10 yaşındaki Ezelnur'un ölümünde bilirkişiden çarpıcı rapor: Asıl kusurlu anne

Kütahya’daki termal otele giden ailenin kızları 10 yaşındaki Ezelnur Aydoğdu, girdiği havuzda boğuldu. Bilirkişi, ‘10 yaşında bir çocuğun okuma yazma bildiği ve termal havuzda bulunan uyarı levhalarını okuyarak anlayabileceği’ gerekçesiyle küçük kızı suçladı. Ayrıca, anne Bediha Aydoğdu'nun çocuğu üzerinde gerekli denetimi sağlayamadığı için asıl kusurlu olduğu belirtildi.

10 yaşındaki Ezelnur'un ölümünde bilirkişiden çarpıcı rapor: Asıl kusurlu anne
10 yaşındaki Ezelnur'un ölümünde bilirkişiden çarpıcı rapor: Asıl kusurlu anne
GİRİŞ 23.09.2020 07:58 GÜNCELLEME 23.09.2020 09:04
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Dava dosyasına göre, Ezelnur Aydoğdu (10) ailesiyle birlikte Kütahya’daki bir termal otele gitti. 16 Temmuz 2019’da Ezelnur, annesi ve ablası otelin kadınlara ayrılmış bölümüne geçerek, havuza girmek için hazırlık yapmaya başladı. Anne Bedia Aydoğdu ve büyük kızı Emine hazırlıklarını tamamladıkları sırada, Ezelnur’un yanlarında olmadığını fark ederek otelin havuzunun bulunduğu alana doğru yöneldi. Anne ve abla havuzun yanına geldiklerinde, Ezelnur’un havuzda hareketsiz şekilde yüz üstü yatar vaziyette buldu. Havuzdan çıkarılan Ezelnur’a ilk müdahale önce babası, ardından otelde hemşire olarak görev yapan Hatice G. tarafından yapıldı. Ancak hastaneye kaldırılan Ezelnur hayatını kaybetti. Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

 

 

‘ÖNLEMLER YETERSİZ’

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, soruşturma sürerken ailenin avukatı Çağatay Yağız da ‘otel havuzunda cankurtaranın olmaması, güvenlik önlemlerinin yetersiz olması, güvenliğe ilişkin yeterli ve aydınlatıcı şekilde bilgi verilmemesi, güvenlik kameralarının olmaması, olay anında müvekkillerin defalarca bağırmasına ve otel görevlilerine haber vermesine rağmen otelde ilk tıbbi müdahaleyi yapması gereken sağlık ekibinin bulunmaması’ gerekçeleriyle işletme sahibi ve yöneticilerinin cezalandırılmasını talep etti.

 

 

‘ASIL KUSURLU AİLE’

Bilirkişi raporunda ise, ‘10 yaşında bir çocuğun okuma yazma bildiği ve termal havuzda bulunan uyarı levhalarını okuyarak anlayabileceği’ gerekçesiyle ölen küçük kızı suçlarken, anne Bediha Aydoğdu için ‘çocuğu üzerinde gerekli gözetim ve denetim yükümlülüğünü yerine getirmediği, gerekli önlemleri almadan ve tek başına termal havuza girmesine müsaade ettiği için asli kusurludur’ denildi. Raporda, gerekli gözetim ve denetim yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle işletme sahibi ve otelin mesul müdürü tali kusurlu olduğu belirtildi.

ANNE ‘ŞÜPHELİ’ YAPILDI

Bilirkişi raporu üzerine savcılık, anne Bediha Aydoğdu, otel müdürü Ali B. ve mesul müdür olduğu anlaşılan hemşire Hatice G. hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan soruşturma sürdürdü. Savcılık sürdürdüğü soruşturmayı 7 Temmuz’da tamamlayarak sadece otelin mesul müdürü Hatice G. hakkında dava açtı. Savcılık, diğer kişiler hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

‘SORUŞTURMA GENİŞLESİN’

Avukat Yağız, işletme sahibinin soruşturmaya dahil edilerek soruşturmanın genişletilmesi ve otel müdürü Ali B. hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılması talebinde bulundu. Başvuruda, Kaplıcalar Yönetmeliği’nde ‘Mesul müdürü sağlık eğitim görmüş yüksek okul mezunundan olur. Mesul müdür görevlendirmesi işletmecinin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz’ hükmü gereği işletme sahibinin ifadesini alınması gerektiği savunuldu.

SONRADAN MÜDÜR YAPILDI

Başvuruda, otel müdürü Ali B.’nin ilk ifadesinde ‘mesul müdür olarak görev yaptığını’ söylediği, alınan ikinci ifadesinde “Otelimizin mesul müdürü Hatice G.” diyerek çelişki ifadeler verdiği belirtilerek, “İş akdi tanzim edilirken Hatice G. mesul müdür olarak düşünülmemiş olup; olaydan sonra sorumluluktan kurtulmak için eski tarihli bir metin düzenlenmiştir” iddiasına yer verildi. Başvuru Kütahya Sulh Ceza Hakimliği tarafından 7 Eylül 2020’de reddedildi.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 6
 • Melek 2 yıl önce Şikayet Et
  Çocugun sorumluluğu elbette ailededir .Fakat otellerinde sorumluluklari var.Can kurtaran bulundurmak zorundasın.Böyle bir durumda müdahale edecek sağlık görevlik hazır olmalı.Biz de her şey kağıt üstünde...
  Cevapla
 • nail 2 yıl önce Şikayet Et
  Birinci derece anne baba da sorumluluk otelin suçu yok her çocuğa 1 bekçi veremez
  Cevapla
 • zzz 2 yıl önce Şikayet Et
  Her çocuğa bekçi isteyen yok zaten havuza bekçi olacak.
  Cevapla
 • kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  anneyi suclayan bilirkisi dilemem ayni olay senin ailenin basina gelsin bir anne kaca bolune bilir kac cocuguyla ayni anda ilgilene bilir bir evladi birsey isterken digeri aceleci davranip havuza kosmus ve kaza meydana gelmis burda tek suclu isletmedir otele giren her musteri otel in sorumlulugundadir otel guvenliklerini saglamakla mesuldur isterseniz deneyin gidin bir otel e guvenligimiz ne olacak deyin bakin isletmeler ne diyor biz guvenli bir otel iz can ve mal guvenliginizden sorumluyuz diyor kaza olunca bir sekilde bilirkisi denen zirva oteli aklamaya kalkiyor burda bir mantiksizlik oldugu kesin.
  Cevapla
 • hayta ismail 2 yıl önce Şikayet Et
  insanlar acılarını yaşarken bile başkalarını suçlayarak rahatlamanın derdinde.
  Cevapla
 • Eci 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet maalesef ki asıl kusurlu ailedir.sen gözünden sakınacaksın sen koruyup kollayacaksın.bazen insanın basireti bağlannır burada da Takdir i İlahi ye boyun eğeceksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu sabah saatlerinde duyurdu: 269 gözaltı var!
Rusya'dan flaş petrol kararı: Sadece o ülkelere satacağız