Son dakika... Başkan Erdoğan'dan İngiltere, AB ve Ukrayna ile kritik görüşmeler

Son dakika haberi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Afganistan’daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Son dakika... Başkan Erdoğan'dan İngiltere, AB ve Ukrayna ile kritik görüşmeler
Son dakika... Başkan Erdoğan'dan İngiltere, AB ve Ukrayna ile kritik görüşmeler
GİRİŞ 22.08.2021 18:46 GÜNCELLEME 22.08.2021 20:38
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Afganistan'da mevcut önceliğinin vatandaşlarının tahliyesi olduğunu belirterek, Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama sorumluluğunu uygun şartların oluşması halinde devam ettirebileceklerini söyledi.

İngiltere'den kritik Türkiye hamlesi: Türkiye çoktan hak ettiİngiltere'den kritik Türkiye hamlesi: Türkiye çoktan hak etti

Afganistan ve İran'da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afgan düzensiz göçü, krize dönüşmeden başta Avrupa ülkeleri olmak üzere herkesin samimi bir şekilde elini taşın altına koyması ve uluslararası toplumun bu konuda bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

Afganistan kaynaklı göçün yeni insani trajedilere sebep olmaması için Afganlılara kendi topraklarında ve komşu ülkelerde yardım sağlanması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere ilgili BM kuruluşlarının mali katkıları artırılarak daha etkin rol oynamalarıyla bu göç baskısının azaltılabileceğini ifade etti.

BAŞKAN ERDOĞAN AB KONSEYİ BAŞKANI CHARLES MICHEL İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerini geliştirecek hususlar ile Afganistan’daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Charles Michel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmede, AB’nin Dijital Kovid-19 Sertifikasına Türkiye’yi dahil etme kararından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin yeniden başlatılmasına, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ve vize serbestisi başta olmak üzere 18 Mart Mutabakatı’nın bir bütün olarak hayata geçirilmesine yönelik beklentisini yineledi.

Afganistan’daki son gelişmelerin Türkiye’nin savunma ve güvenlik alanında Avrupa Birliği’nin PESCO projesinde yer almasının önemini ortaya koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mevcut önceliğinin Afganistan’ın sürdürülebilir barış ve istikrara kavuşmasının yanı sıra bu ülkedeki vatandaşlarının tahliyesi olduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği, Türkiye'nin aşı sertifikasını tanıma kararı aldıAvrupa Birliği, Türkiye'nin aşı sertifikasını tanıma kararı aldı

Birçok Avrupa ülkesinin tahliyeye yönelik destek taleplerini de karşıladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da düzenin sağlanması ve Kabil Havaalanı’nın sağlıklı şekilde işletilmesi noktasında Türk askerinin olağanüstü çaba sergilediğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiklerini belirterek, gerekli tedbirler alınmazsa Afganistan kökenli göç baskısının daha da artacağını, bunun da bütün ülkeler için ciddi bir meydan okuma teşkil edeceğini söyledi.

AB’nin, Afgan halkına Afganistan'da ve Afganistan'a komşu ülkelerde, özellikle İran'da yardım etmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, halihazırda 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını vurguladı.

AB’nin, Afganistan misyonu için çalışan yerel personelin, Türkiye’ye kabul edilmesi konusunda talep aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üye ülkelerin kendilerine hizmet vermiş, güç durumdaki insanların yalnızca küçük bir kısmına kapılarını açtıklarını, bu tür sembolik adımlarla meselenin üstesinden gelinemeyeceğini ve Türkiye’nin üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını üstlenmesinin beklenemeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin aday ülke olduğu hatırda tutularak kapsamlı, içerikli ve samimi bir iş birliği tesis edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİ İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine sağladığı hızlı ve kapsamlı destek için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti.

Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıldönümünü de tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ile olan stratejik iş birliğini güvenlikten savunma sanayiine, turizmden ticarete kadar her alanda bundan sonra da geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

 

ETİKETLER
Boris Johnson
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • K.Maraşlı 3 ay önce Şikayet Et
  Abi ben ülkem de mülteci ve sorun çıkaran turist adı altın da insanlar istemiyorum.
  Cevapla
 • Zaza 3 ay önce Şikayet Et
  Kardeşlerle görüşme ne güzel
  Cevapla
 • Mert 3 ay önce Şikayet Et
  Borris Johnson (ingiltere) ile kardeş miyiz biz? Yuh sana tarihini iyi öğren öyle gel burada yorum yap.
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 3 ay önce Şikayet Et
  Acilen 20 gelişmiş ülke devlet başkanlarıyla diplomasi yurutulmelidir sağlam ve güvenilir istihbarat ve gerekirse ciddi Taliban'a ders verilebilir
  Cevapla
 • Türk 3 ay önce Şikayet Et
  Sanane Taliban’dan.... ders verecekmiş.... zaten 7 düveli ordaydı arkalarına bakarak kaçtılar
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  Sn başkannım turizm ne olacak İngiltere’yle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: İsmail Demir'den S-400 ve F-35 açıklaması
ALTAY tankı motoru için heyecanlandıran açıklama! Gözler Şubat ayında