Türkiye'den Sedat Peker dahil 15 barona büyük darbe

15 Temmuz'dan sonra terörle mücadelede büyük başarılara imza atılırken uyuşturucu baronlarına da göz açtırılmadı. 2016 ile 2021 yılları arasında, Sedat Peker'le de ilişkisi olan bazıları dünyaca ünlü 15 suç örgütü lideri yakalandı.

Türkiye'den Sedat Peker dahil 15 barona büyük darbe
Türkiye'den Sedat Peker dahil 15 barona büyük darbe
GİRİŞ 13.06.2021 08:23 GÜNCELLEME 14.06.2021 11:27
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

2021 yılında, 20 tondan fazla uyuşturucu yakalayan Türkiye, uluslararası düzeyde faaliyet gösteren zehir tacirleri ve organize suç örgütü liderlerine de göz açtırmadı. 2016 ila 2021 yılları arasında düzenlenen operasyonlarda bazıları dünyaca ünlü 15 suç örgütü lideri yakalandı. Baron diye tabir edilebilecek bu yabancılardan 1’i Sırbistan, 3’ü Azerbaycan, 8’i Bulgaristan, 1’i Gürcistan ve 1’i de Ukrayna’ya sınır dışı edildi.

Sedat Peker ve Çetin Gören

TONLARCA ZEHİRİ YAKALANDI

Operasyonlarda yakalanan en önemli isim organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le de resmi yayınlanan Çetin Gören. Hollanda doğumlu olan Gören bu ülke ile Brezilya arasında faaliyet gösteriyordu. İlk kez Brezilya’da hapse girdi, hapisten kaçtı. 2012 yılında Hollanda, Peru ve Belçika’da tonlarca kokaini ele geçirildi. Yakalanıp cezaevinde kaldıktan sonra serbest kaldı. 2014 yılında Hollanda’da elektronik kelepçesini kırıp sahte pasaportla Türkiye’ye giriş yaptı. İtalya, Brezilya ve Hollanda Gören hakkında kırmızı bülten çıkardı. ‘Padişah’ lakabıyla tanınan Gören’in bu ülkelerde kesinleşmiş 30 yıla yakın hapis cezası var. Türkiye’deyken, yasadışı anlaşmazlıklarında Sedat Peker tarafından korundu. 10 ülkenin polis teşkilatıyla yapılan çalışmalar sonucunda 30 Haziran 2020 tarihinde Bataklık Operasyonu kapsamında tutuklandı.

Jovan Vukotic

BALKANLARI KASIP KAVURDU

8 Ağustos 2018’de Antalya’da Georgi Andonov adına düzenlenmiş sahte Makedonya pasaportu ile yakalanarak Sırbistan’a gönderilen Jovan Vukotic de tanınmış suç örgütü liderlerinden. Vukotic, Özellikle Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Yunanistan başta olmak üzere Balkanlarda faaliyet gösteriyordu. ‘Skaljarı’ adı verilen örgütü kurdu. Bir çok kentte ona ait uyuşturucular ele geçirildiği için Avrupa’da da hakkında soruşturmalar vardı.

Nadir Salifov ve Sedat Peker

BİNLERCE ELEMANI VARDI

‘Guli’ lakaplı Nadir Salifov da Türkiye’de yakalanan boranlardan birisi. Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki meyve-sebze, halı-kilim ithalat pazarını kontrol altında tutuyordu. Ayrıca Rusya ve güdümündeki birçok ülkedeki pazarlar da onun kontrolü altındaydı. Bu pazarların hakimiyetini korumak için diğer mafya grupları ile yaptığı kanlı hesaplaşmalarla adını duyurdu. Çetesini yıllarca cezaevinden yönetti. Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan’da hakkında adam öldürme, haraç alma, gasp ve tehdit gibi çok sayıda suçtan dosyası vardı. 2017’de serbest kaldıktan sonra geldiği Türkiye’de 8 Ekim 2018’de yakalanıp Azerbaycan’a deport edildi. Ancak Azerbaycan’da yeniden serbest kalan Salifov, Yunan pasaportu ile Kapıkule Sınır Kapısından yeniden Türkiye’ye giriş yaptı. Türkiye’deki organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le de bağlantıları olan Salifov, 20 Temmuz 2020’de Antalya’da kendi koruması tarafından öldürüldü.

Dimitar Zhelyazkov

Dimitar Zhelyazkov ise Bulgaristan’da terör estirdi. Uyuşturucu, silah kaçakçılığı, haraç, gasp, tefecilik, kundaklama suçlarına karışan Zhelyazkov, Interpol tarafından çıkartılan Kırmızı Bültenle aranıyordu. 4 Ağustos 2018’de yanındaki 7 adamı ile birlikte İstanbul’da gözaltına alındı. Mahkeme tarafından geçici süre ile tutuklanan Zhelyazkov, 15 Şubat 2019’da Bulgaristan’a sınır dışı edildi. Azerbaycan’daki ‘Janiyev’ suç örgütünün ünlü isimlerinden Jamal Hasanov da Türkiye’de yakalanan baronlar arasındaydı. Nadir Salifov’un kardeşi Mushviq Salifov’a yönelik İstanbul’da farklı tarihlerde suikast eylemi teşebbüsünde bulunmaya çalışmaktan gözaltına alındı ve Azerbaycan’a deport edildi. Ukrayna’da tarafından aranan organize suç örgütü lideri Mykhailo Zotov da İstanbul’da gözaltına alınıp bu yılın şubat ayında ülkesine gönderildi.

Mindia Lavasoglı Goradze

ÜLKESİ BİLE İSTEMEDİ

Mindia Lavasoglı Goradze ise Gürcistan tarafından aranan bir isimdi. 1 polis memurunu öldürülmesi ve uluslararası düzeyde hırsızlık şebekesi oluşturmak suçlarından hakkında kırmızı bülten vardı. 30 Temmuz 2019’da gözaltına alınsa da ülkesi Goradze’yi teslim almak için girişimde bulunmayınca Beyaz Rusya’ya sınır dışı edildi.

FETÖ TEMİZLENDİ OPERASYONLAR ARTTI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cülerden temizlenin emniyet teşkilatı, sadece yabancı baronlara değil Türkiye’deki zehir tacirlerine de aman vermedi. Darbe girişimin andından yakalan uyuşturucu miktarında ciddi artışlar yaşandı. 15 Temmuz sonrasında müdahale edilen uyuşturucu olay sayısın yüzde 57, yakalanan şüpheli sayılarında yüzde 46’lık artış oldu. 2015 yılında yaklaşık 8 ton eroin ele geçirilirken bu sayı 2017’dan itibaren sürekle tırmandı. 2017’de 15, 2018’de 18 ton, 2019 yılında 20 ton, 2020’de ise 20.1 ton ele geçirildi. Uluslar arası düzeyde de 2015 yılında 556 kg kokain ele geçirilirken, 2017’da 959, 2018’de bin 165, 2019’da bin 638, 2020’de bin 954 kilogram kokain ele geçirildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
ETİKETLER
çetin gören
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Doctor 3 ay önce Şikayet Et
  Bunları yakalamak için neden bu kadar beklendi. Türkiyede bunlardan yüzlercesi var daha. Türkiyede kendini devlet sanan bu namussuzlara ve bunlar destek olan namussuzlara allah bela versin inşallah
  Cevapla
 • evladiosmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  kendını bı halt sanan ama insanlıktan nasibini almamış egosu tavan yapmış bu tür sübjektleri sürekli gündem yapmak doğru değil.keza sonu gelmiştir artık..........
  Cevapla
 • Enver 3 ay önce Şikayet Et
  Bu uyuşturucu baronu BEA dan ,ABD ye gitmeden yakalanmalı yoksa iş çok zora girer !
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 3 ay önce Şikayet Et
  twitler BEA dan atılıyormuş ama BEA dan da ayrılmış zaten.
  Cevapla
 • bozok 3 ay önce Şikayet Et
  darısı thodex gibi dolandırıcıların başına. Onlar da yakalanır bir an önce İnşallah
  Cevapla
 • Osmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Onlar yakalanmaz kardeşim thodex tır ciftlikbank bunları yakalamak demek arkalarında bunların bu sistemi kurduranlari yakalamak demektir. Sıradan bir vatandaşın bunları kurmasına izin vermez kimse...
  Cevapla
 • ismail 3 ay önce Şikayet Et
  demekki sırası gelen ya kodese, ya firara yada mezara gidiyomuş. bu ülkede nice babalar gelip geçti te hiç birisi bu adam gibi atıp tutmadı be. demek ki bunun babalığı şam babalığıymış. dünyada öyle babalar varki ya devletine düşman olup saldırıyor meksikada olduğu gibi yada kendi işine bakıyor hiç birşey yokmuş gibi. bizim babada devletin neredeyse içine sızmış ajanmış meğer. ne babası.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yılmaz Özdil'den Kılıçdaroğlu'na sert gönderme: Armut gibi oturma!
Son dakika haberi: Çocuklarda vaka sayısı pik yaptı! Okullarla ilgili açıklama