Yarın sigara satışları yasaklanacak mı? Marketlerde sigara satışı olacak mı?

Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı? İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlann Market Tedbirleri Genelgesi kapsamında 7 Mayıs 2021 Cuma itiberi ile temel ihtiyaç kapsamı dışındaki tüm ürünlerin satışı yasaklandı. İşte detaylar...

Yarın sigara satışları yasaklanacak mı? Marketlerde sigara satışı olacak mı?
Yarın sigara satışları yasaklanacak mı? Marketlerde sigara satışı olacak mı?
GİRİŞ 06.05.2021 10:14 GÜNCELLEME 06.05.2021 10:15

İçişleri Bakanlığı Market Tedbirleri Genelgesi kapsamında 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışındaki ürünlerin satışına izin verilmeyeceği duyuruldu. Sigara kullanana vatandaşlar ise sigara satışının yasaklanıp yasaklanmadığını merak etmeye başladı. Peki markette satışı durdurulacak ürünler arasında sigara da var mı? İşte merak edilen sorunun cevabı...

MARKETLERDE SİGARA SATIŞI YASAKLANDI MI?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra  elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyeceği belirtildi. 

Sigara satışının yasaklanacağına ilişkin genelgede herhangi bir maddeye yer verilmedi. 

Market Tedbirleri Genelgesi ve Detayları

Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı. 

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 - 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin Pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti. 

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:  

  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. 

  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye çağrı
Rusya'dan açıklama: Erdoğan'ın Kırım açıklaması bizi üzdü