Sokağa çıkmaları yasaklandı! Valiliklerden son dakika açıklamaları

Son dakika haberi: Koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstündeki vatandaşların Mardin'de saat 10.00- 20.00 haricinde sokağa çıkmaları yasaklandı. Sivas ve Çankırı valiliklerinden yapılan açıklamalara göre ise karantina kurallarını ihlal edenler yurtlara yerleştirilecek.

GİRİŞ 10.09.2020 12:25 GÜNCELLEME 10.09.2020 13:57
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Tedbirsizliklerin artmasıyla birlikte vaka sayılarında da yükseliş başladı. Mardin, Kocaeli, Sivas, Çankırı, Kocaeli, Malatya, Bartın, Düzce ve Afyon başta olmak üzere birçok ilde yeni tedbir kararları alındı.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kurulu, 65 yaş ve üstündekilere ilişkin yeni kararlar alındı.

65 YAŞ ÜSTÜNE BELLİ SAATLER ARALIĞINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Alınan kararlarda 65 yaş ve üstündekilerin saat 10.00- 20.00 haricinde sokağa çıkmaları yasaklandı. Alınan yeni kararlara ilişkin valilikten yapılan yazılı açıklamada, "İlimizde hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorideki oranının düzenli olarak takip edilmesine, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın her gün 10:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilmelerine, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, toplu taşıma araçlarını her gün sadece 10.00-17.00 saatlerinde kullanabilmesine,  65 yaş ve üzeri vatandaşların, ilimizde kurulan semt, ilçe pazarlarına saat 17.00'den sonra girmelerinin yasaklanmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" denildi.

KOCAELİ İÇİN VALİLİKTEN SON DAKİKA KARARI

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında, koronavirüs salgını kapsamında alınması gereken tedbirler görüşüldü. Vali Yavuz, halkın yoğun olduğu yerlerin etkin denetlenmesi, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar ile sahil bandındaki park, bahçe ve plajlarda denetimlerin sıklıkla yapılması, denetimlerde maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilip edilmediğinin kontrol edilmesi talimatını verdi. Pandemi nedeniyle tedbirlerin vatandaşın sağlığı için alındığını belirten Vali Yavuz, kurallara sıkı sıkıya uyulmasını istedi.

Toplantıda, pozitif vakaların temaslılarının izolasyon ve testlerinin süratle yapılmasına, karantina altındaki pozitif vaka ve temaslıları üzerinde yapılan filyasyon çalışmalarına ağırlık verilmesine karar verildi. Karantina sürecini evinde geçiren pozitif vakaların denetimi sırasında evinde bulunmayan, toplum sağlığını tehdit eden kişilerin tespit edilmesi halinde gerekli idari işlemler yapıldıktan sonra KYK yurtlarına alınarak, karantina sürelerini buralarda tamamlamalarının sağlanması, ayrıca yurtlarda kaldıkları süre boyunca oluşacak konaklama, yemek gibi masrafların da kişilerden tahsil edilmesi kararı alındı.

BURSA VALİSİ: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Bursa’da Vali Yakup Canbolat ve il protokolünün katılımıyla yapılan koronavirüs denetiminde vatandaşlar maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarıldı. Vali Canbolat yaptığı açıklamada, kentte son bir haftada karantina kuralını ihlal ettiği tespit edilen 60 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

SİVAS'TA KARANTİNA KURALLARINI İHLAL EDENLER İÇİN YENİ KARAR

Sivas Valisi Salih Ayhan, karantina kurallarını ihlal edenlerin, KYK yurtlarına alınarak yurtlarda devam edecek karantina süreci içerisindeki masraflarının kendilerinden tahsil edileceğini belirtti. Ayhan sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuruda, “Pozitif olduğu halde evinde bulunmayan ve toplum sağlığını tehdit eden kişiler, KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerinin tamamlanması sağlanacaktır. Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşacak olan konaklama, yemek ve benzeri masraflarda kendilerinden tahsil edilecektir” ifadelerine yer verdi.

 

ÇANKIRI VALİSİ YENİ KARARI DUYURDU

Vali Ayaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüs vakalarını azalması için sağlık kurallarına uyulmasını istedi. Ayaz, "Yarından itibaren karantina kurallarını ihlal ederek evlerini terk eden koronavirüs hastalarımız, geri kalan karantina sürelerini valiliğimizce belirlenen öğrenci yurdunda tamamlayacaklardır" ifadelerini kullandı.

Vali Ayaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüs vakalarını azalması için sağlık kurallarına uyulmasını istedi. Ayaz, "Yarından itibaren karantina kurallarını ihlal ederek evlerini terk eden koronavirüs hastalarımız, geri kalan karantina sürelerini valiliğimizce belirlenen öğrenci yurdunda tamamlayacaklardır" ifadelerini kullandı.

VALİ VE BAŞKANDAN '15 GÜN EVDE KALIN' ÇAĞRISI

Korona virüs ile mücadele kapsamında tüm ülkede maske takma zorunluluğu getirilirken, Malatya’da Vali Aydın Baruş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından vatandaşlara gönderilen SMS’lerde 15 gün boyunca gerekmedikçe sokağa çıkılmaması istendi.

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında artış yaşanınca birçok kısıtlama da yeniden geldi. İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan son genelge ile ev harici hemen hemen her yerde artık maske takma zorunlu hale gelirken, vakaların son günlerde ciddi oranda arttığı Malatya’da da çeşitli önlemler alınıyor.
Malatya Valisi Aydın Baruş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattın Gürkan adına kentteki tüm vatandaşların GSM hatlarına SMS gönderilerek, “Kıymetli hemşehrilerimiz, sağlığınız bizim için çok önemlidir. Kendinizin, ailenizin ve toplum sağlığı için lütfen mecbur kalmadıkça 15 gün boyunca dışarı çıkmayalım. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım” uyarılarında bulunuluyor.

KARANTİNAYA UYMAYANLAR YURTLARA YERLEŞTİRİLECEK 

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina kuralına uymayanların yurtlara yerleştirileceğini bildirdi.

Vali Günaydın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, koronavirüs testi pozitif çıktığı için evde karantinada olması gerekenlere, dışarı çıkmaları durumunda idari para cezası uygulandığını belirtti.

Ayrıca bu kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Günaydın, paylaşımında, "Bugünden itibaren bu kişiler yurtlara yerleştirilecek olup ücreti kendilerinden tahsil edilecektir." ifadesini kullandı.

BARTIN'DA KARANTİNAYA UYMAYANLAR YURTTA TECRİT ALTINA ALINDI

BARTIN’da, karantina kararına uymayan 12 kişi karantina yurdunda tecrit altına alındı. Bartın Valisi Sinan Güner, "Bugün yapacağımız hıfzıssıhha toplantısında, caydırıcılık olması açısından bundan sonra yurtlarda kalacakların iaşe masraflarını şahıslardan tahsil edeceğiz" dedi.

Bartın’da koronavirüs nedeniyle evlerinde karantinaya alınan 12 kişinin karantina tedbirlerine uymadığı belirlendi. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin almış olduğu kararlara istinaden evde karantina tedbirlerine uymadığı, yapılan denetimlerde tespit edilen 12 kişi, Bartın Valiliği’nin karantina yurdu olarak belirlediği Köksal Toptan Lisesi Nedret Keten Erkek Öğrenci Yurdu'nda karantinalarını tamamlamak üzere tecrit altına alındı. Ayrıca hakkında evde karantina kararı olup, ev ortamı müsait olmayan 10 kişi de aynı yurtta misafir edilerek, izolasyon sürelerini tamamladı.

DÜZCE'DE DE KARANTİNA KARARI

Düzce Valisi Cevdet Atay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina kuralına uymayanların yurtlara yerleştirileceğini bildirdi.

Vali Atay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapan vatandaşlarımızı, yurtlara alarak karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerinden tahsil edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

AFYON VALİSİ UYARDI

Afyonkarahisar'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantina kurallarına uymayanların Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği bildirildi.

Vali Gökmen Çiçek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapan vatandaşlarımızı, KYK yurtlarına alarak karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yurtlarda kalma süreleri boyunca masrafları da kendilerinden tahsil edeceğiz." ifadesini kullandı.

YORUMLAR 33
 • Resul 3 yıl önce Şikayet Et
  Afyon valisini canı gönülden tebrik ediyorum .
  Cevapla
 • Filozofkamil 3 yıl önce Şikayet Et
  Dunyada heryil cesitli hastaliklardan milyonlarca insan ölüyor. Ama hicbiri kovid19 virusu kadar popüler olmadi,hergun reklami yapılmadı. Entersandüşündürücü.devamli korku pompalaniyor.tedbirli olalim yeterlidir.
  Cevapla
 • ertan 3 yıl önce Şikayet Et
  Size teşekkur ediyorum yorumunuz için.Maalesef korku pompalıyoruz ,1950 lerde verem salgınında bu seviyede pompalanmadı,1970 yıllarda Para kolera salgını çıkti,çok daha sonraki yıllarda kuş gribi ve Aids ortaya çıktı ne saatlerce nede aylarca korku pompalanmadı. Terörün en tehlikelsi Biyolojık Terör dür.Batının eline koz veriyoruz Türkiye yi her terörle vurduk ama yıkılmadı,Bir degil iki virus salgını çıkart,çalkala sonuç maneviyatı kalmamış panik içinde şaşkın millet.Karda yürü izini belli etme
  Cevapla
 • Celal 3 yıl önce Şikayet Et
  Sokak yasakları geri gelsin diyenler; sonra salgın bitecek mi? Dünya da bitmedi ki sürekli artıyor. Aşı bulunmadıkça sokağa çıkma yasağı filan boş iş. Ekonomi ne olacak? Herkes devlet memuru değil ki.
  Cevapla
 • yüksel 3 yıl önce Şikayet Et
  DEVLET MEMURU ADLI YORUMCUYA CEVAP Allah herkesi farklı farklı yaratmıştır. senin mantığınla herkes devlet kurumunda çalışamaz. Özel sektör denen gerçek var. Celal arkadaş doğru bir yorum yapmış. Elimde imkan varken ben memur olmadım. Ama yorum yaparken insanlara saygılı ol ve sen kimseden üstün değilsin. Haddini bileceksin. Kimse kimsenin elini öpmeyede mecbur değildir. Haydi şimdi yaylan bakalım, görelim ense traşını.
  Cevapla
 • devlet memuru 3 yıl önce Şikayet Et
  kardeş memur olamadıysan biz ne yapalım. senin durumunu bilemem ama akranlarım dışarda gezip tozarken ben çalıştım hem 4 dil biliyorum aynı zamanda belediyede çalışıyorum kusura bakma hep denilen şeydir bu. bükemediğin eli öpeceksin. b.k atmayacaksın. sen başarısız tecrübesiz cahilsen ben ne yapayım
  Cevapla
 • viyana 68 3 yıl önce Şikayet Et
  tek çare ayın başından itibaren virüslü hasta hastane masrafını kendi ödeyecek diyin hadi bakalım çıkan olurmu tedbirsiz gezen olurmu
  Cevapla
 • sait ant 3 yıl önce Şikayet Et
  Tıpkı abd ve batı da oldugu gibi.Tahminim virus intihar eder
  Cevapla
 • Adil 3 yıl önce Şikayet Et
  beş yıldızlı otel masrafı olınmalı ayrıca ceza kesilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Erdoğan tarih verdi: Timsah gözyaşı döken köpekperestlere geçit yok!
İş dünyasından 'yabancı çalışan' çağrısı: Biz kefil oluruz