TOKİ Başkanı Bulut'tan Sarıkamış'taki tören alanına ilişkin açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yapılan ay yıldız tören alanının hiç kullanılmadığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

TOKİ Başkanı Bulut'tan Sarıkamış'taki tören alanına ilişkin açıklama
TOKİ Başkanı Bulut'tan Sarıkamış'taki tören alanına ilişkin açıklama
GİRİŞ 07.08.2022 20:00 GÜNCELLEME 07.08.2022 20:02
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yapılan ay yıldız tören alanının hiç kullanılmadığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlıktan Sözcü ve Halk TV'nin “Sarıkamış Şehitliği'ni ahıra çevirdiler' haberine tepkiBakanlıktan Sözcü ve Halk TV'nin “Sarıkamış Şehitliği'ni ahıra çevirdiler" haberine tepki

Bulut, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ay yıldız tören alanına ilişkin çıkan bazı haberlere yönelik yaptığı açıklamada, haberlerde güncel görüntülerin kullanılmadığını belirtti.

Kars Sarıkamış'ın bölge itibarıyla kışın -28 dereceleri gördüğü ve bu hava koşulları sebebiyle bozulan imalatların belirli periyotlarda bakımının yapıldığını aktaran Bulut,100 yıldır yapılması akla dahi gelmeyen ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hassasiyetleri ve talimatlarıyla aziz şehitlerin anısına, bir minnet, vefa duygusuyla TOKİ tarafından Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 40 bin kişilik Sarıkamış Şehitlerini Anma Programlarının düzenleneceği tören alanı inşa edildiğini anlattı.

ETRAFI AÇIK ŞEKİLDE YAPILMIŞ OLUP ALANA GİRİŞLERİ SINIRLAYAN BİR ENGEL BULUNMUYOR

Bulut, "Sarıkamış şehitlerimiz için inşa edilen ay yıldız anıt, niteliği itibarıyla etrafı açık şekilde yapılmış olup alana girişlerini sınırlayan bir engel bulunmadığından ziyaret amaçlı gelen insanların ve nihayetinde bizler gibi yaşam hakkı bulunan diğer canlıların alana girişi söz konusu olabilmektedir. Aziz şehitlerimizi anmak için 2017 yılından itibaren her yıl -28 derecede gerçekleştirilen bu törenler bu alanda yapılmakta olup, bundan sonra da burada yapılmaya devam edecektir. Bu itibarla tören alanının hiç kullanılmadığı yönündeki haberler de gerçeği yansıtmamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Sarıkamış şehitlerinin yaşadıklarının, tam anlamıyla hissedilmesinin mümkün olmayacağına işaret eden Bulut, şunları kaydetti:

"Fakat her yıl törenlerin yapıldığı tarihlerde Türkiye'nin her yerinden on binlerce insan Sarıkamış'a gelerek askerlerimizin şehit oldukları dağlardan tören alanına, yaklaşık 10 kilometre yürüyerek törenlere katılım sağlamaktadırlar. Sadece gördükleri fotoğraflar üzerinden anma törenlerinin gerçekleştirildiği tören alanını eleştirerek, eleştiri boyutunda kalanları, şehitlerimizin yaşadıkları acıları ve sıkıntıları bir nebze de olsun hissedebilmeleri için yapılacak ilk törene davet ediyor ve yerinde bilgilendirme yapmak istiyoruz. Son olarak belirtmek isteriz ki, aziz şehitlerimizin ailelerinin ve gazilerimizin hep yanında olan bugüne kadar şehitlerimizin bize emaneti olan ailelerine 5 bin 25 konut inşa eden, 27 bin 52 şehit yakını ve gazimize 1 milyar 631 milyon 215 binliralık faizsiz konut kredisi kullandırmış olan projelerinde kendilerine imkan dahilinde kontenjan ayıran TOKİ'yi şehitler ve gaziler üzerinden eleştirmeninin en hafif tabiri 'haksızlık' olduğu inancını taşımaktayız.

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 7
 • Erkan D. 1 ay önce Şikayet Et
  2 hafta önce ziyaret ettim. Maalesef ineklerin otladığı bir yer olmuş. Her yerde kırık camlar, kırık yer kadroları vb... Burayı öyle görünce içim sızladı. Böylesine ince düşünülmüş ama öylesinede sahipsiz bırakılmış. Burayı hayvan girişine engel olunup halkın ve ziyaretçilerin kullanımına yönelik düzenlemeler yapılması lazım. Yoksa yılda bir gün kullanmak için bu kadar para ziyan olmuş derim...
  Cevapla
 • zeki 1 ay önce Şikayet Et
  Törenler kış ortasında yapılıyor karın altında ayyıldızı kim görecek. Tören karın içinde yapılmalı ki gidenler şehitlerin ne zorluklar yaşladıklarını nasıl can verdiklerini bir nebze anlayabilsinler...
  Cevapla
 • ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Ay yıldız danmı rahatsız olmuşlar... Zorrlarınamı gitmiş...
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yok, Ayyıldızlı Kamu yatırımını çöpe çevirmişler, içinde danalar yayılıyor o zorlarına gitmiş. Senin gitmedi mi? Haberi oku da yorum yap bari.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Özürü kabahatinden büyük derler ya o hesap. Çevresinde güvenlik almadı, çok kar kış var sürekli imalatlar bozuluyor. Sürekli bakım gerektiriyor. Bu mu yatırım. Ölü yatırım, devletin parasını neden buna harcadınız, harcadıız önemli madem etrafını neden çevirip sahip çıkmadınız? Her yeri dökülüyor konunun. Gerçeği yansıtmıyor demeyle kurtulun her olaydan ne güzel.
  Cevapla
 • mahmuthan 1 ay önce Şikayet Et
  hdpkk dan rahatsız olmayın.ayyildizdannrahatsiz olun.gerci sizin zihniyete gore buraya ucube heykeller yapilmaliydi.ortağınız hdpkk rahatsız olmuş galiba.sizin işiniz gücünüz heval selo serbest kalsın.
  Cevapla
 • _*(1453)*_ 1 ay önce Şikayet Et
  Bu alanı yaptıran ve yapanlardan allah cc razı olsun bu alanın böyle oluşu şehitlerimizi temsil etmesi onur verici bunu eleştirenlerde vatan ve şehit sevgisi olmayanların işidir varsın konoşsunlar onlara ne şehitlik nede vatan sevgisi yakışır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Memur zammı için 3 aylık enflasyon farkı belli oldu: İşte yüzde 23 hesabı ile yeni maaş listesi
Başkan Erdoğan'dan flaş talimat! Türkiye'den Libya hamlesi