2021 Askerlik Mayıs Celbi Ertelendi Mi? Yasakta Asker alımları devam edecek mi?

2021 Askerlik Mayıs Celp tarihlerinin 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan tam kapanma sürecinde ertelenip ertelenmeyeceği silah altına alınacak gençler tarafından merak edilemeye başladı. İşte Mayıs celp ve sevk dönemine ilişkin detaylar...

2021 Askerlik Mayıs Celbi Ertelendi Mi? Yasakta Asker alımları devam edecek mi?
2021 Askerlik Mayıs Celbi Ertelendi Mi? Yasakta Asker alımları devam edecek mi?
GİRİŞ 30.04.2021 14:13 GÜNCELLEME 30.04.2021 14:13

2021 Mayıs ayı içerisinde askerlik görevi için silah altına alınacaklar sev edilecekleri tarihi bekliyor. Lakin ülkemizde artış gösteren koronavirüs vaka sayısının ardından 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında 17 gün tam kapanma uygulamasına geçildi. Bu nedenden ötürü askerlik Mayıs celbinin ertelenip ertelenmeyeceği merak edilmeye başladı. Duruma ilişkin acıkma için ise MSB'den gelecek açıklamaya çevrildi. İşte merak edilen soruya ilişkin son detaylar…

2021 Askerli Mayıs Celbi Ertelendi Mi?

2021 Mayıs askerlik celplerinin ertelendiğine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Silah altına alınacak olan askeri personel yeni bir açıklama yapılanada kadar açıklanan tarihler içerisinde hareket edecek.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Celp Duyurusu

1. Mayıs 2021 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2. Mayıs 2021 sınıflandırma dönemi Sınıflandırma Nitelik Listesine; yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden, 28 Şubat 2021 (dahil) tarihine kadar; yoklamasını yaptıran, erken sevk isteğinde bulunan ve askerlik hizmeti ile celp tercihini yaptıranlardan celp tercihlerine göre başvurusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak kabul edilenler, erteleme ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar alınacaktır.

3. Mayıs 2021 sınıflandırma döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin, 28 Şubat 2021 (dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten veya en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti ile celp tercihini yapmayanlar mevcut bilgilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacaklardır.

4. Seçim ve sınıflandırma sonuçları 16 Nisan 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden tabi oldukları celp ve sevk döneminde sınıf okulu ve eğitim merkezindeki eğitimin üçte birine katılmayanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dahil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir. (TSK nın ihtiyaç duyduğu sınıf ve meslekler hariç).

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Küçük kıza zorla ateş ettirdi vurulma tehlikesi atlattı
 Gurur ve heyecan gözlerinden okunuyor: Bu kez Bayraktar TB-2'yi üretiminde yer alan mühendis anlattı