Barzani'den terör örgütü 'PKK' tepkisi!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, "Silahlı grupların o bölgedeki varlığı (Sincar) Şengal halkının dönmesini ve oraya hizmet götürmenin önünde engel olmamalı." dedi.

Barzani'den terör örgütü 'PKK' tepkisi!
Barzani'den terör örgütü 'PKK' tepkisi!
GİRİŞ 04.08.2019 16:02 GÜNCELLEME 04.08.2019 16:02
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Musul'un Sincar ilçesinde yuvalanan terör örgütü PKK'yı işaret ederek "Silahlı grupların o bölgedeki varlığı (Sincar) Şengal halkının dönmesini ve oraya hizmet götürmenin önünde engel olmamalı." dedi.

Barzani, Irak'ın Duhok kentinde terör örgütü DEAŞ'ın, Musul'un Sincar ilçesindeki Ezidilere düzenlediği saldırının 5. yılı nedeniyle düzenlenen törende konuşma yaptı.

Sincar ilçesinin Peşmerge güçlerince kurtarılması ve DEAŞ'tan temizlenmesine rağmen yeniden inşasının henüz gerçekleşemediği belirten Barzani, bu yüzden evlerini terk eden Ezidilerin bölgelerinde dönemediğini, Duhok vilayetindeki çadır kamplarda yaşam mücadelesi verdiklerini hatırlattı. 

İsmini zikretmeden terör örgütü PKK'nın oradaki varlığına değinen Barzani, "Silahlı grupların o bölgedeki varlığı Şengal (Sincar) halkının dönmesine ve hizmetlerin sunulmasının önünde engel olmamalı. Şengal'in durumu için bir çözüm bulunmalı." dedi.

Barzani, ilçe statüsündeki Sincar'ın vilayet olması ve Irak'ın 2020 bütçesinden özel bir bütçenin temin edilmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

EZİDİLERE AİT 80 TOPLU MEZAR BULUNDU

DEAŞ'ın 3 Ağustos 2014'teki saldırısı sonucu Sincar'da Ezidilere ait şimdiye kadar 80 toplu mezarın bulunduğunu ifade eden Barzani, "360 bin Ezidi yerinden edildi ve bunun 100 binden fazlası yurt dışına göç etmek zorunda kaldı." dedi.

Örgüt tarafından alıkonulan Ezidilerin kurtarılması hususunda ne gerekiyorsa yapacaklarını belirten Barzani, "Şu ana kadar 2 bin 225 Ezidi kadın ile bin 284 erkek kurtarılmış durumda ancak hala bin 323 kadın ile bin 585 Ezidi erkeğinin akıbeti belirsiz." bilgisini verdi.

IKBY Meclisi, dün oy çokluğuyla 3 Ağustos'u "Ezidi Soykırım Günü" kabul etmişti.

Terör örgütü DEAŞ, 3 Ağustos 2014'te Ezidilerin çoğunlukta yaşadığı Sincar'a saldırı düzenlemiş, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişiyi kaçırıp öldürmüş veya elinde tuttuğu bölgelerde alıkoymuştu.

Irak'ın en kadim dini azınlıklar grubunda yer alan Ezidiler, DEAŞ saldırıları öncesi Musul'un batısındaki Sincar ilçesi ile Duhok vilayetinin farklı bölgelerinde ikamet ediyordu. Örgütün saldırıları sonrası pek çok Ezidi, Duhok'taki çadır kamplara sığınmak zorunda kalırken bazıları ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilmişti.

YORUMLAR 6
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu iki yüzlünün dedesi de osmanlıya karşı ingilizlerle birlik olup vatan hainliği yapmıştı. Hainlik ve adilik bunların kanlarında var...
  Cevapla
 • Mehmet yucesoy 2 yıl önce Şikayet Et
  Kurtler zerdust’un yildizini nasil benimsediler hayret ediyorum. Resmen bayragin ortasi koca zerdust sembolu
  Cevapla
 • hüsam 2 yıl önce Şikayet Et
  yarım agız kınamış...
  Cevapla
 • Türkmen diyarı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ezidilere şöyle oldu, ezidilere böyle oldu, ezidi soykırım günü falan filan... Peki orada yaşayan Türkmenler insan evladı değil miydi? Yerlerinden edilen, katledilen Türkmenlerden niye hiç bahsetmemişler? Müslüman ve Türk oldukları için mi?
  Cevapla
 • keleş 34 2 yıl önce Şikayet Et
  alayınız. haın. az. kuyruğunuza. basıldımı. ağız. değıştiriyorsunuz. fırsat. buldunuzmu. kuyu. kazmaya. başlıyorsunuz. batının. köleleri. temmelli. bunlarla. ilişki. kesilmeli. hainlik. yapanlara. acımak. yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'den Kılıçdaroğlu ve Sedef Kabaş'a tepki
Kuzey Marmara Otoyolu'nda 30 aracın karıştığı zincirleme kaza!