Son dakika: Başkan Erdoğan duyurdu. Yüz yüze eğitimde aşı olmayanlara PCR testi!

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, "6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz." dedi.

GİRİŞ 19.08.2021 20:08 GÜNCELLEME 20.08.2021 08:22
Bu Habere 277 Yorum Yapılmış
 • Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte, henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada iki kere test yaptırmasını isteyeceğiz.
 • Uçak ve şehirler arası otobüs yolculuğu için zorunlu PCR testi uygulamasını devreye alacağız.
 • Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.
 • AFAD bünyesinde başlattığımız yardım kampanyasına, bakanlarımız ve diğer çalışma arkadaşlarımızla birlikte 7 milyon 430 bin liralık bir katkıyla iştirak etme kararı aldık
 • Türkiye isteyenin istediği gibi elini kolunu sallayarak girip çıkabileceği sahipsiz bir ülke değildir. 

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Bir ayı aşkın bir sürenin ardından bugün yaptığımız Kabine toplantısında sağlıktan tabii afetlere, ekonomiden eğitime ve dış gelişmelere kadar ülkemizin gündemindeki birçok meseleyi görüştük. Bir süredir maruz kaldığımız kuraklık, yangın ve sel felaketleri nedeniyle üzüntülü günler geçiriyoruz.

ORMAN YANGINLARI

Neredeyse 4 haftadır gündemimizde olan büyük çaplı orman yangınları da küresel bir sorun haline dönüşmüştür. 2021'de 54 farklı ilimizde çıkan yangınlar yaklaşık 150 bin hektarlık alanı etkilemiştir. Tarihimizin en büyük yangınlarında zarar gören alanların 82 bin hektarı Antalya'da, 62 bin hektarı Muğla'dadır. Rusya'da 3 milyon, Amerika'da 3 milyonu aşkın, Kanada'da 3 milyona yakın, Meksika'da 600 bin hektarlık alan yanmıştır. Ülkemizdeki yangınların en azından bir kısmında terör örgütlerinde sabotaj şüphesi olmakla birlikte genel bir afet haliyle karşı karşıya kaldığımız açıktır.

Manavgat'ta başlayan ve giderek yayılan yangınlara karşı devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla mücadelesini vermiştir. Böylesine bir felaketi dahi istismar edenlere rağmen bu büyük afetin üstesinden gelmeyi başardık.

Yangınlara 18 uçak, 68 helikopter, 9 İHA, binin üzerinde arazöz, 680 iş makinesi, 6 binden fazla personel ve binlerce gönüllüyle müdahale edilmiştir. Köyceğiz'le birlikte büyük yangınların tamamı kontrol altına alınmıştır, soğutma çalışmaları sürdürmektedir.

Sadece 28 Temmuz'dan sonra başlayan yangınlarda ormanların yanı sıra 72 bin dekar ekili ve dikili alan, 2 bin 580 ton depolu ürün zarar görmüştür. Bunun yanında yangınlarda 395 büyükbaş hayvan, 4 bin 505 küçükbaş hayvan, 29 bin 600 kanatlı hayvan itlaf olmuştur.

Yangınlarda maddi zarar gören vatandaşlarımızın kayıplarının telafisi için gereken her türlü çalışma yürütülmektedir. Yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak sadece Antalya ve Muğla'da 2 bin 486 bağımsız bölüm belirlenmiştir.

Evleri tamamen kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza en geç 1 yıl içinde yeni konutları teslim edilecektir. Tüm hayvan kayıpları hibe olarak karşılanacaktır. İhtiyaç duyulan fide, tohum, fidan gibi ürünler bedelsiz olarak verilecektir. Yanan ormanlarımız Anayasa'mızın 169. maddesine uygun şekilde tekrar canlandırılacak, tarım ve turizm dahil kesinlikle başka bir amaç için kullanılmayacaktır.

İlk etapta 84 milyon vatandaşımızın her biri için 3 adet hesabıyla 252 milyon fidan yıl bitmeden toprakla buluşturulacaktır. Bugüne kadar 5.5 milyar fidanı, ağacı toprakla buluşturmuş, ülkesinin orman alanını 2 milyon hektar artırmış bir hükümetiz.

Yangınların ilk başladığı andan itibaren bakanlarımız sürekli bölgede bulunmuşlardır. Diğer bakanlarımız da zaman zaman bölgeye giderek kendi alanlarıyla ilgili çalışmalara katılmışlardır.

Kızılay, AFAD gibi kuruluşlarımız buralarda sürekli görev icra etmişlerdir. Silahlı kuvvetlerimiz, kara kuvvetlerimiz, jandarma bütün imkanlarıyla seferber olmuştur. Afet bölgesi ilan ettiğimiz yerlerdeki vatandaşlarımıza pek çok destek ve erteleme imkanı sağladık.

Orman yangınlarıyla mücadele konusundaki planlar ve uygulamaları gözden geçirerek böylesine büyük afetlere karşı daha hazırlık olunmasını sağlayacağız. Bu çerçevede, sorumlu kurumların kapasitelerinin genişletilmesi konusunda kapsamlı bir çalışma yapılacak. Afetlerde daha güçlü, etkin ve kapsayıcı bir koordinasyon için de gereken adımlar atılacak.

SEL FELAKETLERİ

Rize ve Artvin'de, Bartın, Sinop ve Kastamonu'da kısa sürede yağan büyük yağışların yol açtığı sel afetleri yaşanmıştır. Böylesine büyük bir yağışa hiçbir altyapının dayanması mümkün değildir.

Ülkemizin hemen her şehrinde olduğu gibi buralarda da imar ve yapıdan kaynaklanan sorunlar vardır. Ama karşımızda tarihte ender rastlanan bir afet olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyiz.

Halihazırda bölgede 10 bin 245 arama, tarama ve kurtarma personeli, 1208 araç, 1 sahil güvenlik korveti, 4 sahil güvenlik botu, 48 bot, 22 helikopter, 2 İHA, 83 ambulans, 54 UMKE aracı, 18 itfaiye aracı, mobil enerji ve haberleşme araçları görev yapmaktadır. Evleri, işyerleri, araçları su ve moloz yığınları altında kalan vatandaşlarımız için gereken tedbirler alınmıştır. 3 ilde toplam 970 konut ve 100 köy evinin yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu belirlendi. Hasar gören 4 ayrı sanayi sitesi de tekrar inşa edilecek. Yeniden yapılacak evlerin projeleri hazır, inşasına yakında başlıyoruz.

AFAD'IN YARDIM KAMPANYASI

Sel felaketinin izlerinin silinmesi için AFAD bünyesinde başlattığımız yardım kampanyasına, bakanlarımız ve diğer çalışma arkadaşlarımızla birlikte 7 milyon 430 bin liralık bir katkıyla iştirak etme kararı aldık

"AŞI OLMAMIŞ ÖĞRETMENLER HAFTADA İKİ KERE TEST YAPTIRACAK"

Türkiye salgının ilk gününden itibaren halkına sunduğu sağlık hizmetleri ve destek programlarıyla farkını ortaya koymuştur. Pek çok ülkenin aksine maskeden teste kadar hiçbir konuda eksiklik çekmedik. Üretimin kesintisiz sürmesini temin ederek istihdamda dramatik bir düşüşle karşılaşmadık, tam tersine son dönemde ciddi bir sıçrama yaşadık.

"AŞILAMADA DÜNYADA İLK SIRALARDAYIZ"

Salgına karşı en güçlü mücadele aracı olan aşılamada dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Aşı tedariki konusunda oldukça iyi bir noktadayız. Birden fazla kanaldan temin ettiğimiz aşıları hızla vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Yerli aşı geliştirme çalışmalarında da inşallah yıl sonuna kadar yaygın kullanım ve üretim safhasına geçmeyi ümit ediyoruz.İlk dozda 46, ikinci dozda da 35 milyon kişiye doğru gidiyoruz. Bu sayıyla birinci doz aşıda nüfusumuzun yüzde 73'üne yaklaşırken ikinci doz aşıda ise yüzde 55'ine ulaştık.Ülkemizde bazı kesimlerin hala aşıya tereddütle yaklaştıklarını görüyoruz. Aşı çalışmaları gönüllülük esasına göre yürütülmektedir, yürütülecektir. Şayet bu salgına karşı başka bir tedbir mevcut olsaydı onu da değerlendirmekte tereddüt göstermezdik.

"TÜM VATANDAŞLARIMIZA AŞILARINI OLMALARI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUM"

Her alanda huzurla hayatımızı sürdürebilmemiz hepimizin aşı olmasına bağlıdır. Son dönemde salgın sebebiyle hastanelere yatan, yoğun bakıma alınan, entübe edilen, hayatını kaybeden hastaların çok büyük bir bölümünün aşı olmayanlardan oluştuğunun altını çizmek istiyorum. 33 ilimiz aşılamada yüzde 75 sınırını geçerek mavi listeye girmiştir.Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Muş, Gümüşhane ve Diyarbakır illerimiz ise kırmızı listede yer almaktadır. Bu illerimizde yaşayan kardeşlerimizden başlayarak tüm vatandaşlarımıza aşılarını derhal olmaları çağrısında bulunuyorum.

"AŞI OLMAYAN ÖĞRETMENLER HAFTADA 2 KEZ TEST YAPTIRACAK"

Eylülde okullarına kavuşmayı bekleyen milyonlarca öğrencilerimizin çeşitli sektörlerde işlerine dört elle sarılan vatandaşlarımızın geleceğinin bu konuda kat edilecek mesafeye bağlı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitim başlamasıyla, henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz.Aşı olmayan üniversite öğrencilerimizin ve çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz.

TOPLU FAALİYETLERDE ZORUNLU PSR TESTİ UYGULAMARI

Uçak ve şehirlerarası yolculuk, konser, sinema gibi toplu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.Son dönemde yeniden tokalaşma, sarılma gibi kültürümüzde var olan selamlaşma yöntemlerinin arttığı görülüyor. Vatandaşlarımızdan bir müddet daha bu konularda sabırlı olmalarını istiyorum.

"ANADOLU'YA YENİ BİR GÖÇ DALGASI BAŞLADI"

Cumhuriyet döneminde yakın coğrafyamızda başı dara düşen milyonlarca kardeşimiz ülkemize sığınarak burada yeni bir hayat sürdürmüştür. Asırlar boyunca Anadolu'nun garipler yurdu olarak anılmasının sebebi işte bu vasfıdır. Bu topraklara gelip de zorla yüz geri edilen kimse yoktur. Yakın coğrafyamızda bir süredir yaşanan istikrarsızlıklar, savaşlar, iç çatışmalar Anadolu'ya yeni bir göç dalgası başlatmıştır.

"KAPIMIZA GELENLERE SIRTIMIZI DÖNECEK BİR TOPLUM DEĞİLİZ"

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaşın ardından giderek artan sayıda ülkemize sığınan kardeşlerimiz oldu. Türkiye elbette isteyenin istediği gibi elini kolunu sallayarak girip çıkabileceği sahipsiz bir ülke değildir. Bununla birlikte biz sadece kendimizi düşünerek kapımıza gelenlere sırtımızı dönecek karakterde bir toplum değiliz.

YORUMLAR 277
 • Misafirr 2 yıl önce Şikayet Et
  Doktorlar yoğun bakımda yatanların %95i ya hiç aşı olmamış ya da 1 kez aşı olmuş kişilerden oluşuyor diyor. Ası olmayan profesör bilgisine sahip cahillerde , aşı olanda taşıyıcı oluyor ya da hastalanıyor diyor . Hiç kimse aşı %100 korur demedi zaten . Bu iki doz asiyi olursan virüs kapsan bile hafif atlatırsın. Şu asiyi olun adamı hasta etmeyin . Etseniz de iki doz aşı oldum zaten hafif geçiririm, bilginize ....
  Cevapla
 • Musa 2 yıl önce Şikayet Et
  İsteyen olur isteyen olmaz. Sana ne ? Olduysan mübarek olsun.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  O zaman sana ne benim aşı olmamdan. Seni etkilemiyor mademki sen de türkçe ifadenden anlaşılıyor
  Cevapla
 • Yavuz 2 yıl önce Şikayet Et
  Nerede test yaptıracak kimse iki güne tes mest yaptırmaz ne yapacak kapıdan geri mi çevireceksiniz. Zaten test sonucu bir gün sonra veriyorlar. Haftada bir belki.
  Cevapla
 • ALPARSLAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Sağlık sisteminin bir dediği bir dediğini tutmuyor. Aslında kimsenin birşey bildiği yok DSÖ emrediyor bizim doktorlar ve bakanlık yapıyor. Sonra DSÖ hata yaptık diyor bizimkilerde değişiyor. Yahu siz önce bir yıl boyunca yaptığınız yanlış tedavinin hesabını nasıl vereceksiniz Allah huzurunda.Bilim denilen şey kesinlik kazanan tedavinin insanlara uygulanmasıdır . Şimdi hastaneler iki doz sinovac yaptıranlarla dolu . Aşının delta varyantına etkili olmadığını söylüyor uğur şahin. Ne olacak şimdi. Küreselcilerin oyun alanına döndük . Kimse kusura bakmasın ne aşısına inanıyorum ne de şu anki sağlık sistemine.
  Cevapla
 • EvladıFatihan 2 yıl önce Şikayet Et
  2 sinovac sıfırdır deniliyor. Biontech tek başına öneriliyor. Tekelleşme gibi oldu. Yerli aşı çıkarmadsn biontech yaptıracaklar. Yerliyi yaptıracağız kardeşim bionteche güvenmiyorum. Bizim kurumda birisi daha fenalaştı 2 sinovactan sonra 3. yü biontech oldu fenalaşmış 10 gün raporlu. Biontech is te mi yo rum. Yakında sinocacı da çıkaracaklar listeden görün bak. Reisim bu tuzağa düşmemeliydiniz.
  Cevapla
 • Bil. Al.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Veli ve öğrenciler ne olacak, kaç tane arkadaşımız öldü.Onlar hastalık taşımıyor mu...
  Cevapla
 • Tuhfetul 2 yıl önce Şikayet Et
  Tüm kapalı mekanlar sizin olsun açık alanlar bizimdir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Asker gönderiyorlar! Putin çıldırdı! Batı'yı titretecek savaş açıklaması
GYF ile küçük yatırımcı da ev sahibi olabilecek