Peş peşe açıkladılar! Ateş Kara: Yanılgıya düştük! Haluk Eraksoy: Sonbahara hazırlanın

Türkiye'de virüs vakalarının görülmeye başlandığı 11 Mart'tan bu yana geçen süreyi değerlendiren uzmanlar yaz ayları konusunda uyarıda bulundu. Toplum olarak "Virüs bitti, her şey normale döndü" yanılgısına düşüldüğünü dile getiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Önümüzdeki 2 aylık süreci iyi değerlendirmeliyiz" dedi. Prof. Dr. Haluk Eraksoy ise "Sonbahara hazırlanın" uyarısı yaptı.

Peş peşe açıkladılar! Ateş Kara: Yanılgıya düştük! Haluk Eraksoy: Sonbahara hazırlanın
Peş peşe açıkladılar! Ateş Kara: Yanılgıya düştük! Haluk Eraksoy: Sonbahara hazırlanın
GİRİŞ 12.07.2020 08:52 GÜNCELLEME 13.07.2020 10:51
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Yeni tip koronavirüs pandemisi konusunda uzmanlardan uyarı geldi. Türkiye'de Kovid-19 pandemisinin görülmeye başladığı 11 Mart'tan bu yana geçen dönemi değerlendiren uzmanlar önümüzdeki aylara dikkat çekerek uyarıda bulundu.

 

"YANILGIYA DÜŞTÜK"

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 120 günlük tabloyu şöyle değerlendirdi: "Yeni normalleşme dediğimiz sürece girerken, toplum olarak 'Virüs bitti, her şey normale döndü' yanılgısına düştük. Maske ve sosyal mesafede uyarılarımıza rağmen aksamalar olduğunu görmeye devam ediyoruz. Düğün, asker uğurlama, taziye, hasta ziyareti gibi bazı alanlarda sıkıntılarımız var. Özellikle 20-30 yaş gençlerimiz virüsten etkilenmeyeceklerini düşünüyorlar ama bu son derece yanlış bir algı. Sosyal mesafe ve maske kuralını AVM'ye girerken uygulayıp taziye evinde veya misafir ağırlarken uygulamadığımız noktada sıkıntılar baş gösteriyor. Maske ve sosyal mesafe kuralının her alanda uygulanması gerektiğini öğrenmediğimiz sürece vaka sayıları bir türlü istediğimiz rakamlara gerilemez."

 

Prof. Dr. Ateş Kara ve Prof. Dr. Haluk Eraksoy

"TOPLU ORTAM RİSKTİR"

Prof. Dr. Kara, şu bilgileri paylaştı: "Her toplu ortam risklidir. Mesafe ve maske kuralına uyulmadığı noktada ciddi sıkıntılar yaşarız. Dünyanın en basit kuralını söylüyoruz, 'Maskeni tak, insanlarla aranda 1.5 metre mesafe bırak.' Bir de İstanbul başta olmak üzere nüfus yoğunluğu çok yüksek kentlerimiz var. Kalabalık kentler salgını yönetme açısından ciddi engeller çıkartıyor. Akdeniz toplumu olmanın da getirdiği alışkanlıklar söz konusu. Sosyal teması seviyoruz. Bu durum İspanya ve İtalya için de geçerli. Son iki, üç gündür yeni vaka sayısında azalma eğrisi söz konusu. Eylül ortasına kadar toplum olarak en disiplinli şekilde kurallara uyarsak vaka sayısı 100'ün altına iner. Bizim hedefimiz Temmuz ortası bu rakamı yakalamaktı. Sonbahar, solunum yolu enfeksiyonları başlayacak. Önümüzdeki iki aylık süreyi çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Virüsün dezavantajlı diye tanımladığımız yaz dönemini, en az hasar ve kurallara uyarak geçirmek yerine günlük vaka sayısı maalesef sabitlenmiş seyrediyor."

"SONBAHARA İYİ HAZIRLANMALIYIZ"

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, dört aylık tablo ve geleceğe ilişkin öngörülerini şöyle anlattı: "Önümüzdeki iki aylık süreci iyi değerlendirip, sonbaharda başlayacak olan grip sezonuna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Grip sezonu başladığında, tablo daha kötüye gidebilir. Şayet Kovid-19 vakaları azalmaz, üzerine yoğun bakımlık grip hastaları eklenirse, sağlık hizmeti sunan kurumlar zorlanabilir. Şimdiden kişisel önlemlerimizden taviz vermeden, disiplinli davranmak zorundayız. Mayıs sonunda yakaladığımız tabloyu ne yazık ki normalleşme döneminde kaybettik. Sağlık Bakanlığı ve sağlık çalışanları olanca güçleriyle çalışıp mücadele verirken, maalesef bir kesim vatandaş maske takmamakta, sosyal mesafe uyarılarını dikkate almamakta. Kovid-19'un yayılımı devam ediyor ve bir türlü baskılanamıyor. Bu durumda biraz da vatandaşımız aynaya bakıp kendini sorgulayacak. Son 40 günlük süreyi, yaz fırsatını iyi değerlendiremedik. Önümüzdeki 40 günü iyi değerlendirip, 100 vaka saysının altına düşmek bizim elimizde. Toplu ulaşımda yüzde 90 uyduğumuz maske kuralına diğer alanlarda uymuyoruz. Dört aylık tablo istediğimiz gibi olmadı. Hedef Temmuz ortasında 100-150 vakanın altına düşmekti. İstanbul'da sayı yüksek derken, bazı Anadolu şehirlerinde yoğun bakıma alınan hasta sayısında artış yaşanıyor."

GRİP SALGINI UYARISI

Türk Tabipleri Birliği’nin raporunda Kovid’de birinci dalganın sürdüğü ve sonbaharda ortaya çıkacak Influenza (grip) salgınının etkisiyle ciddi sıkıntıların yaşanabileceği aktarılarak şu ifadelere yer verildi: "Influenza aşıları şimdiden hazırlanmalı ve başta risk grupları olmak üzere ücretsiz yapılması sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının Influenza ve Kovid-19 ayrımını tereddüte düşmeden yapabilmeleri için tanı testlerinin artırılması ve ücretsiz olarak temin edilmesi sağlanmalıdır. Okulların açılması için radikal önlemlere ihtiyaç bulunmaktadır."

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Nigdeli 3 hafta önce Şikayet Et
  İnsanimiz birsey olmaz olum varsada ilahi taktiri diyorlar madem oyleyse kendine guvenen devam ediyor umursamiyoruz bize butuk bir alana mezarliklara ihtiyacimiz var millet olmeye razi yapacak birsey yok slogan nedir durmak yok yola devamm...
  Cevapla
 • Misafir 01 3 hafta önce Şikayet Et
  Coronadan ölen 5 bin Gripten ölen 82 bin. Fazla kafayı takmayın.
  Cevapla
 • Mustafa Suphi 3 hafta önce Şikayet Et
  Yeni koronavirüs kapsamında doğru maskeyi, doğru şekilde kullanarak takmalıyız ayrıca fiziksel mesafeye de doğru şekilde uymak çok önemli ve hijyenimize ve el hijyenimize de doğru şekilde dikkat etmeliyiz ve önem göstermeliyiz.
  Cevapla
 • avcı 3 hafta önce Şikayet Et
  Ankara da kesinlikle itiraf etmek gerekirse YÜZDE 90 insanlar (Yaşlı, genç, çocuk) maske takmıyor ve sosyal mesafeye uymuyor. Ama maske takıyor gibi yapıyor polisi görünce herkes maskeli polis gitti maske bitti... yani maskeleri polis zoru ile ceza zoru ile taktırıyoruz bu millete... Tavsiyem ceza yerine mu maske ve sosyal mesafe özürlülerine yoğun bakım görüntüleri zorla izletilmeli...
  Cevapla
 • Türkiyem 3 hafta önce Şikayet Et
  İnşallah aşıyı Türkiyem bulur ve inşallah tamamen bu virüsü yenip tüm dünyaya adımızı duyururuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4 Ağustos Günün gazete manşetleri
Rezalet görüntüler! Fazla yolcu aldı, bir de üstüne küfür etti