13 yıllık davada 'uyuşmazlık' tahliyesi

Diyarbakır'da 13 yıl önce öldürülen M. Şerif Avşar cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklanan sanık Gültekin Sütçü'nün Diyarbakır 7. Kolordu Askeri Mahkesi'ndeki duruşmasında tahliye kararı çıktı.

13 yıllık davada 'uyuşmazlık' tahliyesi
13 yıllık davada 'uyuşmazlık' tahliyesi
GİRİŞ 09.08.2007 20:58 GÜNCELLEME 09.08.2007 20:58

Diyarbakır'da 13 yıl önce öldürülen M. Şerif Avşar cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklanan sanık Gültekin Sütçü'nün yargılanmasına Diyarbakır 7. Kolordu Askeri Mahkemesinde başlandı.

Mahkeme, sanık Sütçü'nün tahliyesine karar vererek, dosyası Uyuşmazlık Mahkemesine gönderdi. 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya tutuklu sanık Gülketin Sütçü ile sanık avukatı Kerem Sezgin, müdafi avukat Sezgin Tanrıkulu ve M.Şerif Avşar'ın ağabeyi M. Ali Avşar katıldı.

Savcı, adliye mahkemesi kararına bakıldığında sanık ile maktul arasındaki ilişkinin, askeri istihbarat faaliyetine bağlandığını dosya incelendiğinde böyle bir durumun bulunmadığının bütün dosya kapsamından anlaşıldığını ifade etti. Savcı, ilgili kanun gereğince askeri mahkemelerin görevli olabilmesi için gerekli olan askeri hizmet hususunun bu dava açısından bulunmadığından askeri mahkemenin görevsiz olduğunu söyledi.

Askeri savcı, şunları kaydetti: "TCK'da da sanığın yazılı olan suçtan cezalandırılması istendiğinden 353 Sayılı Kanun'un 12. maddesi gereğince askeri mahkememizin yine görevsiz olduğu değerlendirilmektedir. Sanığın uzman çavuş sözleşmesinin feshedilmesi suretiyle TSK'dan ilişiği kesilmiştir. Üzerine atılı suç askeri bir suç değildir.

Bu itibarla görevsizlik kararı verilerek, ortaya çıkacak olumsuz görev uyuşmazlığının çözümü için de dosyanın uyuşmazlık mahkemesine gönderilmesini talep ediyorum." Müdafi avukat Sezgin Tanrıkulu ise "Görevli mahkemenin, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu düşünüyoruz. Sanığın tutukluluk halinin devamına ve görevsizlik kararı verilmesini talep ediyorum" dedi.

Sanık avukatı Kerem Sezgin, dava ile ilgili Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesinin görevli olduğunu düşündüklerini bildirerek, Uyuşmazlık Mahkemesine gidilmesinin uzun süre alacağından sanığın tutuklu kalmasının mağduriyetine neden olacağını, bu nedenle sanığın tahliye edilmesini talep etti. Sanık Sütçü de üzerine atılı suçu işlemediğini savunarak, "Görevim, sınıfım ve rütbem gereği herhangi bir istihbaratta görevli olmam mümkün değil. Tutuklu kaldığım için mağdurum. Tahliyemi istiyorum" dedi.

Mahkeme verdiği aradan sonra Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararı ile "görevsizlik kararı" verildiğinden ortaya çıkan olumsuz görev uyuşmazlığının giderilmesi ve dava dosyasının kararının kesinleşmesi için dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesine gönderilmesine, delillerin yeterince toplanmış olması karşısında tutukluluk sebeplerinin ortadan kalktığının anlaşıldığından sanık Sütçü'nün tahliyesine karar verdi.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Sanık Sütçü, 22 Nisan 1994 yılında M. Şerif Avşar'ın Diyarbakır'da kaçırılarak, öldürülmesi olayının azmettiricisi olarak aranırken, 29 Ekim 2006'da Bulgaristan'dan Türkiye'ye giriş yaparken tutuklanmıştı.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesinde cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan Sütçü hakkında mahkeme, 24 Mayıs 2007'deki duruşmada olay tarihinde sanığın asker olması nedeniyle "görevsizlik" kararı vererek, dosyayı askeri mahkemeye göndermişti. Diyarbakır Baro Başkanı müdafi avukat Sezgin Tanrıkulu, duruşmadan sonra Baro Eğitim Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dosya için kendini görevli kabul etmeyen mahkemenin delil durumuna göre sanığı tahliye etmesinin kendilerine göre uygun olmadığını iddia etti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Atatürk'e benzerliği ile bilinen adam 19 Mayıs'ı da boş geçmedi!
Hayati Sır, İsrail'in Mescid-i Aksa planını anlattı: İran'a yıktıracaklar