Büyük istihdam! Bakan Kurum gençlere müjdeyi verdi

Bakan Kurum, "Bakanlığımız ile bağlı ve ilgili kuruluşlarına merkezi yerleştirme sistemi ile çeşitli branşlarda toplam 3 bin 297 personel istihdamı için çalışmalarımızı tamamladık, alım işlemlerimizi başlatıyoruz" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 10.11.2022 00:10 GÜNCELLEME 10.11.2022 17:43
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda gençlere istihdam müjdesi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 2023 hedefinin 50 bin ve üzeri olduğunu vurguladı.

Bakan Kurum, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Kurum, TOKİ konutlarının ödemelerine ve taksitlerine dair bir soruyu şöyle yanıtladı:

"TOKİ Projelerimizde aylık taksitler, altı ayda bir, önceki altı aylık dönemdeki memur maaş artış oranları baz alınarak güncellenmektedir. Ancak burada vatandaşlarımızın ekonomik durumları göz önüne alınarak, artış oranları vatandaşımızın lehine memur maaş artışlarından daha düşük olarak uygulanmaktadır. Son 3 yılda sosyal konutlarımıza memur maaş artış oranı tam olarak uygulanmamış, vatandaş lehine düzenlenmiştir. Örneğin, geçen yıl memur maaş artış oranı yüzde 80'nin üzerinde olmasına rağmen, yüzde 25 oranı uygulanmıştır."

"TOKİ 1 MİLYON 170 BİN KONUTU YAPMIŞ BİR KURUMDUR"

Söz verilen konutların teslim edilmediği iddialarına ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Kurum, "Bugün 50 Bin Konut Kampanyasında 142 aktif projede 52 bin 128 konutumuzu; yine 100 bin Sosyal Konut Projesi kapsamında 252 aktif projede 97 bin 483 yeni yuvamızı hak sahiplerine etaplar halinde teslim ediyoruz. Şu an 150 bin sosyal konutumuzun, büyük bölümünü vatandaşlarımıza teslim ettik, yılsonuna kadar da 60 bin konutu teslim edeceğiz, kalanların da inşaatları hızla devam ediyor." şeklinde konuştu.

TOKİ 7 GÜN 24 SAAT SAYIŞTAY DENETİMİNDE

Bazı milletvekillerinin sorduğu sorulardan TOKİ'nin nasıl kaynak ürettiğine dair bilgileri olmadığını gördüğünü söyleyen Bakan Kurum, "TOKİ yedi gün 24 saat Sayıştay denetimine tabidir. TOKİ'miz genel bütçeden pay almıyor. TOKİ kendi dinamikleriyle; konut, işyeri ve arsa satış gelirleri, kredi geri dönüşleri, yurtdışı çıkış harçları, yapım işleri hizmet payı ve benzeri gelirlerle konut projelerinin finansmanını gerçekleştiriyor. TOKİ'miz bugüne kadar 1 Trilyon 317 milyar liralık yatırım değeriyle, 1 milyon 170 bin konutu yapmış bir kurumdur. Yeni projelerimizi de aynı gücü göstererek ve kaynak üreterek yapacaktır. Hiç endişeniz olmasın. Biz gücümüzü milletten alıyoruz. 250 bin konutumuzu da milletimize söz verdiğimiz tarihe kadar yapacağız. Ayrıca şunu da ifade edeyim. Kaynak kaynak diyorsunuz. Biz de her defasında söylediğimiz gibi kaynak bu millettir, bu milletin özgüvenidir, teminatı da garantisi de, bundan öncekilerde olduğu gibi bu dev projemizde de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır." sözlerini kaydetti.

İLK ETAPTA 3 BİN 297 GENÇ PERSONEL İSTİHDAM EDİLECEK

Murat Kurum, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda gençlere istihdam müjdesi de verdi. Kurum, genç istihdam seferberliği başlattıklarını vurgulayarak, "2021 yılında Bakanlığımızın ve belediyelerimizin teknik şartnamelerinde yaptığımız değişiklikle genç istihdam seferberliğimizi başlattık. Geçtiğimiz süre zarfında, 25 bin gencimiz bu proje kapsamında göreve başladı. 2023 yılı hedefimizi 50 bine ve daha da üzerine yükseltmiş durumdayız. Tabi buradan bir müjdeyi de gençlerimize vermek istiyorum. Bakanlığımız ile bağlı ve ilgili kuruluşlarına merkezi yerleştirme sistemi ile çeşitli branşlarda toplam 3 bin 297 personel istihdamı için çalışmalarımızı tamamladık, alım işlemlerimizi başlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Bilgin: Türk ekonomisi büyüdükçe sorunlarını çözecektirBakan Bilgin: Türk ekonomisi büyüdükçe sorunlarını çözecektir

Volvo'nun üreticisi ülkeden TOGG'a övgüVolvo'nun üreticisi ülkeden TOGG'a övgü

Son Dakika... Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarına teşvik müjdesiSon Dakika... Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarına teşvik müjdesi

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 9
 • Deli dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  alım yaparken rast gele almayın kardeşim chpkklı hdpkklı devlette işi olamaz. nokta. chpkknın eline geçerçe devlet bu dediklerimi iliklerinize kadar hissedersiniz hatta kodeste hissedersiniz.
  Cevapla
 • cevdet 2 ay önce Şikayet Et
  Daha planlı geniş yolların otoparkların bahçeli villaların olduğu şehirleri ne zaman yapacaksınız
  Cevapla
 • Kasım 23 2 ay önce Şikayet Et
  Sn.Kurum;Buradan ihbarda bulunuyorum! Yapı Denetimi Şirketleri tam bir tröst,kartel yapılanmasına dönüştü.Her şirketin 3 kardeşi ve kota dahilinde bir o kadar da yedekleri aynı kişilere ait.İkincisi Denetçilerle 1500-2000 TL.arasi maaş veriyorlar ve de ayda 9 ila 11 gün sigortalı gösteriyorlar.Asgari ücret üzerinden part time gösterip,hem prim hemde vergi kaçırıyorlar.Artik buna bir son vermeyi düşünmüyor musunuz? Dolayısıyla kesinlikle denetim yaptirmiyorlar.Herkesin imza kaşesi firmada mevcut bütün imzalar kaşe.İsterseniz aynı gün bu tesbitleri yapıp bu soygun sistemine son verebilirsiniz.Bekliyoruz.
  Cevapla
 • Amanoslu 2 ay önce Şikayet Et
  birde Üniversitesi imtihanını kazanamayan, bir sene daha bekleyen gençler içinde bir şeyler yapılsa daha iyi olur, gençlerin ne okumak istiyorsa, o dal üzerine staj yapsa, yani bir senesini daha boşta geçirmese harika olur.
  Cevapla
 • Cesars 2 ay önce Şikayet Et
  Deneyimli adam boşta geçsin 250 bin konut yalan ihalelere giren bile olmuyor kimi kandırıyorsunuz bu işide yüzünüze gözünüze bulaştıracaksınız. Rezil olacaksınız şimdiden martta başlıcalar demeye başladınız hani hemen. Başlıyordu. Mütahit seçimi bekliyor güven ortamı yokki ihaleye girsinler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bayraktar AKINCI TİHA'lar deprem bölgesinde tespit ve arama uçuşu gerçekleştiriyor
İki zincir marketten deprem bölgesinde ücretsiz ürün