Son dakika: Yapılan teklif sonrası Türkiye'den müthiş hamle! Yine pişman olacaklar

Son dakika: ABD'den 40 adet F-16 alımı talebiyle ilgili herhangi bir gelişmeninin olup olmadığı basına yansımazken Türkiye, her ihtimale karşı önlem almaya devam ediyor... F-16’ların modernizasyonunda önemli aşama katedildiği öğrenildi.

GİRİŞ 17.10.2021 14:14 GÜNCELLEME 17.10.2021 14:18
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Türkiye F-16’ların modernizasyonunda önemli aşama katetti. 9 uçak milli imkanlarla modernize edildi, 8’i ise TUSAŞ’ta hatta. Gövde iyileştirmeleriyle uçuş ömürleri 8 bin saatten 12 bin saate çıkan Blok-30’lar, milli yazılımlar ve AESA radarlarıyla da teknik açıdan Blok-72 seviyesine ulaşacak.

ABD’nin F-35 programından çıkarmasının ardından Türk Hava Kuvvetleri’nin vurucu gücü olarak önemi artan F-16’ları güçlendirecek çalışmalar yoğunlaştı.

Türkiye, F-35 savaş uçaklarına ödediği parayı yeni F-16 Blok 70 uçağı alımı ve 80 F-16 uçağın modernizasyonu teklifi kapsamında değerlendirmeye hazırlanırken, uçakların milli imkanlarla modernizasyonunda da önemli aşama kat edildi.

Son dakika: Yapılan teklif sonrası Türkiye'den müthiş hamle!

Dünya orduları arasında operasyonel açıdan en aktif hava filosunu barındıran Türk Hava Kuvvetleri, F-16 savaş uçağı filosunun bakım onarım, modernizasyon ve yerlilik oranının arttırılması çabaları kapsamında 3 ayrı çalışma yürütüyor.

Türkiye'nin F-16 talebiyle ilgili ABD'den açıklamaTürkiye'nin F-16 talebiyle ilgili ABD'den açıklama

9 SAVAŞ UÇAĞI MODERNİZE EDİLDİ

Bunlardan biri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2015 yılında başlatılan ve 2023’e kadar tamamlanması planlanan F-16 Blok 30 Yapısal İyileştirme Projesi. Bu kapsamda şu ana kadar 9 uçağın modernizasyonu tamamlandı. Toplam 35 F-16 Blok 30’un modernizasyonu planlanan proje kapsamında halen 8 uçak üzerinde eş zamanlı çalışmalar TUSAŞ’ta devam ediyor.

BLOK 30'LARLA 2030'LARA

Proje ile TSK envanterine 1988 yılında girmeye başlayan ilk uçaklar olan F-16 Blok-30’lar dış gövde iyileştirmelerine tabi tutuluyor. Her bir uçak için 1200-1500 arasında parça değişimi yapılarak gövde ve iskeleti güçlendiriliyor.

Türkiye-ABD arasında tarihe geçen F-35-S-400 teklifi! ABD'li yetkili bakakaldı!Türkiye-ABD arasında tarihe geçen F-35-S-400 teklifi!

Bu iyileştirme, projenin başlatıldığı 2016 yılı itibariyle 7 bin uçuş saatine ulaşan F-16 Blok 30 savaş uçaklarının 8 bin saatlik mevcut uçuş ömürlerini 12 bin saate çıkarılmasını sağlıyor. Modernize edilen 35 uçağın Türk Hava Kuvvetleri envanterinde 2030’lara kadar görev yapması bekleniyor.

Son dakika: Yapılan teklif sonrası Türkiye'den müthiş hamle!

BLOK-72 SEVİYESİNE ÇIKACAK

Modernizasyon projelerinin tüm uçaklara uygulanması ve F-16 filosunun ömürlerinin 20 sene uzatılması; Özgür Projesi ve AESA radarlarının entegrasyonuyla F-16 Blok-30’ların teknolojik açıdan Blok-72 seviyesine çıkarılması amaçlanıyor. Bu projelerle kazanılan yeteneğin Milli Muharip Uçağa da aktarılacak olması projenin bir diğer kritik kazanımı.

MİLLİ YAZILIMLA ÖZGÜRLEŞECEK

2012’de başlatılan ve TUSAŞ tarafından yürütülen “F-16 ÖZGÜR Modernizasyon Projesi” F-16 savaş uçaklarıyla ilgili yürütülen bir başka proje. İlk kez ABD’den bağımsız yürütülen proje kapsamında F-16’ların milli yazılım ve komuta kontrol sistemleri ile donatılması planlanıyor.

Yerli sistemlere adapte edilecek uçakların bağımlılıktan kurtarılması ve özgürleştirilmesi hedefleniyor. Projede F-30 Blok 30’ların güncel teknolojiye kavuşturulması da kritik bir amaç olarak öne çıkıyor.

BURUN RADARI ÜRETİLİYOR

Bir diğer proje ise 2018’de başlayan “F-16 Burun Radarı Geliştirilme Projesi” Bu kapsamda savaş uçaklarında kullanılmak üzere modern bir AESA radarının milli olarak tasarım ve üretimine çalışılıyor. Proje kapsamında ilk radarın bu yıl içinde teslim edilmesi ve öncelikli olarak Özgür projesi kapsamında modernize edilen F-16 Blok-30’larda kullanılması planlanıyor. AESA radarının bir diğer varyantı da AKINCI TİHA için üretiliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 59
 • Hasan 7 ay önce Şikayet Et
  F16 yerine baska bi uçak denenmeli abd para kendinde kalsin diye uğraşıyor uçak yerine hava savunmada diretsinler uçaklar nasılsa modernize ediliyor ülkede
  Cevapla
 • Türk 7 ay önce Şikayet Et
  Coni uçağı vermeyince uçak maliyetli iyi değil vs vs vs. Madem kötü neden hala almaya çalışıyoruz? Medyanın tek yaptığı halkı yönlendirmek. Uyanık olmak lazım milletçe.
  Cevapla
 • Akif 7 ay önce Şikayet Et
  Metal yorgunluğu uçaklarda bir gerçek , bizim her hal ve kàrda yeni uçaklara ihtiyacımız var.En hızlı ve en uygun olanı ne yazık ki F16 V modeli olacaktır.Bu olmazsa bizim yeni başka bir uçak almamız . Mali ve lojistik olarak bizi zorlayacaktır.
  Cevapla
 • abdullah ünal 7 ay önce Şikayet Et
  evini gecindirmekten, esine cocuguna laf geciremiyen insalların surada reis e akıl vermesi deli ediyor beni....
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Yazilimi yenilemek sil bastan ucak yapmaktan daha zor. O nedenle bunlar hikaye
  Cevapla
 • onucu köy 7 ay önce Şikayet Et
  Nerden biliyorsun mustafa ? yazilimcimisin?????
  Cevapla
 • cemal 7 ay önce Şikayet Et
  hayırdır sihamı gerdi seni
  Cevapla
 • Alpagu 1453 7 ay önce Şikayet Et
  Rüzgar yapma sen yaz
  Cevapla
 • uluhakan 7 ay önce Şikayet Et
  yazılımdan ne anlıyorsun laf yapma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EPDK'dan Isparta'daki elektrik kesintileri için tarihi ceza
Başkan Erdoğan 'Man adası' davasını kazandı! Kılıçdaroğlu 100 bin TL ödeyecek