Emniyetten boyu 1.65 olan sürücülere uyarı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, yolculuk edilen araçta hava yastığı olsun olmasın arka koltukta oturan çocukların yüzde 29 daha güvende olduğunu duyurdu. Başkanlık, boyu 1.65 metre olan sürücülerin ise ön koltukta geriye çekilerek oturmaları gerektiğini bildirdi.

Emniyetten boyu 1.65 olan sürücülere uyarı
Emniyetten boyu 1.65 olan sürücülere uyarı
GİRİŞ 16.12.2019 09:36 GÜNCELLEME 16.12.2019 09:41
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Trafik Hizmetleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yapılan bir gerçek çarpışma deneyinde emniyet kemeri ve hava yastığının birlikte kullanımının ciddi kafa çarpmalarının yüzde 75'ini, ciddi göğüs yaralanmalarının yüzde 66'sını önlemede etkili olduğunun belirlendiği hatırlatıldı. Açıklamada, "Ancak bu donanım aracın ön koltuğunda seyahat etmekte olan küçük çocuklar için bir tehdit oluşturmaktadır. Çalışmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bir otomobilde maksimum güvenlik için şu önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir. Ön koltukta oturan çocuklar eğer emniyet kemeri uygun olmayan bir şekilde bağlanmışsa, emniyet kemeri yoksa, doğru pozisyonda oturmuyorlarsa ya da emniyet kemerinin doğru bağlanması için boyları çok küçükse ölümcül bir risk altındadırlar. Bir çarpma anında kolayca öne fırlayabilirler ve şişen hava yastığı başlarına ya da boyunlarına şiddetle çarpabilir" denildi.

 

 

Boyu kısa olan sürücülerin de emniyet kemeri konusunda uyarıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sürücü ve tüm yetişkin yolcular, özellikle boyu 165 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir çarpma anında emniyet kemeri takmak kişinin içeride bulunan şeylere çarpmasını engelleyebilir. Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır. Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalıdır. Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için ölümcül bir risk taşır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması burayı 12 yaşın altındaki çocuklar için güvenli bir yer haline getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta daha güvendedirler. Eğer direksiyonunuz ayarlanabiliyorsa başınıza doğru değil göğsünüze doğru getirinizi".

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Mehmedim 9 ay önce Şikayet Et
  Koltuğu geriye çekse, ayağı pedala nasıl yetişecek...?
  Cevapla
 • blob 9 ay önce Şikayet Et
  sizde sonuna kadar geriye çekmeyin yahu, pedala dibine kadar nerede basılıyorsa limit orada kalsın, kimisi var boyu kısa diye direksiyona kadar yapışıyor, sanırım bu uyarı onlara gelmiş.
  Cevapla
 • koca yusuf 9 ay önce Şikayet Et
  aynen öyle gayet basit bir uyarıyı millet bilinmeze çevirmiş :)
  Cevapla
 • hmd 9 ay önce Şikayet Et
  sürücü pedallara nasıl ulaşacak yahu ...
  Cevapla
 • martli 9 ay önce Şikayet Et
  ön koltugu geriye çekince 165 ten kucuk sürücünün ayağı gaz ve fren pedalına nasil yetisecek..
  Cevapla
 • BOYABATLİİİ 9 ay önce Şikayet Et
  ben ayağım yetisecek kadar geriye çekiyorum ;)
  Cevapla
 • mmed 9 ay önce Şikayet Et
  1.65 geriye çekilirse ayaklar havada kalır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çok çarpıcı sözler! 'Arkalarındaki dayıları sayesinde...'
Elektrikli otomobillerin her 50 park yerinden birinde şarj istasyonu zorunlu olacak