Barış Pınarı harekatında yaşanan gelişmeler: Suriye operasyonu ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sınır ötesi operasyon yapılacağının sinyallerinin verilmesiyle beraber gündemin merkezine yerleşen Barış Pınarı harekatı nedir? Fırat'ın doğusunda birden çok noktada gerçekleştirilmesi planlanan Suriye operasyonu bölgeye düzenlenmeye başladı. İşte, tüm Türkiye'nin gözü kulağının çevrildiği Barış Pınarı harekatına ilişkin en son gelişmeler!

Barış Pınarı harekatında yaşanan gelişmeler: Suriye operasyonu ayrıntıları
Barış Pınarı harekatında yaşanan gelişmeler: Suriye operasyonu ayrıntıları
GİRİŞ 10.10.2019 09:13 GÜNCELLEME 10.10.2019 09:13
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleşen 29.İstişare ve Değerlendirme toplantısında sınır ötesi operasyon başlatılacağına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan konuşmada ''Barış Pınarları'' ifadesine yer vermesiyle beraber Suriye operasyonunun ne zaman yapılacağı yakın mercek altına alınmaya başlandı. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından çıkan yoruma dayanarak sadece tek bir noktadan değil de birden fazla noktada yürütülmesi beklenen Barış Pınarı harekatı nedir? Kamuoyuna Fırat'ın doğusunda icra edileceği gelişmesi aktarılan ve şimdiden gündemde yankı uyandırmaya başlayan Suriye operasyonu başladı. İşte, tüm gelişmeler...

 

 

BARIŞ PINARI HAREKATI NEDİR?

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan AK Parti kampında kamuoyunu yakından ilgilendirecek açıklamalara imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye operasyonuna yönelik gerekli tüm hazırlıkların yerine getirildiğinin müjdesini verdi. Öte yandan tam teçhizatlı yürütülecek operasyonu Barış Pınarları şeklinde nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan bu harekatın gerek havadan gerekse karadan gerçekleştirileceğine dair sinyaller verdi.

 

 

suriye operasyonu

SURİYE OPERASYONU BAŞLADI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde düzenlenen 29.İstişare ve Değerlendirme toplantısında verilen ifadeler doğrultusunda; "Söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti, belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekâtı yürüteceğiz" Barış Pınarı harekatının başlayacağını aktarmıştı.

Tüm bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Barış Pınarları'' nitelemesini çoğul bir biçimde ifade etmesi de, yürütülecek operasyonun yalnızca tek noktada olmayıp daha çok noktada yapılacağına işaret olarak yorumlandı. 

SURİYE OPERASYONU İLE İLGİLİ SON DAKİKA GELİŞMELERİ...

Türk askeri birliklerinin sınırları geçerek zırhlı araçlarla beraber Cerablus'tan Münbiç’e doğru ilerlemeye başladığının bilgisine ulaşıldı. Suriye’nin kuzey tarafında askeri hareketlilik meydana gelirken,Türk Hava Kuvvetleri’nin ise Irak-Suriye sınırında devriye-keşif ve gözetleme uçuşlarını sıklaştırdığı öğrenildi. Yine Türk Silahlı Kuvvetleri ekibi tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere komando ve zırhlı personel taşıyıcı takviyesi gerçekleştirilirken; hem de komandolar hem de araçlar, Kilis-Suriye sınırında konuşlu askeri birliklere takviye olması açısından gönderildi.

barış pınarı harekatı

YORUMLAR 1
  • Ahmet42 2 yıl önce Şikayet Et
    Bu isim operasyonun nasıl olacağını ve stratejisini ele ceriyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Almanya'da eyaletler birbirine girdi: Sizlere parayı biz veriyoruz!
Yunanistan ve ABD'ye adalarda 'Suçüstü'