Yerli ve milli antikor testi: Quanticor

İnönü ve Adıyaman Üniversiteleri tarafından koronavirüs ve aşılama sonrası vücuttaki antikor seviyesini kısa sürede ve yüzde 95'lik güvenilirlikle ölçebilen "Quanticor" adlı test kiti geliştirildi.

Yerli ve milli antikor testi: Quanticor
Yerli ve milli antikor testi: Quanticor
GİRİŞ 18.08.2021 12:01 GÜNCELLEME 18.08.2021 12:01
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yıldız, yardımcıları Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Cihat Uçar ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Faruk Dişli ile koronavirüs salgınının önlenmesine katkıda bulunabilmek için çalışma yaptı.

Korona aşısında dikkat çeken sigara uyarısı: Antikor seviyesini etkileyebilir!Korona aşısında dikkat çeken sigara uyarısı: Antikor seviyesini etkileyebilir!

Araştırma verileri açıklandı: BioNTech'ten aşıda 3. doz müjdesiAraştırma verileri açıklandı: BioNTech'ten aşıda 3. doz müjdesi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından "Bilimsel Araştırma Projesi" desteği alan ekip, kısa süre içerisinde daha önce de çeşitli hastalıklarda kullanılan ELISA tabanlı antikor test kiti geliştirdi.

Çalışmaları tamamlanan ve "Quanticor" adı verilen test kiti, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden yüzde 95'in üzerinde güvenirlik ve doğruluk onayı aldı.

Kitin seri üretime geçebilmesi için İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta şirket kuran bilim insanları, tamamen yerli olan "Quanticor'un" yabancı menşeli kitlerin yerini almasını hedefliyor.

Prof. Dr. Sedat Yıldız, dünyayla birlikte Türkiye'yi de etkileyen covid-19'un tedavi ve teşhis sürecine katkı sağlayabilmek için 16 ay önce çalışmalara başladıklarını söyledi.

Çalışmalarının sonuçlandığını ve üzerinde çalıştıkları kitin üretim aşamasına geldiğini ifade eden Yıldız, "Kit, DSÖ ve ABD'nin uyguladığı kriterlere uyumlu. Biz bu testi ABD'ye de sunsak onlardan da onay alırız. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, geçerliliği ve doğruluğu çok yüksek olan şeylere onay veriyor. Çalışmamız, bu bağlamda da ülkemizde ELISA testi olarak geçerlilik ve güvenlik çalışması bakımından onay alan ilk yerli test kitidir." diye konuştu.

VÜCUTTAKİ ANTİKOR SEVİYESİNİ ÖLÇÜYOR

Yıldız, geliştirdikleri test kitinin aşılama döneminde ciddi katkılar sunabileceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Test kiti, hem hastalıktan sonra oluşan antikorları hem de aşıdan sonra oluşan antikorları verebilmektedir. Sadece var ya da yok şeklinde değil, düzey olarak da veriyor. 'Bir kişi aşılandıktan sonra antikor seviyesi ne kadar koruyor, ne zamana kadar koruyor, belli bir aşamada düşüyor mu, yeniden aşılama gerekir mi' gibi konularda fikir veriyor. Antikor ölçümü pratikte kullanılabilecek tek yöntemdir. Eğer bu konularda antikor testi kullanılacaksa bizim de antikor testimiz var."

Piyasada şu anda iki çeşit test kitinin bulunduğuna dikkati çeken Yıldız, "Bizim geliştirdiğimiz test kitinin şöyle bir özelliği var: Bizim testimiz 75 dakikada bitiyor. Orta çaplı bir şehrin tüm antikor testini bir iki haftada yapabiliriz. Bu test kitinin piyasaya sunulabilmesi için şirketleşmek gerekiyor. Biz de Teknopark'ta şirket kurduk. Bu şirket vasıtasıyla bunun satışa sunulabilmesi için çalışıyoruz." dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • halıl 2 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun..nerde buyuk unıversiteler..
  Cevapla
 • isim milli 2 yıl önce Şikayet Et
  "Quanticor" ismide ne kadar milli! hemen anlaşılır her yerde türkçe olduğu yada türk malı olduğu!
  Cevapla
 • M. TEBER 2 yıl önce Şikayet Et
  İsim milli ama yorumcu ne belli değil.
  Cevapla
 • sedat 2 yıl önce Şikayet Et
  Pazarlama stratejisi, sen anlamazsın. Antikor cihazına da gökberk,Altay ya da göktuğ ismi mi koyalım.
  Cevapla
 • FANİ YOLCU 2 yıl önce Şikayet Et
  Çoook şükür Elhamdülillah RABBİM cc emeği geçen herkesten razı olsun inşaAllah amiiiin aminn amiiiin
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  yüksek fiyatlarla avrupalılara çakın!!
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  E hadi çoğaltın ,her tarafa yayın. Neden bu kadar hantal bir pazarlamanız var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'deki 'Öcalan' skandalıyla ilgili yeni gelişme! Bakan Tunç duyurdu
Süper Lig'de yabancı kuralı değişti!