Son dakika: Skandal bildirisi sonrası hükümet harekete geçti! Erdoğan talimatı verdi

104 emekli amiralin darbe imalı skandal gece yarısı bildirisi sonrası harekete geçen AK Parti, “rütbe sökme”nin kriterlerini değiştirmeyi gündemine aldı.

Son dakika: Skandal bildirisi sonrası hükümet harekete geçti! Erdoğan talimatı verdi
Son dakika: Skandal bildirisi sonrası hükümet harekete geçti! Erdoğan talimatı verdi
GİRİŞ 12.04.2021 07:27 GÜNCELLEME 12.04.2021 07:27
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Mevcut uygulamada emekli askerlerin rütbeleri ancak kesinleşmiş yargı kararı uyarınca sökülebiliyor. Mahkeme kararı olmadan "idari" olarak bu adımın atılıp atılamayacağı incelenecek.

'Bildiri' soruşturmasında gözaltına alınan emekli...

104 emekli amiralin darbe imalı bildirisiyle ilgili soruşturma sürerken, iktidar da konuyla ilgili harekete geçti. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz çarşamba günü önemli bir toplantı yapıldı. 

104 emekli amiralin skandal bildirisini savunanların...

Milli Savunma, Adalet ve İçişleri Bakanları ile bazı AK Parti yöneticilerinin katıldığı toplantıda, emekli amirallerin hazırladığı bildiriye karşı yaptırımların yanısıra, gündeme gelebilecek idari düzenlemeler de masaya yatırıldı.

EMEKLİYE DİSİPLİN YOLU

AK Parti’nin, yasa değişikliği gerektiren bazı düzenlemeler üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi. Bu kapsamda; emekli askerlerin belli suçlar yönünden muvazzaf askerler gibi disiplin soruşturmalarına tabi tutulabilmeleri için bazı düzenlemelerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Yine üzerinde çalışılan konulardan biri de emekli askerlerin rütbelerinin sökülmesi. Mevcut uygulamada emekli askerlerin rütbeleri kesinleşmiş yargı kararı uyarınca sökülebiliyor. Bunun yerine emekli askerlerin rütbelerinin idari kararla sökülüp sökülemeyeceğine ilişkin inceleme devam ediyor.

İDARİ YAPTIRIM MASADA

Bildiride imzası bulunan emekli amirallerin faydalandığı haklar da masada. Daha önce lojman, makam arabası ve koruma gibi haklardan yararlananların bu haklarının iptal edildiği açıklanmıştı. Ancak söz konusu emekli amiraller rütbeleri sökülmediği için, orduevleri ve askeri tesislerde kendilerine sağlanan haklardan yararlanmaya, TSK’ya ait bazı kurum ve kuruluşlara giriş-çıkış sağlamaya devam ediyor. Tüm bu haklarla ilgili amirallere uygulanacak idari yaptırımların neler olabileceği konusunda da çalışmalar sürüyor.

ORDUEVİNDE DARBE OFİSİ AÇAMAYACAKLAR

Emekli kuvvet komutanlarına çalışmaları için orduevlerinde bir oda tahsis edildiği öğrenildi. 104 amiralin arasında da eski Deniz Kuvvetleri Komutanları Eşref Uğur Yiğit, Murat Bilgel ve Bülent Bostanoğlu bulunuyordu. Emekli 3 Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın orduevlerinde çalışma ofisi açma haklarının iptal edilmesi de gündemde. Konunun önemine dikkat çeken Erdoğan’ın “Titiz bir çalışma yapın” talimatı verdiği öğrenilirken; idari yaptırımların çerçevesinin önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda çizilmesi bekleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 14
 • Naim 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Reisim Milletin beklentisini bizde iyi biliyorsunuz.Şu bu diye Akıl ve İzah vermek Saçmalığın da kendisidir.Lütfe gereği yapılsın,Yapılmazsa Yoksa Milletin başına Örülecek Çorap Şimdiden Hayırlı olsun der millet.Dik dur Reisim bu Millet Seninle!
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  bunların ve diğer emekli tüm askeri personelin geriye dönük darbe girişim destekleri araştırılsın.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  BIDEN'ın muhalefet ve emeklı askerlerin destekleneceğinden gaz alanlar başladı konuşmaya.. Menderes erken seçim kararı alsaydı iyi olurdu diyenlerle başladı bu furya aslında..Sadece 15 Temmuzda "beraber çalıştığımız generaller hapse atıldı" diye feveran eden NATO paşaları sevinmiştir bu bildiriye. " Nasrettin Hocanın "Turşuyu kim satacak fıkrasını okusun 28 Şubatt mimarı Güven ERKAYA'nın arkadaşları...
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Türk deniz Kuvvetleri gemilerinin hepsinin direkleri üzerinde "BİR KUR'AN MEVCUTTUR". Denizlerde BARBAROS'un torunları olarak "her Türk savaş gemisinin en tepesindeki KUR'AN altında görev yaptılar" Ama bazıları ön planda bilimsellik, çağdaşlık adına hep bu milletin değerleri ile uğraşır."MUSEVİLERİN HAMUR BAYRAMINI KUTLARKEN SORUN OLMAZ AMA “maneviyat vs dendiğinde şeytan görmüş gibi kaçarlar” ve devamlı ahkam keserler. Sıkıştıklarında “benim teyzem ninem de başörtülü” derler ama halkın değerlerinden kopuk hep aynı değirmene (??!!) su taşımaları ilginçtir.
  Cevapla
 • Nazım KARAMEHMET 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne ofisi kardeşim Ordu evinde emekli adama.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın İsrail resti manşetlerde!
Putin: Filistin, tarihsel olarak Filistinlilerindir