Yarın marketlerde hangi ürünlerin satışı yasaklanacak? Satışı yasak olan ürünlerin listesi...

Market Tedbirleri Genelgesi kapsamında zincir ve süper marketler dahil olmak üzere tüm marketlerde tam kapanma süresince birçok ürünün satışı yasaklandı. Marketlerde belirtilen ürünlerin satışı 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren durdurulacak. İşte yeni genelge

Yarın marketlerde hangi ürünlerin satışı yasaklanacak? Satışı yasak olan ürünlerin listesi...
Yarın marketlerde hangi ürünlerin satışı yasaklanacak? Satışı yasak olan ürünlerin listesi...
GİRİŞ 06.05.2021 10:16 GÜNCELLEME 06.05.2021 10:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı, Market Tedbirleri Genelgesi yayınladı. Yayınlanan yeni genelge tam kapanma sürecinde bazı ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Vatandaşlar ise hangi ürünlerin satışının yasaklandığını merak ediyor. İşte genelge ile satışı durdurulan ürünler...

Marketlerde Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı?

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) olmak üzere temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) ürünlerin satışına izin verilmeyecek. 

Market Tedbirleri Genelgesi ve Detayları

Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı. 

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 - 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin Pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti. 

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:  

  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. 

  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

YORUMLAR 1
  • Afk 4 ay önce Şikayet Et
    Ben de sevdim demeye biraz geç kalmadın mı?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Varank'tan yerli otomobil TOGG için fiyat açıklaması!
Salgından tam 1 yıl önce Belgeler Ortaya Çıktı (22 Eylül 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)