine yanarım, o kadar.
  Cevapla
 • ali celik 10 yıl önce Şikayet Et
  Ahir zaman fitnesi. (Ebu Hureyre’den nakledildiğine göre) Resulullah (asm.): “Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde (yerinde) oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın.” (Sahihu’l-Buhari VIII, 92; Tefriru’l-Kurani’l-Azim II, 43; Sunenu İbn-i Mace, II, 3961.)
  Cevapla
 • ali celik 10 yıl önce Şikayet Et
  Gezi parkı bardağı taşıran son damla. Bu içki yasasından sonra başbakan uzun bir süre inatlaşmayacaktı.Neyseki hatalarını anladılar.Muhalefetin amacı oyla kazanamadığı iktidarı yine her zamanki gibi darbe ile ele geçirmek.Bunlara fırsat verilmemeli.Başbakan Türkiyedeki laik kesime hayat standartlarının değişmeyeceği kurallara uyulduğu sürece eskisi gibi özgürce hayatını yaşayabileceğini anlatmalı.Tiyatrolar bu kesimin önem verdiği kültürel faaliyetler desteklenerek herşeyin eskisinden daha özgürce devam edeceği sözle ve fiillerle anlatılmalı.Yani sözün özü türkiye iranmı olacak korkusundan kurtarılmalı.Dindar insanada haklar imkanlar verilmeli diğer insanlarada haklar verilmeli.Halkın ortak kullandığı bu gibi yerlerde birşey yapılırken anketle halka sorulmalı sadece belediye meclisi ile karar alınmamalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maduro'dan İsrail destekçisi devlet başkanına: Yalaka...
Mavi Vatan’da yeni sayfa: KALKAN DİHA