Koronavirüste inanılmaz gerçek! Yakalananların yüzde 80'i...

Yeni tip Kovid-19'un hızla yayılmasında en etkili kişilerin, "süper yayıcılar" oldukları belirtildi. Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Esin Yalçınkaya, corona virüse yakalananların yüzde 80'inin hastalığı ayakta atlatabilen, test sonuçları negatif çıkan ve hastalık geçirdiklerinin de farkında olmayan süper yayıcılar olduklarını söyledi.

Koronavirüste inanılmaz gerçek! Yakalananların yüzde 80'i...
Koronavirüste inanılmaz gerçek! Yakalananların yüzde 80'i...
GİRİŞ 30.03.2020 16:10 GÜNCELLEME 07.05.2020 22:07
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ciddi komplikasyonlara yol açan corona virüsü asıl yayanların, gençler ve sağlıklı kişiler olduğunun altını çizen Yalçınkaya, "Yapılan araştırmalara göre corona virüs bulaşan kişilerin yaklaşık yüzde 80'i enfeksiyonu ayakta atlatabilmekteler ve hastalık geçirdiklerinin farkında değiller. Bu nedenle günlük hayatlarını sürdürmeye ve virüsü hızla yaymaya devam etmektedirler." dedi.

 


Son dakika - Koronavirüste inanılmaz gerçek! Yakalananların yüzde 80'i ayakta atlatıp fark etmeden süper yayıcı oluyor.

"FARKINDA OLMADAN HASTALIĞI ATALABİLİYORLAR"

Doç. Dr. Yalçınkaya, süper bulaştırıcılarla ilgili asıl endişe verici durumun hastalığı geçirdiklerinin farkında olmamalarından kaynaklandığını vurgulayarak, "Virüsü alan bazı kişilere test yapılsa dahi, kuluçka döneminde sonuçlar negatif çıkabiliyor. Kuluçka döneminde henüz belirti vermeyen ve durumun farkında olmayan bu kişiler risk unsuru. Aynı şekilde, bağışıklık sistemleri güçlü kişiler de hiç farkında olmadan hastalığı atlatabilmektedir." diye konuştu. 

"YÜZLERCE KİŞİYE VİRÜS BULAŞTIRDILAR"

Corona virüs belirtisi vermeyen kişilerin enfeksiyonu çevresine, çevresindeki kişilerin de başkalarına bulaştırmaya devam etmesi nedeniyle salgının katlanarak arttığını ifade eden Yalçınkaya, şu bilgileri paylaştı:  

"Yapılan araştırmalara göre bu şekilde bir süper yayıcının, 600 kişiye virüs bulaştırabildiği saptanmıştır. Koronavirüs salgınında hastaneye başvurmasına rağmen test yapılmayan İtalya'nın bir numaralı hastası Mattia ile Kore'de test yaptırmayı kabul etmeyen 31'nci hasta 'süper yayıcılara' verilecek en çarpıcı örneklerdir. Her iki hasta da hastaneye yatırılana dek yüzlerce kişiye virüsü bulaştırmıştır."

 


Son dakika - Koronavirüste inanılmaz gerçek! Yakalananların yüzde 80'i ayakta atlatıp fark etmeden süper yayıcı oluyor.

14 GÜNLÜK KARANTİNANIN NEDENİ

Doç. Dr. Esin Yalçınkaya, hastalığın semptomları görülmeye başladığında test sonuçlarının da pozitif çıktığını ve bulaşıcılığın arttığını bildirdi. Doç. Dr. Yalçınkaya, hastalığın belirti vermediği dönemde gözden kaçan ve karantina uygulanmayan vakaların görece olarak daha bulaştırıcı olduğunu aktararak, "Hastalık bu dönemde daha az bulaşıcı olmasına rağmen daha çok kişiye bulaştırabiliyorlar. Virüsün kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasında değişmektedir. Koronavirüs görülen bir ülkeden dönen kişilerin, yakınlarıyla birlikte 14 gün süreyle karantina altına alınmasının nedeni bu kuluçka süresidir." ifadelerini kullandı. 

Asemptomatik yani belirti vermeden hastalığı geçiren kişilerin tespitinin, daha fazla test yapmaktan geçtiğini vurgulayan Yalçınkaya, şu uyarılarda bulundu: 

"Bu kişilerde testlerin önce negatif, sonraki tekrarlarda ise pozitif çıkması da söz konusu olabilir. İlk aşamada testin negatif çıkmasının bir nedeni hastalığın kuluçka evresinde olması, diğer bir nedeni asemptomatik kişilere tarama amaçlı hızlı test kitinin uygulanmasıdır. Hızlı test kitinin güvenirliği yüksektir ancak 'altın standart' olarak kabul edilen en güvenilir yöntem PCR yöntemidir. PCR testi daha uzun sürede sonuç vermekte ve taramalarda değil, şüpheli kişilerde uygulanmaktadır. Testlerle ilgili böyle bir süreç söz konusu iken salgınla mücadelede yapılacak en doğru şey, her bireyin kendisi virüs taşıyormuş gibi davranmasıdır."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 60
 • Dadaş 2 ay önce Şikayet Et
  Nush ile uslanmayani etmeli tekdir tekdir ile uslanmayanın hakı kötektir bizim millet bundan anlar ALLAH yardım etsin güvenlik güçlerimize
  Cevapla
 • Dadaş 2 ay önce Şikayet Et
  Hepniz oldunuz bilim adamı başımıza yuzde doksan dokuzunuz hiç bir şey bilmiyor ama komuşmaya gelende mangalda kül bırakmıyorsunuz bari susunda bilim adamları yönlendirsinler vatandaşı
  Cevapla
 • galip 2 ay önce Şikayet Et
  bunun ilacı yok vucut eğer az miktarda vucuda virüs girmişse, vucut antikor unu geliştirecek . nasıl aşıyı olduğun zaman vucuda mikrop veriliyor ise . buda onun gibi birşey .yoksa aşıyı beklemeye kalsak dünyada insan kalmaz .herkes kendi evine kapanacak vucudunun antikor geliştirmesini sağlayacak . bağışılığı güçlü lanlar işi yırtacak diğerleri ölecek . daha tıp koronoya nasıl bir ilaç uygulayacağını bilmiyor..
  Cevapla
 • kara 2 ay önce Şikayet Et
  Kardesim vucutta ne kadar vurus varsa hastalik okadar agir gerceklesiyo dayanikli bir bunyeye gore bu degiskenlik gosteriyo bu kadar net
  Cevapla
 • cengiz 2 ay önce Şikayet Et
  hem sinsi hem görünmez bazen belirti gösterir bazen hiç belirtisi yok ha dur bir de sen de var ama farkında değilsin hocam bu vürüsle nasıl bir iletişim kurdunuz yada cep telefonu varsa biz de öğrenmek isteriz şuan nerde nerelerde çok gezmeyi seviyor. Nedir bu ya hall halla her kafadan bir yeni vürüs imajı hocaaa çare bulmaya çalışın çözmeye çalışın bu illeti hangi ilaç etkili olur onu bulmaya çalışın durmadan insanların içine panik korku söylemler bu vürüse çözüm değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TSK için üretilecek! Geri sayım başladı, 2021'de geliyor
Erdoğan duyurmuştu! İkisi de bugün hizmete açıldı