Son dakika: Ankara Üniversitesi'nde başörtülülere hakaret skandalı! Peş peşe yaşandı...

Ankara Üniversitesi'nde başörtülülere karşı peş peşe yaşanan skandalların ortaya çıkması sonucu kampüs önünde toplanan öğrenciler hocalarını protesto etti. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu da konuyla ilgili inceleme başlattı.

Son dakika: Ankara Üniversitesi'nde başörtülülere hakaret skandalı! Peş peşe yaşandı...
Son dakika: Ankara Üniversitesi'nde başörtülülere hakaret skandalı! Peş peşe yaşandı...
GİRİŞ 31.12.2021 06:58 GÜNCELLEME 31.12.2021 08:43
Bu Habere 138 Yorum Yapılmış

Son dakik haberi... Ankara Üniversitesi’nde 28 Şubat dönemini aratmayan başörtüsü baskısı yaşandı. Cebeci kampüsündeki bir fakültede öğretim görevlisi ders işlenirken konudan bağımsız bir şekilde “Kamuda başörtülü memur görmek istemiyorum. Polise, hakime başörtüsü yakıştırmıyorum” dedi.

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde de öğretim üyesi, sınıfta tek tesettürlü öğrencinin bulunduğu derste "Başörtüsünü neden takıyorsunuz? Neden farz? Başörtülü biri anlatsın" ifadelerini kullandı.

GERİCİ VE YOBAZ ZİHNİYET

Öğrencinin cevabı üzerine de “Ben bu kadınlara çok üzülüyorum. Nasıl kendini ezdirmeye, baskılamaya, örtülmeye bu kadar istekli olurlar” diyerek saldırılarına devam etti.

Bu olaylar sonrası Ankara Hukuk İstikamet Topluluğu ile Hareket ve Adalet Kulübü, başörtüsüne dair artan sözlü tacizlerle ilgili “Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsünde hala bu gerici ve yobaz zihniyetin barınmasını istemiyoruz. Bugün bu eşitlikten uzak zihniyetin karşısında durmak yarın başka yerlere sıçramasını da engelleyecektir” açıklaması yaptı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Söz konusu akademisyen hakkında üniversite yönetiminin soruşturma başlattığı ifade edilirken Ankara Üniversitesi öğrencileri de olaya ilişkin tepkilerini Cebeci Kampüsü’nde basın açıklaması yaparak gösterdi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bir öğretim üyesi ders esnasında başörtülü öğrenci arkadaşımızı ayağa kaldırarak alaycı ve karşısındaki öğrenciyi rencide edici söylemlerde bulunmuştur.”

UTANÇ VE ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

“Bu saldırgan ve alaycı tutumun Anayasa ile bağdaşmadığını, insan hakları ilkesine aykırı olduğunu belirtiyoruz. Ülkemizin 1990’lı yıllarda gündemini sürekli olarak işgal eden dini değerlere saldırı hali hala etkisini hissettirmektedir. Bu saldırı halini kampüsümüzde görmekten büyük bir utanç ve üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz.”

TİHEK İNCELEYECEK

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) da “başörtülü öğrencilere aşağılayıcı söylem” iddialarına inceleme başlattı. TİHEK; öğretim görevlisinin ders esnasında başörtülü öğrencilere yönelik dini inançları üzerinden insan onurunu kırıcı ve aşağılayıcı söylemlerde bulunduğu iddiasını inceleyecek. TİHEK’in incelemesi sonunda, ayrımcılık tespit edilirse sorumlulara 1000 liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabiliyor ve bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunuluyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 138
 • Hüseyin Mırık 2 yıl önce Şikayet Et
  Yoklama çekiyorlar Allah bu ülkeyi bir daha CHP zihniyetine mahkum etmesin
  Cevapla
 • TÜRKİYE 2 yıl önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • Alper 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis doların yükselmesini durdurmazsan bunlar ümitlenir ve bize saldırır
  Cevapla
 • Mesut 2 yıl önce Şikayet Et
  Aga, bulunmaz hint kumaşımı. Önce idari açıdan suç kaydı sonra tazminatsız gayya kuyusuna uğurlayan.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar daha başlangıç bu millet iflah olmaz olan yuh diyorum
  Cevapla
 • Ahmet Nedim 2 yıl önce Şikayet Et
  Öyle görünüyor ki ekonomiden sonra sıra dini deyerlerimiz üzerinden provakasyon denemelerine başladılar.tipi tipin KUR'AN kursları,başka bir yobaz aynı zihniyetten YÜCE RABBİMİZE fütursuzca hakareti vebu durumun devamı üniversitelerimiz AMAN DİKKAT. YA SABIR zamanı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'nin yalanı ifşa oldu! Murat Kurum, Ekrem İmamoğlu'nun skandalını patlattı
İBB adayı Kurum’dan İstanbul için yeni klip ‘Nisan gelecek, yüzler gülecek’...