Türkiye karşıtı karar almışlardı... 4 partiden kınama geldi

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, AP'nin Türkiye'ye yönelik aldığı kararı kınadı.

GİRİŞ 24.10.2019 20:53 GÜNCELLEME 25.10.2019 11:55
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulunda, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı kınayan kararı tepkilere neden oldu.

 

 

Genel Kurulda, Gümrük Kanunu'nda değişiklik öngören teklif üzerinde görüşmeler devam ediyor. Toplantıda, yerlerinden söz alan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grup başkanvekilleri, AP'nin Türkiye'ye yönelik aldığı kararı kınadı.

AP HAKSIZ KARARLARINA YENİSİNİ EKLEDİ

 

 

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, AP kararını "iki yüzlülük" olarak değerlendirerek, "Avrupa Parlamentosu çifte standartlı, ikircikli ve haksız kararlarına bir yenisini daha eklemiştir. Avrupa Parlamentosunun bu kararını kınıyoruz. Bu karar, Avrupalıların Müslüman Türk milletine, özellikle şark politikalarına ilişkin değişmeyen bakış açılarının tezahürüdür. Bizim gerçekleri görüp ona göre tedbirler almamız gerekiyor. Tarihi gerçekleri unutmadan nesillerimizi daha güçlü ve kuvvetli bir şekilde yetiştirmeliyiz." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da Avrupa Parlamentosunun aldığı kararı kınadıklarını vurgulayarak, "AB yeni bir dünyanın kurulduğunu görüyor ve kendisine yeni bir yer bulmak istiyor. Avrupa bunu yaparken insan hakları sözleşmelerine, BM kararlarına ve uluslararası hukuka aykırı hareket etmiştir." dedi.

KABUL EDİLEBİLECEK BİR YANI YOK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da AP kararını şiddetle kınadığını belirterek, "Gümrük Birliği'nin askıya alınması başta olmak üzere birçok yaptırım talebini de beraberinde getiren bu kararın kabul edilebilecek bir yanı yoktur.  Ayrıca AP, Türkiye ile ilgili  ilk kez karar almıyor. Yaşadığımız coğrafyayla ilgili ne zaman olağan dışı bir gelişme olsa benzer müdahalelerde bulunup, karşı cephede saf tutmayı alışkınlık haline getirmiştir. Onlara göre insan hakları sadece kendileri içindir. Onların insan hakları anlayışı içinde Türk'ün hak ve hukukunun korunması yoktur. Türkiye BM'den kaynaklanan meşru haklarını kullanmıştır. TBMM'de grubu bulunan bütün siyasi partilerin ortak bir kararla AP'yi kınamasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de AP'nin Türkiye ile ilgili aldığı kararın kabul edilebilir bir tarafının olmadığını söyledi.

KARARLARIN TAMAMINI REDDEDİYORUZ

Türkiye'nin sınırında oluşmuş terör örgütlerine karşı meşru müdafaa hakkını kullandığını vurgulayan Özel, "Gümrük Birliği başta olmak üzere çeşitli yaptırımları andıran kararların tamamını reddediyoruz. Bu süreçte kim tarafından tehdit edilirse edilsin Türkiye kimseye pabuç bırakmayacaktır. Tarihimizde bu tür tehditlere pabuç bırakmayan İsmet Paşa ve Bülent Ecevit'ten gelen bir geleneğimiz ve kararlı duruşumuz var. Avrupa'ya bu geleneğimizi hatırlatıyoruz." diye konuştu.

Meclis Başkanvekili Celal Adan da grup başkanvekillerini tebrik ederek "Allah'ın izniyle Türkiye birlik ve beraberlik içinde her şeyin üstesinden gelecektir." dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
iyi parti
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • fikret 11 ay önce Şikayet Et
  hdp düşman partisi içimizde yılan besliyoruz kapatın gitsin bütün yönetiçilerine siyaset yasağı koyun bakalım yeni parti kurabilirmi partiler yasası değişmeli partiler toplantılarını istiklal marşı ve türk bayrağı zorunluluğu getirilmeli bunu yapmayan parti kapatılsın hdp gibi partiler olmasa terör biter pkk terörist bulamaz
  Cevapla
 • Mehter 11 ay önce Şikayet Et
  TBMM tebrik ederim. Harika bir iş yapmıştır. Artık sahaya inme zamanıdır. Ülkemize hakaret eden yöneticilerimize hakaret eden tv gazete dergi ne varsa hukuk önünde yargılanmalıdır. Tazminat davaları açma vakti gelmiştir. Doğruyu söyleyemeyen yazmayanlari yargı önüne atma zamanı gelmiştir.
  Cevapla
 • Kemal Yılmaz 11 ay önce Şikayet Et
  Eminim yine bir Tv programında hain bir chp li çıkar ve biz parti olarak bu AB tasarını kınıyoruz AMA ile başlayan kelimenin ardından yine hainliklerini yaparlar. Şu terör partisi Hdpkk yı artık kapatsınlar İDAM CEZASI ÇIKSIN yeter bıktık içimizdeki hainlerden.
  Cevapla
 • TÜRKİYE'M 11 ay önce Şikayet Et
  CHP İstesende istemesende Reisin dediğini yapmak durumundasın.
  Cevapla
 • belde 11 ay önce Şikayet Et
  HDP parti mi yoksa proje mi birileri haber versin, ne söyledikleri belli olmayan, sürekli birilerinin sözcülüğünü yapan bu siyasi görünümlü partinin belki de kapatılması gerek. acaba hangi ülkenin vatandaşı bunlar. neyi hayal ediyor. AB ve ABD nin beslemeleri gelip bu ülkeden mi kurtulacaklar ne umuyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paşinyan'ın küstahlığına Erdoğan'dan sert cevap! Trump, Putin ve Macron'dan ortak açıklama
Dışa bağımlılığı bitirecek! Türkiye için bir ilk... Dev fabrika yükseliyor