Harekat başladı! Rejime darbe üstüne darbe!

Son dakika haber: İdlib'de Esed rejimine verilen süre doldu. TSK rejim unsurlarını her yerde vurmaya devam ediyor. Türk F-16'ları tarafından SU-24 tipi rejime ait 2 savaş uçağı düşürüldü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'de askerlerimize yönelik gerçekleştirilen saldırının ardından 27 şubat itibariyle 'Bahar Kalkanı Harekatı'nın başlatıldığını resmen duyurdu.

GİRİŞ 01.03.2020 17:37 GÜNCELLEME 06.03.2020 11:26
Bu Habere 359 Yorum Yapılmış

Son dakika haber: İdlib'de Esed rejiminin saldırgan tutumuna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Şubat ayı sonuna kadar Soçi Mutabakatı'nın sınırları dışarısına çıkmazlarsa kendi göbek bağımızı kendimiz keseriz' sözleri olası harekatın habercisi oldu. MSB'den yapılan son dakika açıklamasına göre,2 su-24 tipi rejim uçağı Türk F-16'ları tarafından düşürüldü. Rejime verilen sürenin sona ermesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, mehmetçiklere yapılan alçak saldırının ardından 'Bahar Kalkanı Harekatı'nın başladığını ve başarılı bir şekilde devam ettiğini duyurdu. 

Ilımlı muhalifler, İdlib'deki çatışmalarda 9 köyü Esed rejimi güçlerinden geri aldı.

ASKERİ HAVAALANI KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ

Halep kent merkezinin dış kesimlerindeki Neyrab askeri havaalanı, Esed rejiminin İdlib’deki TSK unsurlarına ve sivillere yönelik saldırılarda sıkça kullandığı üslerden biri olarak biliniyordu.

TSK’nin dün SİHA’lar ve ateş destek vasıtalarıyla yaptığı vuruşların ardından Neyrab askeri havaalanı ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldi.
Rejim ordusu, önceki gün TSK tarafından hedef alınan Halep’in doğusundaki Kuveyras askeri havaalanındaki hava araçları ve ekipmanlarını Neyrab’a nakletmişti.

Yerel kaynaklar, Neyrab askeri havaalanının kullanılamaz hale gelmesiyle rejimin hareket alanının biraz daha kısıtlandığını belirtti.,

SANA: İKİ ESED GENERALİ ÖLDÜ

Ayrıca İdlib'in güneyinde Şeyh Mustafa'da, SİHA'larla düzenlenen hava harekatında da rejim tankları ve zırhlı araç konvoyu tamamen yok edildi.

Esed rejimine bağlı haber ajansı SANA, Türk SİHA'ları tarafından yapılan operasyonla Adnan Al-Maskhara ve Mahmoud Bateekh Mbesmir adlı iki generalin öldüğünü duyurdu.

REJİME AİT 2 SU-24 REJİM UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Son dakika haberi | MSB'den yapılan açıklamada; "Bir SİHA’mızı düşüren Hava Savunma Sistemi ile diğer iki Hava Savunma Sistemi imha edilmiş, uçaklarımıza taarruz eden Rejime ait iki adet SU-24 tipi uçak düşürülmüştür." denildi.

Rejim uçağının düşürülme görüntüleri de paylaşıldı.

Uçaklarımıza taarruz eden Rejime ait 2 SU-24 tipi uçak düşürüldü. Düşürülen 2 uçağın pilotları paraşütle atladı.

BAKAN AKAR 'BAHAR KALKANI HAREKATI' BAŞLADI

Bakan Akar'ın açıklamalarından satır başları:

"27 Şubat’ta İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir. Bugüne kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 72 top/obüs/ÇNRA, 3 hava savunma sistemi ve 2 bin 212 Rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir.

RUSYA İLE KARŞI KARŞIYA GELMEK GİBİ NİYETİMİZ YOK

Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var.Niyetimiz rejimin katliama son vermesi radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir. Rusya'dan beklentimiz, rejimin saldırılarını durdurarak Soçi mutabakat sınırlarına çekilmesi için etkilerini kullanmasıdır.

HEDEFİMİZ REJİM ASKERLERİ VE UNSURLARI

(İdlib)Birlik, gözlem noktası ve mevzilerimize yönelik saldırılara, meşru müdafaa kapsamında karşılık verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Meşru müdafaa kapsamında hedefimiz sadece birliklerimize saldıran Rejim askerleri ve unsurları olacaktır"

 

 

REJİME VERİLEN SÜRE DOLDU

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin düzenlediği hava ve kara saldırıları sonucu İdlib bölgesinde 34 askerimiz şehit oldu, 34 askerimiz de yaralandı. Hain saldırının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), rejime ait 200'ü aşkın hedefi ateş altına alırken, Türkiye'nin Esed rejimine Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi için verdiği süre doldu.

BAKAN AKAR SINIR HATTINDA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Suriye sınırının sıfır noktasına gelerek, birliklerde incelemelerde bulundu, ardından İdlib'deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği 2. Ordu Taktik Komuta Yeri'ne geçti.

Birliklerdeki incelemelerinin ardından İdlib'deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği Taktik Komuta Yeri'ne geçen Akar, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla'dan, gün boyu yapılmakta olan etkili top, ÇNRA ve SİHA atışları ile manevra unsurlarının faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

DÜNYA01.03.2020Rus isim şaşkınlıkla anlattı: Savaşın seyri değişti, Türkler acımıyor

LAZKİYE'DEKİ HEDEFLERE OBÜS ATIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Independent Türkçe'nin haberine göre, Türkiye'nin verdiği süre dolmasının ardından İdlib'deki tansiyon gece 00:00'dan itibaren yükseldi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), top ve füzelerle birçok rejim hedefini vurdu. TSK, Suriye rejiminin kalesi olarak kabul edilen Lazkiye'deki bazı hedeflere obüs atışı gerçekleştirdi.

TEL RIFAT'TAKİ HEDEFLER VURULUYOR

Suriye rejimi, Rus askeri polisi ve YPG'nin ortak hareket ettiği Tel Rıfat da hedefler arasındaydı. Tel Rıfat yakınlarındaki Minnag Askeri Hava Üssü ateş altına alındı.

ÇOK SAYIDA HAVA ARACI VE TANK KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ

Neyrab Hava Üssü de TSK tarafından vuruldu. İdlib güneyindeki stratejik Maaretunnuman, Vadi el Deyf, Tel Merdih, Mar Debse'deki hedefler de çok namlulu roket sistemleriyle hedef alındı.

Bu operasyonlarda çok sayıda hava aracı ve tankın kullanılamaz hale getirildiği bildirildi.

 

YORUMLAR 359
 • Mavi Vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  ne oldu o göklere çıkardığınız rus hava savunma sistemleri !!!! iha ları bile bulup vurmaktan aciz !!! rusların karizması fena çizilmiş durumda !!! türk ihaları hepsini teker teker imha ediyor ... rus balonunun havası indi !!!
  Cevapla
 • Mavi Vatan 3 yıl önce Şikayet Et
  ne oldu o göklere çıkardığınız rus hava savunma sistemleri !!!! iha ları bile bulup vurmaktan aciz !!! rusların karizması fena çizilmiş durumda !!! türk ihaları hepsini teker teker imha ediyor ... rus balonunun havası indi !!!
  Cevapla
 • vatoz 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence bunun adı bahar temizliği de olur
  Cevapla
 • erol 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah (c.c.) Milletimizin Ordumuzun Yanında olsun İnşaAllah! Katil esad inene kadar Suriyenin tamamı temizlene kadar DURMAK YOK. Gönlümüz Kudüs'ün, Mekke'ninde tekrar fethini ister İnşaAllah! Allah (c.c.) yanımızda olsun bize yeter.
  Cevapla
 • Ali egemen 3 yıl önce Şikayet Et
  esed'in KELLESİNİ veya LEŞini getirene BÜYÜK mükafat verilecektir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TCMB'den TL mevduatı destekleyecek adım
Doğal gaz üretiminde Zonguldak ilk sıraya yükseldi