Bol köpüklü kahvenin sırrı! Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

Lezzetinin yanı sıra köpüğüyle de sohbetlerin vazgeçilmezi olan kahvenin birtakım püf noktaları bulunuyor. Kahve yaparken işinize yarayacak bu püf noktalar, ikram edeceğiniz kahveyi hafızalara kazıyacak cinsten. İşte, bol köpüklü kahve yapılışı!

Bol köpüklü kahvenin sırrı! Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?
Bol köpüklü kahvenin sırrı! Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?
GİRİŞ 28.05.2024 17:24 GÜNCELLEME 28.05.2024 17:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kavanozunu açtığında bile etrafı saran mis gibi kokusuyla dikkat çeken kahve, bol köpüklü olduğunda tadından yenmiyor. Özellikle sohbet muhabbet ortamlarının vazgeçilmezi olan Türk kahvesinin pişirilme yöntemi, tadı ve görüntüsünü doğrudan etkiliyor. Peki, bol köpüklü Türk kahvesinin sırrı nedir? Bol köpüklü kahve nasıl yapılır?

Evde gözlük camı temizleme suyu nasıl yapılır?  Numaralı gözlük camı nasıl temizlenir?Evde gözlük camı temizleme suyu nasıl yapılır? Numaralı gözlük camı nasıl temizlenir?

BOL KÖPÜKLÜ KAHVVENİN SIRRI!

İşte, kahveyi pişirirken içine ekleyeceğiniz tek malzeme ile kaynama ve demlenme süresi arasındaki dengeyi buldunuz! Bol köpüklü Türk kahvesi için:

Türk kahvesini pişirirken içerisine bir kalıp buz eklemeniz gerekiyor

Bir kalıp buz, Türk kahvesinin kaynama ve demlenme sürecini orantılar.

Bitkinin büyümesi için neler gerekli? En hızlı bitki büyüten o yöntem!Bitkinin büyümesi için neler gerekli? En hızlı bitki büyüten o yöntem!

Türk kahvesinin yapısını hem daha kıvamlı yapan bu yöntem, tadını da daha yumuşak hale getirir.

Tadını ve kıvamını korumak için cezve içerisine kahvenizi pişirirken 1 kalıp buz eklemeniz yeterli.

İşte, bol köpüklü kahvenin sırrı bu kadar basit!

Üşümüyorum ama ayaklarım buz gibi diyorsanız… Ayak üşümesine pratik çözüm!Üşümüyorum ama ayaklarım buz gibi diyorsanız… Ayak üşümesine pratik çözüm!

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Osman 1 ay önce Şikayet Et
    Adı geçen türk kahvesidir. Soğuk sudan ve kısık ateşte (mümkünse kömürde) pişer. Parmak değecek sıcaklıkta şekeri eklenir. Kaynama zamanı dıştan köpüren kahve taşma sınırında ateşten alınır. Önce köpük dağılımı yapılır. 3 cezve için en az köpük ilk cezveye, ondan biraz fazlası 2.ye, kalanı 3. cezveye konup kalan kahve cezvelere pay edilir. Ötesini tanımam.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hakimle ilgili şoke eden iddialar: Yasak aşk, tehdit, rüşvet, uyuşturucu partisi...
Dünya Arda Güler'i konuşuyor!