e Okul karne notu nasıl görüntülenir? 2021 MEB İlkokul, ortaokul ve lise ikinci dönem karne öğrenme!

2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönemi 18 Haziran’da sona eriyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri karnelerini e Okul VBS üzerinden öğrenebilecek. Öğrencilerin ikinci dönem karnelerinin yanında Takdir, Teşekkür belgeleri de internet üzerinden erişime açılacak. Karne heyecanı yaşayan binlerce öğrenci e Okul karne notu nasıl öğrenilir? sorusunun cevabını merak ediyor. İşte e Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) karne görüntüleme ekranı!

e Okul karne notu nasıl görüntülenir? 2021 MEB İlkokul, ortaokul ve lise ikinci dönem karne öğrenme!
e Okul karne notu nasıl görüntülenir? 2021 MEB İlkokul, ortaokul ve lise ikinci dönem karne öğrenme!
GİRİŞ 17.06.2021 17:40 GÜNCELLEME 17.06.2021 17:40

Öğrencilerin karne telaşı yarın dönemin sona erecek olması sebebiyle başladı. Basılı olarak karne dağıtımı 2 Temmuz’da başlayacağı için öğrenciler karnelerini önce e-Okul üzerinden öğrenebilecek. Karne sorgulama yapılabilmesi için veliler ve öğrencilerin Veli Bilgilendirme Sistemine öğrenciye ait T.C kimlik, öğrenci okul  numarası ile giriş yapması gerekiyor. Bu yıl pandemi nedeniyle devamsızlıktan öğrenciler sınıfta bırakılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, İlkokul ve ortaokul ölçme ve değerlendirme işlemlerinin yapıldığı Şube Öğretmenler Kurulunda (ŞÖK) sınıf geçme ve kalma konusunda görüşme yapılmayacağını duyurdu. Karneler e-Okul üzerinden dijital olarak erişime açılıyor. Peki e-Okul karne nasıl görüntülenir? İşte İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri karne öğrenme yöntemi…

Takdir Teşekkür belgesi hesaplama | 5.6.7.8.9.10.11 ve 12. sınıf dönem yıl sonu ortalama nasıl hesaplanır?Takdir Teşekkür belgesi hesaplama | 5.6.7.8.9.10.11 ve 12. sınıf dönem yıl sonu ortalama nasıl hesaplanır?

E Okul Karne Notu  Nasıl Öğrenilir?

2020-2021 eğitim öğretim yılı dönem sonu işlemleri yoğunluğu yaşandığı için öğrenciler karnelerine erişmekte problemlerle karşılaşabilir. Öğretmenler ikinci dönem ölçme ve değerlendirme işlemlerini VBS’ye girmeye başladı. Sizde aşağıdaki adımları takip ederek karnelerinizi öğrenebilirsiniz.

1- E-Okul VBS Giriş Yapma

Öncelikle Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmak isteyen aileler öğrenciye ait T.C kimlik numarası, Okul Numarası ve Resimdeki Rakamlar bölümünü eksiksiz bir şekilde doldurarak “ Giriş” seçeneğine tıklamalılar.

2-VBS Güvenlik Kontrolü

Ardından açılan ekranda öğrencinin okul bilgilerinin yabancılar tarafından görüntülenmemesi için VBS Güvenlik Kontrolü bölümündeki soruları doğru yanıtlamak gerekiyor. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe, öğrencinin doğum ayı ve yılı, öğrencinin okuduğu şube gibi soruları doğru yanıtlayanlar aşağıda bulunan öğrenciye ait resmi işaretleyerek Güvenlik Kontrolü kısmını geçebilirler.

3- E-Okul Karne Görüntüleme

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine sorunsuz bir şekilde giriş yapıldıktan sonra sol bölümde öğrenci bilgilerinin bulunduğu bir menü bulunuyor. Bu menü üzerinden sınav bilgileri, duyurular, devamsızlık bilgisi, not bilgisi, haftalık ders programı, sınav ve proje, ödev bilgileri, burs ödeme bilgileri, Takdir, Teşekkür gibi alınan belgeler ve yıl sonu notları görüntülenebilir.

Lise 12. Sınıflar Nasıl Mezun Olacak?

Diğer sınıf düzeylerindeki öğrenciler gibi 12. sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yılsonu başarı puanı buna göre hesaplanacaktır. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olabilecek ancak diğer tüm sınıf düzeylerinde olduğu gibi 12. sınıf öğrencilerinin de başarısız dersleri olması durumunda bu derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklardır.

Zayıfı Olanlar Mı Sorumlu Geçecek Yoksa Herkes Mi?

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçeceklerdir. Alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise sadece 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı için sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

Devamsızlıktan Sınıfta Kalır Mıyım?

Pandemi süreci nedeni ile sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak olup bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacaktır.

Sorumlu Olarak Üst Sınıfa Geçilebilir!

Hazırlık, 9, 10,11. sınıf öğrencileri 2020-2021 eğitim öğretim yılı yıl sonu sınıf atlatma işlemlerinin tamamlanması için en az bir dönemi puana sahip olmaları gerekiyor.
Bu kapsamda bulunan birinci veya ikinci dönem derslerine ait gerekli veri girişleri yapılmadığı durumda, 2020-2021 eğitim öğretim yılı yıl sonu itibarıyla kayıtlı oldukları kurum türlerine ait Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca onaylanmış haftalık ders çizelgelerinde tanımlı ortak, seçmeli ve meslek/alan/dal dersleri dikkate alınmak suretiyle üzerlerinde tanımlı olan tüm derslerden sorumlu olacak şekilde bir üst sınıfa geçmiş sayılacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan'dan 'G20' zirvesinde sert çıkış!
Fidan ve Blinken görüşmesi dünya basınında: Göz kamaştıran zirve