İbrahim Kalın'dan son dakika Ayasofya ve Bayram açıklaması

Cumnhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı canlı yayın programında, Ayasofya ilgili son hazırlıklar ve bayramda kısıtlama olup olmayacağına dair önemli bilgiler paylaştı. Kalın'ın Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve Yunanistan ile Berlin'de yapılan görüşmeye ilişkin değerlendirmeleri de oldu.

GİRİŞ 19.07.2020 19:35 GÜNCELLEME 19.07.2020 21:44
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat'ın sorularını yanıtladı. Kalın, Ayasofya'da yapılan hazırlıklara ve gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

AYASOFYA'NIN MOZAİKLERİ NE OLACAK?

Kalın, "Bugün Cumhurbaşkanımız Ayasofya'yı ziyaret ederek hazırlıkları inceledi. 86 yıl sonra ibadete açılması çok önemli. Hazırlık yaparken salgın önlemlerini unutmamalıyız. Bu konuda vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Camiye sınırlı sayıda kişi alınacak. Ayasofya'nın şanına uygun çekilde açılışın gerçekleşmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da katılacak. Giriş katında cuma namazı kılınacak. Resimlerle ilgili Kültür Bakanlığımızın çalışması var, tamamlandı. Işık sistemi olmayacak bir perde ile kapatılması üzerinde çalışılıyor. Üzerinin kapanması, üzerinin sıvanması söz konusu değil. Çok hassas bir çalışma yürütülüyor, kimsenin endişesi olmasın. Zemin halı kaplanacak." ifadelerini kullandı.Burası Allah'ın evi, herkese açık. Oraya ibadete gelmek isteyen herkes tabii ki gelir. Yani 'Sen gel, sen gelme' denilecek bir durumdan bahsetmiyoruz. Ama sayı konusunda bir çalışma yapmak durumundayız bu salgın şartları içerisinde. Dolayısıyla bunu bir protokol listesi, VIP listesi gibi ifade etmek de doğru değil. Allah'ın evinde protokol olmaz, VIP, VIP olmayan ayrımı olmaz. Orada herkes eşittir. İslam kültüründe, inancında namazın esprisi de odur. Herkes bir safta eşittir, aynıdır. Öyle ifade etmemekte fayda var. Öyle bir kaygıyla da hareket edilmiyor. 'Şunlar VIP, protokol, böyle gelsin' şeklinde değil. Ama tabii mümkün olan en katılımcı temsili niteliği yüksek bir hazırlığın yapıldığını söyleyebilirim."


BAYRAMDA KISITLAMA OLACAK MI?

Kurban Bayramı için kesin bir karar henüz yok. İnsanlara evlerinde otur demek çok kolay değil. Bilim Kurulumuzu değerlendirmelerine Cumhurbaşkanımız bakacak. Sokağa çıkma yasağı olsun olmasın bir kurallar dizisi duyuruldu. Bunlara riayet edilmeli. Bu şartlarda yaşamayı öğrenmeye bir müddet daha devam edeceğiz.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN KORONA ÖNLEMLERİ

Cumhurbaşkanımız iyi korunuyor. Bir devlet başkanı nasıl korunuyorsa o şekilde korunuyor. Cumhurbaşkanımız karantina döneminde kurallara en çok riayet eden kişiydi. Liderlik vasfı açısından bu çok önemli. Kalabalık ortamlara gireceği zaman testler yapılıyor. Maske ve mesafe kuralına dikkat ediliyor. Gün aşırı ya da her gün bize test yapılıyor.

LİBYA'DAKİ GELİŞMELER

Türkiye'nin Libya'ya gitmesi çatışmaya bir denge getirdi. Libya'da amacımız sorunu çözmek. Hafter tarafı ve destekçileri bu sınırsız emellerinden bir nebze de olsa uzaklaşmış oldu. BM kuralları çerçevesinde siyasi sürecin ilerletilmesi lazım. Onlarca ateşkes çağrısını ihlal ettiler.

Fransa'nın tehditleri sürece katkı sağlamaz. Bizim Mısır ile karşı karşıya gelme düşüncemiz yok. Fransa'nın küresel bir aktör olma isteğinin altını dolduramama sıkıntısı var. Özellikle Afrika söz konusu olduğuda kara lekeleri hala duruyor. Sömürgecilik tarihine de baktığınızda o utanç sayfasını kapatma çabasını görüyorsunuz. İnsanlar dönüp Fransa neden bu kadar ateşli bir şekilde Türkiye'ye saldırıyor diye soruyor. Macron geçen sene de NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti demişti. Suriye'de PKK uzantısı PYD ile iş yapıyorlar. Libya açıklarında gemilerimizin yapmadığı bir şey üzerinden bizi suçluyor. Türkiye üzerinden etkili bir aktör olduğunu gösterme çabalarına giriyorlar.

YUNANİSTAN'LA GÖRÜŞME

Görüşme trafiği devam ettiği için detaya giremiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız 26 Hziran'da Miçotakis ile bir telefon görüşmesi oldu. Yunanistan ile ikili meselelerimizi müzakere ile çözme amacındayız. Siyasi ve askeri makamlarla da güven artırıcı toplantılar yapıldı. Görüş ayrılığı olan meseleler var. Biz prensipte bunları karşılıklı saygı çerçevesinde çözüleceğine inanıyoruz. Bütün konuları biz rahatlıkla Yunanistan ile çözebiliriz. Görüşmeler devam edecek. Önemli bir adım atıldı, kararlar alındı. Paralel bir dizi toplantı yapılmaya devam edecek. Kimse Türkiye'nin menfaatlerinden taviz vermesini beklemesin. Türkiye ile Yunanistan arasındaki meseleleri biz ikili olarak çözebiliriz ama bu başka konuların esiri yapılmamalı.

ERMENİSTAN'A UYARI

Azerbaycan baskı altına alınmak isteniyor. Temel mesele işgal meselesidir. Ermenistan'ın Yukarı Karabağ'daki işgalini sona erdirmesidir. Bu konuda Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu çok açık ve net bir şekilde belirtmek istiyoruz. Azerbaycan ile aramızda askeri işbirliğimiz zaten var.

 

 

YORUMLAR 37
 • KUL 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu Ayasoya'nın açılış şekli ve medya ile duyurulması tüm islam alemine en iyi şekilde iletilmeli. Mesaj en iyi şekilde verilmeli. Müslümanların uyanışını sağlayacak şekilde atmosfer oluşturulmalı...
  Cevapla
 • Yavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  tüm müslüman ülkeler uyandı kardeş bu hamleyle her ekonomi artık en az %20 büyüyecek ayasofya hamlesi zaten yapılırdı şu an en güzel zamandı hamle için
  Cevapla
 • Nevim 3 yıl önce Şikayet Et
  Hayir efendim. Hz.Muuhammed nasil ki Kabe' deki Putlarin uzerini kapatarak namaz kilmadiysa. Hz. Muhammed nasil ki Kabe' nin lambasini kapatarak, isiklarini kapatarak, veya isikla karartarak Putlarin, resimleri Muslumanlar gormeden namaz kilsinlar, Muslumanlar Kabe' den ciktiktan sonra da Kabe' yi Hristiyanlara acariz demediyse. Hz. Muhzmmed nas ki Kabe' nin icinde resimleri, Putlari, Haç lari yikarak Cami' ye cevirdi ve ondan sonra namaz kildiysa Ayasofya' da aynen oyle acilacak NOKTA. Hristiyanlara halen Goz Kirpiyorlar
  Cevapla
 • Adem 3 yıl önce Şikayet Et
  Hangi Medreseden mezunsunuz !!! İcazeti kimden aldınız çok ettim.
  Cevapla
 • ABC 3 yıl önce Şikayet Et
  Kabe alındığında Peygamber Efendimiz , bizim dinimiz hoşgörü dinidir, diyip içindeki putları yıkmasa mıydı !!!
  Cevapla
 • Nevim 3 yıl önce Şikayet Et
  Hristiyan Ordusunu Musluman Ordusunla birlestirerek karistiriyorlar. Yani Hak ile Batil' i karistiriyorlar. Musluman Ordusunun, Hristiyan Ordusuna karsi Savasini engelliyorlar. Hristiyan Ordusu oldugu icin hic bir Dusmana karsi Zafer kazanamiyor. Ne yapmis oluyorlar ?Hakki Batil ile karistirarak Hakki gizliyorlar. Hakikatin ortaya cikmasini engelliyorlar.
  Cevapla
 • Nevim 3 yıl önce Şikayet Et
  Hakki Batil ile karistirarak Hakki gizlemeye calisiyorlar. Allah onlarin halen Allaha iman etmedikleri i biliyor. Savaslarda da aynisini yapiyorlar. Hristiyan Ordusunu Musluman Ordusunla karistirarak Musluman- Hristiyan Savasini engelliyorlar. Neden mi ? Cok basit Musluman- Hristiyan Savasini Musluman kazamiuor, Hristiyan kaybediyor. Musluman zafer kazanir Hristiyan surekli savas kaybederse ne olur ? Muslumanin hakli oldugu. Kurani Kerimin hakli oldugu. Gercek Tanri' nin Allah oldugu ortaya cikar. Yani Hak Batil' a karsi Savas kazandikca Hak ortaya cikar. Bunu gizlemek icin ne yapiyorlar ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mevlit Kandili yurt genelinde idrak edildi
Ege Üniversitesi, Selçuk Bayraktar'a "fahri doktora" unvanı verdi