Korona aşısında dikkat çeken sigara uyarısı: Antikor seviyesini etkileyebilir!

Japonya'da Biontechj aşısına yönelik bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada sigara içenlerin koronavirüs aşısı sonrası antikor seviyesinin daha düşük olabileceği sonucu çıkarıldı..

Korona aşısında dikkat çeken sigara uyarısı: Antikor seviyesini etkileyebilir!
Korona aşısında dikkat çeken sigara uyarısı: Antikor seviyesini etkileyebilir!
GİRİŞ 13.08.2021 10:13 GÜNCELLEME 13.08.2021 10:53

32-54 yaş aralığındaki 378 sağlık çalışanının, aşı sonrası koruyucu antikor seviyeleri analiz edildi. Kişilerden ikinci dozdan yaklaşık 3 ay sonra alınan kan örnekleri incelenirken, sigara kullanımının antikor seviyelerine ve etkisine bakıldı.

Bu işaretlere dikkat! Karaciğeriniz alarm veriyor olabilirBu işaretlere dikkat! Karaciğeriniz alarm veriyor olabilir


AŞI SONRASI ANTİKOR OLUŞUMUNDA 'SİGARA' ENGELİ

Ayrıca daha önceki araştırmalarla paralel olarak yaşla birlikte antikor seviyelerinin düştüğü de tespit edildi. Yaş değişkeni hesaba katıldıktan sonra varılan sonuçta “erkek olmak” ve “sigara kullanımı” düşük antikor için risk faktörü gösterildi.

KULLANMAYANLARDA ANTİKOR SEVİYESİ DAHA YÜKSEK

Araştırmacılar bu sonucu erkeklerde sigara kullanımı oranının kadınların neredeyse iki katı olmasına bağladı. Önceden sigara kullanıp, bırakmış kişilerde de halihazırda sigara içenlere göre antikor seviyelerinin daha yüksek olduğu görüldü. Araştırmacılar, sigara kullanımı ve aşıya verilen bağışıklık tepkisi ilişkisiyle ilgili net sonuçlara varmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray Giresun'da hata yapmadı! 10 maçlık müthiş seri
İsrail'in KKTC girişiminde 3 tehlike! Cihat Yaycı tek tek sıraladı