Diyanet açıkladı! İşte Cuma Hutbesi'nin bu haftaki konusu...

Bu haftanın Cuma Hutbesi belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 6 Ağustos 2021 Cuma Hutbesi'nin konusu "Zorluklar Birlikte Aşılır" oldu. Cuma namazını eda edecek müslüman vatandaşlar camilerde hutbeyi dinleyecek.

Diyanet açıkladı! İşte Cuma Hutbesi'nin bu haftaki konusu...
Diyanet açıkladı! İşte Cuma Hutbesi'nin bu haftaki konusu...
GİRİŞ 06.08.2021 11:44 GÜNCELLEME 06.08.2021 11:46
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Cuma hutbesi, her hafta olduğu gibi bu hafta da Perşembe akşamı yayınlandı.

Cuma hutbesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanarak resmi sitesi üzerinden açıklanıyor. 6 Ağustos 2021 tarihli Cuma Hutbesi'nin konusu "Zorluklar Birlikte Aşılır" oldu.

İşte Cuma Hutbesi... 

6 AĞUSTOS CUMA HUTBESİ KONUSU!

ZORLUKLAR BİRLİKTE AŞILIR

Muhterem Müslümanlar!

Geçen hafta afet gerçeğiyle bir kez daha karşılaştık. Cennet yurdumuzun akciğerleri ormanlarımızda çıkan yangınların çoğu söndürüldü elhamdülillah. Bazı bölgelerimizde ise söndürme çalışmaları devam ediyor. Cenâb-ı Hak, en kısa sürede bu afetten de kurtulmayı bizlere nasip eylesin. Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Aziz Dostlar!

Evet, bugün mahzunuz, üzüntümüz çok büyük. Kaybettiğimiz kardeşlerimiz, yanan ormanlarımız, yitirdiğimiz masum canlar her birimizin yüreğini dağlıyor. Ancak biliyor ve inanıyoruz ki bizi biz yapan değerlerin etrafında kenetlenip kardeşlik şuurumuzu diri tuttukça başaramayacağımız imtihan yoktur. Tarih boyunca Allah’ın yardımı, devletimizin kararlılığı ve milletimizin azmiyle nice zorluğu birlikte göğüsledik. Bugün de devlet millet dayanışması içinde aşamayacağımız engel yoktur. Toplu vurdukça yüreklerimiz üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yoktur. Nitekim Rabbimizin müjdesi açıktır: “Şüphesiz zorlukla beraber kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber kolaylık vardır.”

Kıymetli Dostlar!

Gün, ayrışma değil kenetlenme günüdür. Gün, birliğimizi, beraberliğimizi ve muhabbetimizi canlı tutma günüdür. Sevinç ve mutluluğumuz gibi hüzün ve kederimizi de paylaşma günüdür. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.s) biz müminleri şöyle tarif etmektedir: “Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir beden gibidir.”

Değerli Dostlar!

İbrahim (a.s)’ın atıldığı ateşi söndürmeye koşan karınca misali, bugün her birimize düşen sorumluluklar vardır. Her şeyden önce sağduyumuzu ve sükûnetimizi muhafaza edelim. Yangın, sel, deprem ve salgın hastalık gibi afetlere karşı bilinçli, duyarlı ve tedbirli olmayı milli bir mücadele olarak görelim. Gerekli hallerde yetkili mercileri haberdar edelim. Küçücük bir hata ve ihmalin çok ağır neticeleri olabileceğini unutmayalım. 

Bu vesileyle başta yangınlar olmak üzere afetlerde hayatını kaybedenlere Cenâb-ı Hak’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yüce Rabbimiz, afetlerle canla başla mücadele eden kardeşlerimizin işini kolaylaştırsın ve onların yardımcısı olsun.

YORUMLAR 4
 • Ahmet KARA 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence yanlış olmuş ZORLUKLAR BİRLİKTE AŞILANIR olmalı idi.
  Cevapla
 • Vahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru Allah yolunda kenetlenmelidir. Yaratan öyle buyuruyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Yardım toplanacak mı?
  Cevapla
 • tekelcibaba 1 yıl önce Şikayet Et
  bağış olcak mı cuma namazları kaçırmamak gerek
  Cevapla
DİĞER HABERLER
 Eski CHP’liden şok iddia: Jeremy Rifkin’i Kılıçdaroğlu’na bakın kim tavsiye etmiş!
İmzalar atıldı! Krizi bitirecek anlaşma! Türkiye'den ilk açıklama