PCR testleri ücretsiz mi olacak? Aşı olmayanlar dikkat...

Yüz yüze eğitim 6 Eylül'de başlıyor. Aşı yaptırmayan öğretmenler ve okul çalışanları ile üniversite öğrencileri PCR testi yaptıracak. Uçak ve otobüs yolculuğu ile sinema ve tiyatro gibi etkinlikler için de test şartı geliyor.

PCR testleri ücretsiz mi olacak? Aşı olmayanlar dikkat...
PCR testleri ücretsiz mi olacak? Aşı olmayanlar dikkat...
GİRİŞ 21.08.2021 12:56 GÜNCELLEME 21.08.2021 12:56
Bu Habere 191 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgınıyla mücadelede “aşı olmamayı tercih eden” vatandaşlar için Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar netleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki günkü kabine toplantısı sonrasında, “Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte, henüz aşı olmamış öğretmen ve personellerin haftada iki kere test yaptırmasını isteyeceğiz” açıklaması yapmıştı.

İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika 81 il valiliğine 'PCR Testi Zorunluluğu' genelgesiİçişleri Bakanlığı'ndan son dakika 81 il valiliğine "PCR Testi Zorunluluğu" genelgesi

PCR TESTİ ÜCRETSİZ Mİ?

Buna göre PCR testleri eğitim sektöründeki çalışanlara ücretsiz olacak. Aşı yaptırmayan öğretmen ve diğer personel zorunlu olarak haftada en az iki kez PCR testi yaptıracak. PCR testlerinin, diğer alanlarda ücretli olup olmayacağı ise henüz belli değil. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde bir açıklama yapabileceği belirtildi.

Bilim Kurulu üyesi İlhan: Ayda 8 kez PCR testi yaptırmak yerine aşımı olurdumBilim Kurulu üyesi İlhan: Ayda 8 kez PCR testi yaptırmak yerine aşımı olurdum

BAKANLIKTAN 81 İLE GENELGE

PCR testi uygulamasının aşıyı teşvik için kapsamı genişletildi. İçişleri Bakanlığı, dün aşı olmayanlar için toplu alanlarda PCR testi zorunluluğuna ilişkin “Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu” konulu genelgeyi 81 il valiliğine gönderdi. Buna göre, 6 Eylül’den itibaren aşı olmayanların konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. İşletmeciler, etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişinin aşılı/geçirilmiş hastalık veya 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulamasını yapacak.

PCR testi ücretsiz yapılıyor mu? Kimler ücretsiz PCR testi yaptırabilir? İşte PCR testi yapılan yerlerPCR testi ücretsiz yapılıyor mu? Kimler ücretsiz PCR testi yaptırabilir? İşte PCR testi yapılan yerler

SEYAHATLERDE PCR TESTİ ZORUNLU

Genelgeyle aşı kartı ve PCR zorunluluğu özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek şehirlerarası seyahatlerde de 6 Eylül’den itibaren başlıyor. Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Hastalığı geçirmemiş, aşı olmamış veya negatif PCR testi olmayan kişilerin şehirlerarası seyahatine ve etkinliklere katılmasına izin verilmeyecek. İlerleyen dönemde aşı kartı ve PCR zorunluluğu istenecek yerlerin sayısı da arttırılabilecek.

AVM'LERDE PCR TESTİ ZORUNLU MU?

AVM’lere girişte test istenip istenmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı. PCR testi yaptırmayanlar AVM’lerdeki sinema salonlarına giremeyecek.

‘ÖĞRETMENE ZAHMET, DEVLETE MALİYET’

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in açıklamasına göre yüzde 20 hiç aşılanmamış öğretmen bulunduğunu belirterek Hürriyet’e kararları şöyle değerlendirdi: “Bu da 220 bin öğretmen demek. Öğretmenlik gibi bir meslek için çok yüksek bir rakam. Enfeksiyoncu olarak bardağın boş tarafına dikkat çekmek istiyorum. Vakalar 20 binlerde. Öğretmenler dışında okul çalışanları arasındaki aşılanma oranları ise belli değil. 220 bin öğretmene haftada yapılacak iki test 450 bin test eder. Öğretmenler sürekli hastaneye gidecek. Zahmetli olmasının yanı sıra kamuya büyük bir yük. Bu nedenle eğitimli kişiler olan öğretmenlerimizin kısa süre içinde çift doz aşılarını yaptıracaklarına inanıyorum. Öğretmenlerin yüz yüze geleceği kesimin büyük kısmı aşılanmamış olacak ve bu bulaşmayı arttıracak.”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan da okulları açmanın önemini vurgulayarak, “Bu nedenle öğretmenlerin aşılı olması gerekiyor. Aşılanmamış öğretmenlerimizden de haftada iki kez PCR alınması güvenli eğitim için zorunlu” dedi. 

TESTLER ÖZELDE EN FAZLA 250 TL

Sağlık Bakanlığı PCR testleri için özel hastanelerde tavan ücreti belirlemişti. Test yaptırmak isteyen vatandaşlar özel hastanelere 250 TL ödüyor. Bu ücretin arttırılması şu anda söz konusu değil. 

YORUMLAR 191
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Her kim olursa olsun asi olmuyorsa PRC testi paralı olsun neden devlet cebinden karsilasin ki biraz yaptırım uygulayın yaptırmanız hiç bir şey olmaz turkiyede
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu yaptığınız haksızlık, insanların yolculuk hakkını kısıtlayamazsınız, nerede özgürlük, milyonlarca göçmen ülkemizden geçerken ben başka bir şehre geçemicem, insanları isyana teşvik ediyorsunuz. Yürüyerek de olsa o yolu geçerim. İsterseniz vurun. Hadi biz cahiliz, 220 bin öğretmen aşı olmuyor, bu öğretmenlerdemi cahil, 220 bin öğretmen ? Cehennem de hesaplaşırız artık.
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Sizin özgürlüğünüz kimseye hastalık içinse o özgürlük yerin dibine batsın Devleti görevi vatandaşı korumaktır öğretmenler için ise bence aşı olmuyorsa olmasın ama her hafta iki testin bedeli kendi cebinden ödesin benim vergiyle test yapamasın
  Cevapla
 • Almanya 2 yıl önce Şikayet Et
  Hepsi yalan çıktı.. sözde koronayi % 100 ve anında yok eden cihazlar ne oldu? İran'da 100 metreden ışınla yok ediyordu. Aşi da ticaret var.
  Cevapla
 • Almanya 2 yıl önce Şikayet Et
  Yıllardır bu aşı üst seviyede tutulmak istenildi ve insanlığa benimsetmeye çalıştılar. Fakat insanlara nekadar zorla beğendirmek isteseniz sürekli karşıtları olur ve o sistem çöker. İslam Dini zorla yayılmadigi için sevilerek İman ile halende çoğalmakta.. İslam'a geçenler. Aşı zorla oldukça sevilmedikçe insanlar daha çok karşıt olacak.
  Cevapla
 • Şanslısın 2 yıl önce Şikayet Et
  Almanya'da içilebilir klor dioksit satılıyor. Biz ailecek bir kaç gün kullanıyor bir kaç gün ara veriyoruz. vücutta ne kadar zararlı virüs varsa kökünü kazıyor.
  Cevapla
 • ummu Talha 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah akıl fikir versin bu millete yazıklar olsun BEYNİNİZİ kafirlare mı verdiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gerilim had safhada! BM Genel Sekreteri Guterres'ten Lübnan açıklaması
Putin'den üstü kapalı nükleer tehdit