Türkiye'den sert açıklama: Dünyaya mesajımız nettir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Suriye'nin toprak bütünlüğü için tutumumuzu devam ettirmeye kararlıyız. Dünyaya mesajımız nettir. Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir."

GİRİŞ 08.10.2019 11:37 GÜNCELLEME 08.10.2019 12:32
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

''Uluslararası camiaya mesajımız nettir; Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir. Söz konusu Türkiye'nin güvenliği olduğunda Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi Türkiye kendi yolunu kendi belirler kendi göbeğini kendisi keser'' dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara'da Gazi Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.Oktay, Fırat'ın doğusuna yapılması beklenen operasyona ilişkin şöyle konuştu:
''Fırat Kalkanı ve Afrin güvenli bölgelerine 370 bin mülteci Türkiye'den gönüllü geri dönüş yapmıştır. Şimdi sıra Fırat'ın doğusunda güvenli bölgeyi oluşturmaktadır. Türkiye hem güney sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerine haddini bildirecek hem de Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine dönmelerine fırsat sağlayacaktır.

 

 

MESAJ NET

Uluslararası camiaya mesajımız nettir; Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir. Söz konusu Türkiye'nin güvenliği olduğunda Cumhurbaşkanımızın her zaman vurguladığı gibi Türkiye kendi yolunu kendi belirler kendi göbeğini kendisi keser, hiçbir şartla da kendi sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru ve terör devleti oluşturulmasına asla ve asla müsaade etmez. Bedeli ne olursa olsun.''

NE OLMUŞTU?
Bu açıklamalardan bir süre sonra da ABD Başkanı Trump, Türkiye'yi ekonomisiyle tehdit etti.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Suriye'nin kuzeyinde sınırları aşan bir şey yapması halinde, Türkiye ekonomisini tamamen yok edip ortadan kaldıracağı" tehdidinde bulundu. Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason da yaptığı açıklamada,"Türkiye Suriye'de hava görev emrinden çıkarıldı, gözlem ve keşif bilgileri verilmeyecek" demişti.

Trump şu ifadeleri kullanmıştı:
"Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım).(Türkiye'nin) Avrupa ve diğerleri ile birlikte, yakalanan IŞİD'lileri ve ailelerini gözetmeleri gerekiyor. ABD, IŞİD'in yüzde 100'ünün yakalanması da dahil olmak üzere, beklenenden çok daha fazlasını yaptı. Şimdi bölgedeki diğerlerinin kendi bölgelerini korumalarının zamanı geldi."

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • ÖFKELİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu İŞİD denen şeytanlar neden İsrail'e saldırmıyor, aklıma bu takıldı.Coğrafya aynı çünkü, Şeytan ve Başşeytan !
  Cevapla
 • Diriliş 2 yıl önce Şikayet Et
  İşte bu kadar Allahtan gayri kimseden korkmayız. Biz yolumuza bakarız sizde aradan Çekilin.. Nokta......
  Cevapla
 • Diriliş 2 yıl önce Şikayet Et
  İşte bu kadar Allahtan gayri kimseden korkmayız. Biz yolumuza bakarız sizde aradan Çekilin.. Nokta......
  Cevapla
 • cevat 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim ordumuzun yar ve yardımcısı olsun , attığı tam isabet bulsun..varolsun sağolsun inşallah
  Cevapla
 • efe 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriye'nin toprak bütünlüğünü bilmem. Misak-ı milli sınırları Halep,Münbiç, Rakka,Musul,Kerkük ve Süleymaniye'yi içine alacak şekilde geçiyor. Misak-ı milli gerçekleştirilmeyecekse operasyonun bir anlamı olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de hangi il hangi Türk boyundan geliyor?
Bu vurgunu durdurun! Kanundaki boşluk onlara yarıyor