Dışişleri'nden AB'ye 'Libya Mutabakatı' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin Avrupa Birliği Konseyi’nin yaptığı açıklamaya sert tepki göstererek "Evvelce de söylediğimiz gibi, AB’nin deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunda herhangi bir yetkisi yoktur. Aynı şekilde, AB bir uluslararası mahkeme de değildir"dedi.

Dışişleri'nden AB'ye 'Libya Mutabakatı' tepkisi
Dışişleri'nden AB'ye 'Libya Mutabakatı' tepkisi
GİRİŞ 13.12.2019 22:31 GÜNCELLEME 13.12.2019 23:26
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin Avrupa Birliği Konseyi’nin yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi.

 

 

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden "Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Avrupa Birliği Konseyi’nin Ülkemizle İlgili İfadeleri Hakkındaki Soruya Cevabı" başlığıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Avrupa Birliği (AB) Konseyi aldığı kararla üyelik dayanışması bahanesi altında, Rum/Yunan ikilisinin uluslararası hukuka ve hakkaniyet ilkesine aykırı maksimalist ulusal tezlerinin sözcülüğünü yapmaya devam ettiğini bir kez daha göstermiştir.

"AB ULUSLARARASI BİR MAHKEME DEĞİLDİR"

Evvelce de söylediğimiz gibi, AB’nin deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunda herhangi bir yetkisi yoktur. Aynı şekilde, AB bir uluslararası mahkeme de değildir. Bu çerçevede AB, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında usulüne uygun olarak imzalanan bir muhtıranın hukuka uygunluğuna dair bir hüküm de veremez.

 

 

"ÇİFTE STANDART POLİTİKASININ YENİ BİR ÖRNEĞİ"

GKRY’nin hiçbir yetkisi yokken normal bir devletmiş ve Ada’nın tamamını temsil ediyormuş gibi 2003, 2007 ve 2010 yıllarında bölge ülkeleriyle Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin hakları hilafına yaptığı anlaşmalara sessiz kalan ve Libya’nın kıta sahanlığı haklarının Yunanistan tarafından gasp edilmesine göz yuman AB’nin, bu kere bize karşı aldığı bu tavır izlediği çifte standart politikasının yeni bir örneğidir.

Bu tavır, ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını savunmaktan bizi vazgeçiremeyecektir.

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Levrok 1 yıl önce Şikayet Et
  Nokta
  Cevapla
 • kayserili esnaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa'dan Türklere dostluk ortaklık olmaz.,çıkarları dışında başka bir şey düşünmeyen hiristiyan'lar kulübünden başka ne beklenir ingiltere boşa çıkmadı.. Biz işimize bakmaya devam edelim.. it ürür kervan yürür... Kalkınma hamlelerine ve teknolojik yatırımlarla ilerlemeye devam edelim onlar çıldırmaya devam etsinler...
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  ab çoluk çocuğun we teröristlerin eline kalmış.
  Cevapla
 • Çabuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Libya’ya daha da geç olmadan Girelim artık Girit’teki haklarımızı da isteyelim çok tırsağız
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi zırva. AB sen kim; adalet, hak, hukuk konuşmak kim. 600 yıl adaletle dünyayı yöneten bu millet adaleti, hukuku senden öğrenmedi. Bu millet adaleti çivisi çıkan dünyaya nizam kuran Kur'an'dan öğrendi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nefesler tutuldu! Süper Lig'de kritik gün
 120 maddelik anayasa teklifi hazır