Yalova'da lise öğrencileri 4 ton dezenfektan üretti, okullarda kullanılacak

YALOVA Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alanı'ndaki öğretmen ve öğrenciler tarafından üretilen 4 ton dezenfektan, kentteki okulların temizlenmesinde kullanılacak.

Yalova'da lise öğrencileri 4 ton dezenfektan üretti, okullarda kullanılacak
Yalova'da lise öğrencileri 4 ton dezenfektan üretti, okullarda kullanılacak
GİRİŞ 11.03.2020 19:10 GÜNCELLEME 11.03.2020 19:12
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verdiği karar ile Yalova Şehit Sercan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de içinde olduğu Türkiye genelindeki 38 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde dezenfektan üretimine geçildi. Yalova Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 4 ton dezenfektan üretimi yapıldı. Okulların ürettikleri yüzey dezenfektanlarının Türkiye’deki tüm okulların enfeksiyonlardan arındırılmasında kullanılacağı belirtildi.


'VİRÜS, MANTAR, BAKTERİ GİBİ BİRÇOK ORGANİZMAYA KARŞI ETKİLİ'

Şehit Sercan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dezenfektan üretilen Kimya Atölyesi'ni ziyaret eden İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun yapmış olduğu açıklamada, okulların hijyen solüsyonu ihtiyaçlarını karşılamak için Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alanı’nda dezenfektan üretimi yapıldığını, söz konusu dezenfektanların bakteri, mantar, virüs gibi pek çok zararlı organizmaya karşı etkili olduğunu ve sağlık açısından da hiçbir sakıncası bulunmadığını belirtti.

'KORKUYLA DEĞİL ÖNLEMLE YOL ALINIR'

Günde 4 ton dezenfektan üretimi yapıldığını açıklayan Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun Müdür Ali Tosun, yakın illerin de talep ettiklerinde dezenfektan ihtiyacını karşılayabileceklerini ifade etti. El hijyeninin nasıl sağlanması gerektiğine ve virüslerden nasıl korunacağımıza dair bilgilendirmelerin okullarda öğretmenler aracılığı ile yapıldığını açıklayan Tosun, "Koronavirüsle mücadele normal temizlik hijyeninden farklı değil. Bizlerin bunları alışkanlık haline getirmesi ve hijyen konularına dikkat ederek hayatımızı devam ettirmemiz gerekiyor. Korkuyla değil önlemle yol alabiliri" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, fedakarca çalışarak kısa sürede ihtiyaç duyulan dezenfektan malzemelerini üreten Şehit Sercan Meslek Lisesi öğrencilerine ve öğretmenlerine teşekkür ederek, okuldan ayrıldı.

 

 

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ayser 6 ay önce Şikayet Et
    Gençlik üretmeli harika bir şey , keşke her koşulda bilim ve üretimde hız tanımasak
    Cevapla
  • musluman 6 ay önce Şikayet Et
    aferin .helal olsun emegi gecenlere... ureten genclik,ureten Türkiye, lider Türkiye demek... iyi orneklere devam
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan son dakika açıklamalar
İstanbul'dan dolu manzaraları!