MSB, Asos Harekatı'nın görüntülerini paylaştı

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde Asos’a gerçekleştirilen hava harekatına ilişkin görüntüleri paylaştı.

GİRİŞ 30.09.2022 13:03 GÜNCELLEME 30.09.2022 13:31
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Şırnak’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Asos’taki terör yuvalarının hava harekatıyla vurulduğu bilgisini paylaşmıştı.

Kandil’in de güneyinde yer alan bölgeye yapılan, uçakların sınır ötesine 140 kilometre girerek hedefleri imha ettiği harekatın detayları ortaya çıktı.

HİK UÇAĞI VE İHA'LAR GÖREV ALDI

Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçakların gerçekleştirdiği harekat sonucunda teröristler tarafından üs olarak kullanılan Asos’taki barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları, sözde karargahın bulunduğu 16 hedef tahrip edildi.

Diğer harekatlarda olduğu gibi gerek planlama gerekse icra aşamasında çok hassas davranılan harekatla sadece teröristler ve onlara ait hedefler vuruldu. Harekatta savaş uçaklarının yanı sıra tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ile İHA'lar da görev aldı.

ART ARDA PATLAMALAR

Yapılan istihbarat çalışmalarıyla hedeflerin belirlenmesinin ardından hava harekatı için düğmeye basıldı. Harekat emrinin verilmesiyle uçaklar yurt genelindeki 3 farklı üsten kalkarak, Irak sınırından 140 kilometre derinlikteki Asos’ta hedefleri tam isabetle eş zamanlı olarak vurdu.

İnsansız hava araçları ve tanker uçakların da bulunduğu 10’dan fazla hava aracının görev aldığı hava harekatında bölgedeki 16 hedef tahrip edildi. Uçakların havada yakıt ikmali yaptığı harekatla vurulan teröristlere ait hedeflerin bazılarında birbiri ardına çoklu patlamalar meydana geldi.

Ayrıca terör örgütünün sözde yöneticilerinin toplantı yaptığı bir yer de hava harekatıyla vuruldu.

 

Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 90
 • vatanperver 2 ay önce Şikayet Et
  bizi terör ile yıpratmak isteyenler, tam tersini yapıyor. Dünyanın en muharip ordusunu ve en güzel silahlarını yapmak zorunda bırakıyor bizi. Dünyanın en kalleş düşmanından, en korkak olanına kadar her türlü düşmana karşı ordumuzda bir birim var. teşekkürler amerika, avrupa, iran, rusya. nerede her kim düşmanımız var ise.
  Cevapla
 • Rizeli 2 ay önce Şikayet Et
  Onlar insan değildir. Mehmed'im, onları bulduğu yerde gebertsin. Bir kişi bile bulursanız dağları başlarına yıkın.
  Cevapla
 • Türk 2 ay önce Şikayet Et
  Allah Milletimize ve Devletimize zeval vermesin...
  Cevapla
 • #avşarın delisi 2 ay önce Şikayet Et
  alaaaahu ekber ve lillahil HAMD.
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan a değil sahiplerine duyurulur biz sizin gibi yılda 1 tatbikat yapan zavallı değiliz biz hergün asırlardır savaşmaya devam eden bilgi birikimi had safhada olan bir İslam ordusuyuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
YSK'dan Suriyeli seçmen açıklaması
Son dakika... Dikkat: Çok sayıda ilde bekleniyor! Kar ve sağanak şiddetli geliyor...