Erdoğan'dan "Basın ve Yayım Faaliyetleri" genelgesi

Basın ve Yayım Faaliyetleri ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

GİRİŞ 29.01.2022 03:50 GÜNCELLEME 29.01.2022 21:52
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, dijitalleşme çağında kitle iletişim araçlarının sunduğu imkanlardan en iyi şekilde yararlanılmasını temin etmek ve olası zararlı etkilerinden korunmak için gerekli tedbirleri almanın elzem hale geldiği belirtildi.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip edip ülkeyi çağın ilerisine taşırken dijital dünyanın faydaları kadar tehdit ile tehlikelerinin de olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapılan genelgede, aile, çocuk ve gençlerin yanlış medya içeriklerinden korunmaları ve haklarını ihlal eden uygulamalarla mücadele edilmesi hususunun, uluslararası düzenlemelerle de çözüm üretilmeye çalışılan ciddi bir konu haline geldiği aktarıldı.

Genelgede, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın "Ailenin korunması ve çocuk hakları" başlıklı 41'inci maddesinin aileyi Türk toplumunun temeli olarak tanımladığı, "Gençliğin korunması" başlıklı 58'inci maddesinin ise gençleri kötü alışkanlıklardan, cehaletten korumak için gerekli tedbirlerin alınacağını düzenlediği hatırlatıldı.

"AİLE VE ÇOCUK DOSTU YAPIMLAR TEŞVİK EDİLECEK"

Milli kültürü yabancılaşmaya ve yozlaşmaya karşı muhafaza etmek, geleceğin teminatı çocuk ile gençlerin, sosyal medya ortamları da dahil bazı mecralardaki tüm yazılı, sözlü ve görsel basın ile yayımların zararlı içeriklerine maruz kalmaları sonucu bedensel ve zihinsel gelişimlerinin olumsuz etkilenmesini önlemek adına gereken adımların kararlılıkla atılmasının gerekliliği vurgulanan genelgede, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, toplumumuzun temel değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı gözlenen ve son günlerde özellikle yabancı içeriklerin uyarlaması şeklinde ekranlara gelen televizyon programlarının toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini bertaraf edecek adımlar ivedilikle atılacak. Birtakım semboller kullanılmak suretiyle verilmeye çalışılan mesajlarla çocuk ve gençlerin zihin dünyalarını hedef alan yapımlardan onları koruyacak, aile ve çocuk dostu yapımlar teşvik edilecek.

Medya aracılığıyla milli ve manevi değerlerimizi yıpratmaya, aile ve toplum yapımızı temelinden sarsmaya yönelik açık veya örtülü faaliyetlere karşı Anayasa, kanun ve ilgili diğer mevzuatla düzenlenen müeyyidelerin gereği yerine getirilecek. Toplumun geneline hitap eden bu tür medya içeriklerinin özellikle aile, çocuk ve gençlerimiz üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerin önlenmesi amacıyla ulusal ve yerel medya organlarının tehdit ve tehlike oluşturan bu tür yapımlarına karşı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tüm tedbirler gecikmeksizin alınacaktır.

Bu itibarla milli ve manevi değerlerimize uymayan yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayım faaliyetleri aracılığıyla aile kurumunu, çocukları ve gençliği hedef alan tehdit ve tehlikelerin yayılımının önlenmesi hususunda tüm kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesi, yöneticiler tarafından sürecin titizlikle takibinin ve gereğinin yapılmasını önemle rica ederim.",

 

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, "Bu hususla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın yayımladığı genelge son derece önem arz etmektedir. RTÜK olarak bizleri bir millet kılan değerlerimize her daim sahip çıkacak, bu amaçla hareket eden tüm yayın kuruluşlarını da teşvik etmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR 44
 • murtaza 5 ay önce Şikayet Et
  sırf bu görüntüler yüzünden,masumlar apartmanı dizisinden soğudum
  Cevapla
 • tepki 5 ay önce Şikayet Et
  musafir var iken ben asla turk dizi fil acmam konusunu net biliyorsam belki acarim kufur sapiklik konusu ne dese gelen kim kime denk gelir ise mi diyecegim uc bes kanal var nerde ise butun dizi de sapiklik var konusu sapik cezalar cok az her seferinde yuz kati cikmasi gerek bir program yilda bes kere ceza alir ise o program yasak olacak kanal laf anlamaz ise usa gibi irana yaptigi gibi kanal kapatma olacak el konacak ne guzel kanal kur ne istersen yap salla yalan olsa bile ceza yok diye cok kanal chp den pkk gecti
  Cevapla
 • Can 5 ay önce Şikayet Et
  Fox Reziligi Devam Ediyo
  Cevapla
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Öyle sonsuz özgürlük yok. Tv kanalım var. İstediğimi yaparım. Yok öyle. Dünya da bile her silahı bombayı kullanamıyorsun.
  Cevapla
 • Metin 5 ay önce Şikayet Et
  Televizyon kanalları çoğu Ailemizle oturup bakamiyoruz trt nin bir kaz dizisi hariç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li gazeteciden skandal sözler: Ezan Türkçe okutulsun
SSB Başkanı Demir açıkladı: 'Anadolu'dan sonra 'Derya' geliyor