İşte Ayasofya Camii Kebir'in halısı!

24 Temmuz'da ibadete açılacak Ayasofya Camii'nde yapılan çalışmalar ve hazırlıklar son hızla devam ediyor. İşte aylar öncesinden Manisa'nın Demirci ilçesinde dokunmaya başlanan Ayasofya Camii Kebir'in halısına dair ilk kare!

GİRİŞ 19.07.2020 19:16 GÜNCELLEME 19.07.2020 21:51
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

1934'te Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya, Danıştay'ın kararı ve Başkan Erdoğan'ın imzası ile tekrar cami statüsüne kavuştu. 86 yıl sonra asli hüviyetine kavuşan Ayasofya Camii Kebir'de ilk namaz için günler kalmışken, halısının nasıl olacağı ile ilgili ilk bilgiler de gelmeye başladı.

İşte Ayasofya Camii Kebir'in halısı;

Ayasofya Camii Kebir'in halısı

 

MANİSA'DA DOKUNUYOR

Manisa'nın Demirci ilçesinde dokunan halı, turkuaz renk tonlamaları ve Ayasofya'nın iç mimarı tasarımına uygun desenleriyle dikkat çekiyor. 

Ayasofya Camii Kebir'in halısı

BAŞKAN ERDOĞAN BUGÜN İNCELEMELERE BULUNMUŞTU

Cuma günü ibadete açılacak olan Ayasofya Camii'nde Başkan Erdoğan incelemelerde bulunmuş. Erdoğan'a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da eşlik etmişti.

SÖZCÜ KALIN: AYASOFYA'NIN ZEMİNİ HALI İLE KAPLANACAK

Katıldığı canlı yayın programında Ayasofya Camisi'nin zeminine halı kaplanacağını aktaran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Onlar hazırlanıyor, hazır gibi. İnşallah cuma gününe yetişecek. Ama tabii bu ilk açılıştan sonra orada bir takım hazırlıklar, çalışmalar da devam edecek. Bu konuda birkaç akademisyen arkadaşımızın çok detaylı bir çalışması var. Orası müze statüsüne kavuşturulduktan sonra Ayasofya'nın camiyken sahip olduğu birçok hat, levha, minber gibi ve benzeri eserlerin başka yerlere götürüldüğü ama aslında bunları Ayasofya'nın envanterinde olduğu sabit. Bunlar belgeleriyle belirlenmiş. Bunların da bir kısmının derlenip toparlanması, tekrar yerlerine konulması süreci olacak. Oradaki çalışmalar bir müddet daha devam edecek. Ama inşallah 24 Temmuz itibarıyla orası mübarek bir günde ibadete açılacak." şeklinde konuştu. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 143
 • MEHMET MEHMETÇİK 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir Hesap Açılsa Da Halılara Ait Bedeli Halk Olarak Biz Üstlensek Ne İyi Olur.
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah mehter takımı da hazır bulunup dünyaya anlayacakları kulaklarını okşayacağı dilden mesaj verilmeli
  Cevapla
 • KUL 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu Ayasoya'nın açılış şekli ve medya ile duyurulması tüm islam alemine en iyi şekilde iletilmeli. Mesaj en iyi şekilde verilmeli. Müslümanların uyanışını sağlayacak şekilde atmosfer oluşturulmalı...
  Cevapla
 • ali Aksoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Allahim ne büyüksün,bu vatanda gözlerini açip yaşayan yaşayan kişilere bahşettigin seziş kabiliyeti!Halinin rengini görünce sevindim,mükemmel bir renk,tebrikler seçen kişilere.
  Cevapla
 • Kudüs 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah emeği geçen herkese cennet le müjdelesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MGM 'Şiddeti artacak' diyerek uyardı! İşte il il son dakika hava durumu...
AB'den İsrail açıklaması: Seçim yapmak zorunda kalacağız