Son dakika: Erdoğan'dan koronavirüs açıklaması: Ciddi sonuçları olacak

Son dakika haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs ile mücadele kapsamında bakanların da katılacağı eşgüdüm toplantısına başkanlık edecek. Önemli kararların alınmasının beklendiği toplantı öncesinde Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kovid-19'un kontrol altında tutulmasıyla ilgili sağlık önlemlerinin yanında ekonomiye etkisiyle de ciddi mücadele edileceği mesajını verdi.

GİRİŞ 18.03.2020 16:08 GÜNCELLEME 18.03.2020 17:11
Bu Habere 126 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüse karşı alınabilecek önlemler ve planlamalar ile ilgili kapsamlı bir toplantıyı başkanlık ediyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tehlikesinin önlenebilmesi adına yapılan toplantıya bakanlar da katılıyor.

Türkiye'de koronavirüsten ilk ölümün gerçekleşmesinin ardından Ankara'da düzenlenen bu toplantıda önemli kararların alınması bekleniyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik koronavirüs toplantısı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

 

Kurumlarımızın ve STK’larımızın kıymetli temsilcileri sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkileyen koronavirüs hastalığıyla ilgili değerlendirme toplantımıza hoşgeldiniz. Toplantımızın ardından yapacağımız millete sesleniş mahiyetindeki basın toplantısında bu hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki sürecini detaylı bir şekilde anlatacağız. Onun için burada kısa bir giriş konuşmasının ardından önümüzdeki dönem için alacağımız tedbirlerin müzakeresine ağırlık vereceğiz.

İPİN UCUNU ASLA BIRAKMAYACAĞIZ

Bugüne kadar sağlık tedbirlerini peyderpey hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Gönüllü veya zorunlu karantina uygulamaları sebebiyle günlük hayatı durma noktasına getiren böyle bir sürecin, pek çok boyutu yanında ciddi ekonomik boyutları da ortaya çıkacaktır. Türkiye olarak hem bu hastalığın salgın haline dönüşmesine engelleme, hem de ekonomiyi canlı tutma mecburiyetimiz var. ülkemizin ağustos 2018 yılında yaşadığımız kur-faiz-enflasyon saldırısının etkilerinden yeni yeni kurtulmaya, işlerin tekrar yoluna gitmeye başladığı bir dönemde ipin ucunu asla bırakamayız.

ÖZEL SEKTÖRE DÜŞEN SORUMLULUKLAR VAR

Kovid19 ile mücadele ederken tüm ekonominin çarklarının dönmesini sağlamak elbette kolay değildir. bunun için özel sektörümüzün de yerine getirmesi gereken sorumlulukları olduğu muhakkaktır. İnşallah bu zoru birlikte başaracağız.

AKLA GELEN İLK YER TÜRKİYE

Çin’deki salgın, tüm dünyayı üretim konusunda alternatifler aramaya itmiştir. Üretimde alternatif denince de ilk akla gelen yerlerden biri Türkiye olmaktadır. Ayrıca virüs salgını ve petrol fiyatlarının düşüşüyle yaşanan gelişmeler ülkemize ilave avantajlar yaşatacaktır. Birkaç haftalık dönemi iyi yönetir, hastalığı sıkı şekilde kontrol altında tutabilirsek, umduğumuzun da ötesinde güzel bir tablo bizi bekliyor.

Bizim hem tıbbi olarak virüsün, hem de bunun psikolojik ve ekonomik etkilerinin üzerinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir. Bu konuda ben size güveniyorum.

Biliyorsunuz dün bir video konferansla bir taraftan yapacağımız bu çalışmaları özellikle de hem Fransa Başkanı Macron, diğer tarafta Merkel, diğer tarafta Johnson; onlarla dörtlü bir video konferans yaptık. Ve bu video konferansla da sadece virüs olayı değil, değerlendirme yaptığımızda en iyi konumda olan biz gözüküyor. Bizim ardımızdan Almanya gözüküyor. Ama İngiltere ve Fransa’nın durumu bizimle mukayese edilmeyecek derecede olumsuz.

Bir diğer taraftan bölgedeki gelişmeler, İdlib konusunu, barış pınarı konusunu görüşme fırsatı bulduk. Ve Moskova’daki yaptığımız son zirveyle ilgili de bir bilgilendirmemiz oldu. Virüsle ilgili alacağımız kararların ülkemiz ve ekonomimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şöyle bir plan yapmayı uygun bulduk. Bilgilendirme noktasında tabi bu işin şu anda süreci yöneten, götüren Sağlık Bakanımız olması hasebiyle; Sağlık Bakanımıza şöyle bir beş dakikalık süreç. Bunun dışında kabine üyelerimizin üçer dakika. STK’ların ise 5’er dakika konuşma süreci olacak.

YORUMLAR 126
 • fırat23 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah Devletimizi Milletimizi her türlü musibet ve beladan korusun. İnşAllah bu badireyi de atlatacağız ama bu bize ders olmalı.
  Cevapla
 • Dr Kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Umutlar en büyük düşmanı olan doktorlara kaldı yine...
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Esnaf olarak iş yerimde misafir masasını kaldırdım.çay vb. ikramı kaldırdım.ayak üstü sohbet ve misafirliği erteledim.para k.kartı,ve diğer malzemelere her temasta su sabun tek kullanımlık kağıt havlu,ıslak mendil ve kolonya bulunduruyorum ve bunları müşterilerime ikram ediyorum.tüm insanlarla tanıdık dahi olsa mesafeyi uzak tutuyorum.
  Cevapla
 • murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Sabırlıyız dikkatliyiz,hazırız.....gel korona...
  Cevapla
 • Kayı Boyu 2 yıl önce Şikayet Et
  CANIM TÜRKİYEM: Bir tarafta 60 yaş üstü nüfusunu gözden çıkaran İngiltere, Hollanda, İtalya ve Avrupa diğer Tarafta o ülkelere bile yardım yapabileceğini teklif eden Türkiye.. Bir tarafta sigortan yok ise öl diyen ileri batı ülkeleri diğer tarafta 65 yaş üstü kişilerin evlerine bedava kolonya ve koruyucu maske dağıtan canım Türkiyem. Seninle gurur duyuyorum sevgili ülkem. Seninle gurur duyuyorum sevgili Cumhurbaşkanım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cevizoğlu: 6’lı masanın metni Selahattin Demirtaş’ın metnidir
Bakan Kurum: Ankara’nın kalbi Kızılay'ımız ve Saraçoğlu Mahallemiz