MEB Takdir ve Teşekkür belgesi şartlarını değiştirmişti! Artık 5 gün özürsüz devamsızlık yapanlar…

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 yılında ilgili yönetmelikte değişikliğe giderek Takdir ve Teşekkür belgesi verilme şartlarında değişikliğe gitmişti. İlkokul, ortaokul ve liselerde dönem sonu ortalaması 70 ile 84.99 arasında olanlar Teşekkür, 85 ve üzeri olanlar ise Takdir Belgesi almaya hak kazanacak. Öğrenciler bu yıl yüz yüze eğitime geçildiği için karnelerini basılı olarak öğretmenlerinden alacak. İşte Yarıyıl tatiline 1 hafta kala işte öğrenciler için belge alma kriterleri…

MEB Takdir ve Teşekkür belgesi şartlarını değiştirmişti! Artık 5 gün özürsüz devamsızlık yapanlar…
MEB Takdir ve Teşekkür belgesi şartlarını değiştirmişti! Artık 5 gün özürsüz devamsızlık yapanlar…
GİRİŞ 16.01.2022 09:15 GÜNCELLEME 16.01.2022 11:20
Bu Habere 197 Yorum Yapılmış

18 milyon öğrenci ve 1.2 milyon öğretmen 24 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında yarıyıl tatiline girecek. 15 tatile kısa bir zaman kala tüm sınavlarını olan öğrenciler, heyecanlı bir şekilde karnelerini beklemeye başladı. Geride bıraktığımız sene öğrenciler pandemi şartları sebebiyle karnelerini e-Okul’dan almıştı. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime geçildiği için öğrencilerin karnelerini basılı olarak teslim edecek. Öğrenciler sınav ve sözlü notlarından dönem sonu ortalaması hesaplamaya çalışarak hangi belgeleri alacaklarını öğrenmek istiyor. MEB 2 yıldır yapılan uygulama ile Takdir ve Teşekkür belgesi verilirken, öğrencilerin devamsızlık durumlarını da dikkate alıyor. İşte MEB’in yeni ödül yönetmeliğinin detayları…

Devamsızlık Sınırını Aşan Öğrencilere Belge Verilmeyecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 yılında resmi gazetede yayınlayarak MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Normal şartlar altında öğrencilerin 10 gün özürsüz devamsızlık sınırı bulunuyor. Özürsüz devamsızlığı 5 günü geçmeyen öğrenciler Takdir ve Teşekkür Belgesi almaya hak kazanacak. Öğrenciler 2021-2022 eğitim öğretim yılı karnelerini 21 Ocak Cuma günü alacak. Karneler ile birlikte öğrencilerin başarı durumlarını belgeleyen Takdir ve Teşekkür belgeleri de verilecek.

devamsızlık

Takdir ve Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrencilerin dönem not ortalaması ne olursa olsun herhangi bir dersten geçer not alamayan öğrenciler belge alamıyorlar. İlkokul, ortaokul ve liselerde Teşekkür belgesi almak için öğrencilerin en az 70.00 not ortalamasını yapmaları gerekmektedir. 70 ve 84.99 arasında başarı ortalamasına sahip öğrenciler o dönem Teşekkür belgesi almaya hak kazanırlar. 85.00 ve üzeri başarıyı yakalayan öğrenciler ise dönemlerini Takdir belgesiyle kapatır.

MEB Takvimi Duyurdu: Yarıyıl Tatiline 5 Gün Kaldı!

Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılı takvimine göre öğrenciler bu yıl 4 tatil dönemi yaşayacak. Birinci dönem ilk ara tatillerini 15-19 Kasım tarihleri arasında yapan öğrenciler, için birinci dönem ders zili son kez 21 Ocak Cuma günü çalacak.  Öğrenciler Sömestr tatili olarak da bilinen yarıyıl tatilini 24 Ocak-4 Şubat 2022 tarihleri arasında yapacak. Tatil hafta sonları da dahil olmak üzere toplam 16 gün boyunca sürecek. İkinci dönem öğrenciler 11-15 Nisan tarihleri arasında ikinci ara tatili yapacak. 2021-2022 eğitim öğretim yılı 17 Haziran'da sona erecek.

birinci dönem sonu

"Covid-19'dan Dolayı Kapalı Olan Hiçbir Okulumuz Yok"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul'da bulunan Bahçelievler Anadolu Lisesinin açılış töreninde eğitim gündemine dair kritik açıklamalarda bulundu. Kovid-19 sürecine ilişkin önemli bilgilendirmeler yapan Özer, bugün itibarıyla covid-19'dan kaynaklı tüm sınıfları kapatılan hiçbir okulun bulunmadığını açıkladı. " Yüz yüze eğitime devam ediyoruz" ifadelerini kullanan Bakan Özer, en büyük avantajlarının Almanya, İngiltere ve Fransa gibi yüz yüze eğitime devam ülkelere oranla öğretmenlerin aşı ortalamasının yüksek olduğunu söyledi.

yüz yüze eğitim açıklaması

MEB Özel Okullar İçin Aldığı Kararı Duyurdu!

Özel okullar,2022-2023 eğitim öğretim yılı erken kayıt fiyatlarını öğrenciler için duyurmaya başladı. %100'de yüze varan yüksek zamlı kayıt fiyatların duyurulmasının Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Buna göre 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı 36.73'ü geçmeyecek. Yeni dönemde özel okullarda ne kadar artış olacağı yapılacak yeni yönetmelik çalışmasına göre belirlenecek. Farklı zam politikası uygulayan okullar şikayet edilebilecek.

özel okul zam oranları 2022

Bu Yıl Sınıfta Kalma Olacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz sene öğrencilerin pandemiden en az şekilde etkilenmesi için sınıfta kalmayı kaldırmıştı. Öğrenciler başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmişti. 2021-2022 eğitim öğretim yılında tam zamanlı olarak okullar açık olduğundan sınavlar düzenlendi.

sınıf tekrarı

Bu nedenle bu yıl sınıfta kalma uygulaması devam edecek. MEB yönetmeliğine göre İlkokul 1,2,3 ve 4. sınıflarda tekrar bulunmuyor. Herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45'den az olan ortaokul öğrencisinin sınıf tekrarı yapmasına Şube Öğretmen Kurulu (ŞÖK) karar veriyor. Liselerde ise yıl sonu ortalaması 50'nin altında bulunan ve 3 dersten zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapıyor.

Uzmanlar Tatil İçin Aileleri Uyardı!

Son dönemlerde Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında ciddi bir yükseliş yaşandı. Öğrenciler okullarda tüm önlemler alınmış bir şekilde yüz yüze eğitime devam etti. Yaklaşık 1.5 yıldır pandemi nedeniyle tam zamanlı eğitim alamayan öğrenciler 6 Eylül itibariyle okullarına kavuştu. Eksik kalan konu ve kazanımlar nedeniyle yoğun bir  tempoyla eğitim faaliyetlerine başlanmasıyla öğrenciler bu dönemde epey yoruldu. Öğrencilerin nefes alacağı tatil dönemlerinde uzmanlar öğrencilerin yeterince dinlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

YAZDIR
YORUMLAR 197
 • Veli 7 saat önce Şikayet Et
  Yazık
  Cevapla
 • Veliveli 10 saat önce Şikayet Et
  Bu uygulama tam bir saçmalık. 5 günlük devamsızlık aşarsa belge yok. Çocuk burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile maske takamaz diye birde başkalarına sebep olmasın diye okula yollamadık. Sürekli sağlıkocağından barkod alamazdık. Çocuklar kendi aleminde üzülecek ,bizim güzel muhabbetimiz ile inşaallah bu durumu normal karşılarlar.Okula yollamadık Karşılık olarak çocuklar belge alamayacak. Olsun sıkıntı değil. Benim çocuğumun sıhhati yerinde olsun.
  Cevapla
 • .... 11 saat önce Şikayet Et
  Öğretmenler öksürük hapşırık varsa göndermeyin cocuklari diyolar Başkasını riske atmamak icin gindermiyoruz Mükafatı da bu mu olacak Bu adam belki akademik yönden iyidir ama anlayiş biraz zayıf
  Cevapla
 • Filiz 11 saat önce Şikayet Et
  Çocuk karnesinin çok iyi olduğunu görüp birde üstüne hakettiği belgeyi alamadığını görecek düşünsenize bu çocukların duyguları ne hale gelecek bunu hiç düşünmüyorlar önce sizler velilere imzalattığınız grip nezle öksürük gibi gönderirseniz cezası var kağıdını kaldırın Dr verdiği rapor gün sayısı yeterli olmuyor bazen çocuk tamamen kendini toparlayamıyor göndersek suç göndermesek suç Allah sonumuzu hayır etsin ama hak edipte o belgeyi vermediğiniz çocukların gözünden düşen her damla yaşın hesabını Rabbim tek tek sizden sorsun inşallah.
  Cevapla
 • Wanli 11 saat önce Şikayet Et
  Çocuğun 5 zayıfı var yine de sınıf geçiyor gözlerimize mi inanalım yazdığınız mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gol düellosunda kazanan Hatayspor!
Kiracısının kapısına baltayla saldıran adam konuştu: Tekrar saldıracağım