Bilim Kurulu üyesi İlhan: Ayda 8 kez PCR testi yaptırmak yerine aşımı olurdum

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşı yaptırmayan öğretmenler ve okul çalışanlarının ayda 8 kez PCR testi yaptırmak zorunda kalacağını söyledi.

GİRİŞ 20.08.2021 13:29 GÜNCELLEME 20.08.2021 13:29
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceklerini söyledi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, DHA'ya yaptığı açıklamada, salgın ile mücadelede şu an aşının en güçlü silah olduğunu söyledi. İlhan, "Türkiye'de yüzde 55 kadar vatandaşımızın çift doz aşı olduğunu, hedef doğrultusunda neredeyse yüzde 75'e yakın vatandaşımızın da tek doz aşısını olduğuna şahit oluyoruz. Çift doz aşısını olan vatandaşlar yüzde 70-80'lere gelirse o zaman aşılama konusunda daha çok başarı sağlayıp, pandeminin üstesinden gelmek daha kolay olacak" dedi.

'RİSKİ AZALTMAK GEREKİYOR'

Okulların açılacağına değinen Prof. Dr. İlhan, "Sürecin başından beri tüm Bilim Kurulu üyeleri okulların en geç kapanması, en erken açılmasını savunuyoruz. Gerçekten okulların bir an önce açılması gerek ilköğretim gerek üniversite gerçekten çok önemli. Bunun için de insanlar kapalı yerlerde bir araya gelecekleri için, nereden baksanız üniversiteler de dahil yarım günden fazla dersler olacağını düşündüğümüzde buradaki riskleri azaltmak gerekiyor. Bu riskleri azaltmak için işle ilgili alınabilecek önlemler var. Bunların başında ortamların temiz hava ile havalandırılması, sınıflarda seyrek oturulması, maske takılması gibi bileşenler söz konusu olmakla birlikte bir de tabi ki aşılanma var" diye konuştu.

'SİNEMA VE TİYATROYA GİRİŞTE DE İSTENECEK'

Prof. Dr. İlhan, pandemi ile mücadelede aşının en güçlü silah olduğuna dikkat çekerek, "İki doz aşısını olanlar üzerinden gidersek eğer yüzde 55'lik rakama sahibiz. Aşı olmak Türkiye'de zorunlu değil aşı olmak isteye bağlı. Bu da önemli bir yaklaşım ama aşı olmayan vatandaşlarımızın da kapalı ortamlara girdikleri için hem kendilerini hem de çevrelerini korumaları için böyle bir yaklaşım benimsenmiş durumda. Kişi aşı olmak istemiyorsa sadece aslında okullarımız, idarecilerimiz, öğretmenlerimiz için geçerli değil öğretim üyeleri, üniversite öğrencilerimiz için de geçerli hatta üniversiteler dışında sosyal alanlara girişte sinema, tiyatro, otobüs, tren, uçak yolculuğunda da kişinin aşısı söz konusu değilse yine PCR testi sonuçları istenecek" dedi.

'AMAÇ KULUÇKA SÜRESİ'

Prof. Dr. İlhan, PCR testinin neden haftada 2 kez istendiğine ilişkin, "Koronavirüs için baktığımızda bulaşma süresi ve kuluçka süresini üst üste koyduğumuzda 3 güne kadar uzayabildiğini görüyoruz. Yani bir kişi koronavirüs enfeksiyonunu aldıktan sonra daha çok 3 güne kadar PCR pozitif hale geliyor. Diyelim ki pazar günü bir şüpheli teması oldu kişinin ancak çarşamba günü PCR pozitifliği söz konusu olabiliyor. Bu nedenle okul gününü içerecek şekilde haftada 2 defa olması mantıklı. Örneğin pazartesi sabahı öğrencimiz, ilkokul öğretmenimiz ya da üniversite öğretim üyemiz testini verecek, 3 gün sonra bu sefer perşembe olacak veya pazar günü verecek bu sefer çarşamba olacak gibi düşünmek mantıklı. Bunun da tamamen amacı koronavirüs mücadelesinde 72 saatte ancak koronavirüs pozitif olabileceğini düşünüp, bunun taramasını yapmak" diye konuştu. 

'AŞIMI YAPTIRIR, TESTTEN KURTULURUM'

Prof. Dr. İlhan, PCR testi zorunluluğunun aşıya teşvikte etkisinin olup olmayacağına ilişkin, "PCR testi taramada iyi bir test fakat haliyle uygulaması zor aynı zamanda belli bir süre sonra sonuç veriyor ama şu an elimizde taramadaki en doğru test. Bir yandan da sağlık sisteminin yükünün artacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Test ücretsiz yapılacağı için çok fazla başvuru olacak, hastanenin iş yükü artacak. Vatandaş ayda en az 8 kez PCR testi yaptırmak zorunda kalacak. 8 kez yaptırmak demek, pek çok vatandaşımız yaptırmıştır PCR testi. Burnunuz acıyor, boğazınız acıyor sonra tekrar rahatsızlık hissediyorsunuz, zaman kaybı oluyor, test yaptırmaya gittiğinizde kalabalıksa odada bulaşma riski söz konusu oluyor. Açıkçası uygulama açısından baktığımızda ben olsam vatandaşlarımızın yerinde aşımı yaptırıp PCR zorunluluğundan kurtulurdum. Konuyu böyle düşünmek gerekiyor" dedi.

Son dakika: Başkan Erdoğan duyurdu. Yüz yüze eğitimde aşı olmayanlara PCR testi!Son dakika: Başkan Erdoğan duyurdu. Yüz yüze eğitimde aşı olmayanlara PCR testi!

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 9
 • Akıl Tutulması 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu zulüm değilse nedir? İnsanları aşıya mecbur bırakmak için bunu yapıyoruz diyorlar. Hastaneye test için gidip hasta olabilirsiniz diyorlar. Akıl tutulmasından başka birşey değil bu.
  Cevapla
 • Ömer bey 2 yıl önce Şikayet Et
  Amacınız yıldırmak zaten
  Cevapla
 • Selim 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanı zorlama yok deyip zorlama kararlarına imza atıyorsa geldiğiniz nokta zaten belli demektir. Kimse gerçekleri örtemez.
  Cevapla
 • selim 2 yıl önce Şikayet Et
  Git sen ol test mest yok.
  Cevapla
 • Doğrucu 2 yıl önce Şikayet Et
  Peki kaç kez aşı olunca aşılı olunmuş olunuyor net açıklansın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Hamit Altıntop'un yerine gelen isim belli oldu! Hacıosmanoğlu onu getirdi...
Gençlerin kaç yaşına kadar aileleriyle yaşadığı belli oldu