Komplo teorileri havada uçuşmuştu! Düzce depremindeki ışık patlamasının nedeni belli oldu

Dün gece Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem anı 2. OSB'de güvenlik kameralarına yansıdı. Deprem anındaki ışık patlamaları hakkında sosyal medyada ortaya atılan komplo teorileri asılsız çıktı.

GİRİŞ 23.11.2022 22:55 GÜNCELLEME 23.11.2022 22:57
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Düzce’de saat 04:08 sıralarında 5,9 büyüklüğünde ve yerin 6,81 kilometre derinliğinde  deprem meydana geldi. Deprem anı çeşitli kameralarda görüntülenirken sarsıntı sonrasında etrafı aydınlatan parlak bir ışık görüntülendi. 

Bununla birlikte hemen her deprem sonrasında gökyüzünün aydınlandığı, ışık patlamalarının yaşandığı iddiaları ortaya atılırken buna yönelik görüntüler paylaşılıyor. Deprem sonrası yaşanan ışık patlamalarının neden kaynaklandığına yönelik ise henüz net bir açıklama yapılmadı.

SOSYAL MEDYA KOMPLOCULARININ İDDİALARI

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise söz konusu ışıkların yapay depremler oluşturan ABD’nin HAARP sistemine ait olduğunu iddia etti.

HAARP, bilinçli olarak deprem, tsunami, aşırı sıcaklık gibi durumlara yol açan tektonik saldırı için kullanılan bir sistem olduğu öne sürülerek çeşitli komplo teorilerine konu oldu.

DEPREM SIRASINDA ORTAYA ÇIKAN IŞIKLARIN NEDENİ

Ancak jeoloji uzmanları, depremde görülen ışıkları bilimsel olarak açıklayarak bu iddiaları çürütttü.

Bu açıklamayla birlikte deprem sonrasında bir ışık patlamasının neden olduğu merak konusu oldu.

Depremi oluşturan enerji birikimi, kayaçları oluşturan bazı minerallerin elektriksel özelliklerinde değişime neden olur. Depremin başlamasıyla biriken enerji serbest kalır. Bir yandan sarsıntı meydana gelirken elektriksel değişim parlak ışımalara neden olur. Depremde gözlemlenen parlak ışıldamalar, kayaçlardaki mineraller ile ilgili olarak ortaya çıkar ve yalnızca belirli koşullarda meydana gelir. Yani bu ışımalar sadece deprem sonrasında oluşmaz.

Veriler, ışıkları ortaya çıkaran koşulların depremlerin yalnızca yüzde 5’inde oluştuğunu
göstermektedir. Işıkların yerden 200 metre yüksekliğe kadar çıkabildiği ve yıldırımlar şeklinde belirdiğine tanık olunmuştur.

Deprem ışıklarının mavimsi alevlere ve ışık kürelerine benzediği, kısa sürede kaybolduğu ifade edilmektedir.

Öte yandan 24 Ocak 2020 Elazığ Sivrice’deki depremde de deprem ışıklarının oluştuğu görülmüştü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu deprem bölgesinde: Tüm ihtiyaçları üstleneceğizİçişleri Bakanı Süleyman Soylu deprem bölgesinde: Tüm ihtiyaçları üstleneceğiz

“İstanbul depremini tetikler mi” sorusunun cevabı ilk 48 saatte gizli“İstanbul depremini tetikler mi” sorusunun cevabı ilk 48 saatte gizli

Düzce depremi sonrası devlet bütün imkanlarıyla seferber oldu. Akıllara 1999 depremi geldiDüzce depremi sonrası devlet bütün imkanlarıyla seferber oldu. Akıllara 1999 depremi geldi

Bazı uzmanlar 'Beklenmiyordu' demişti! Kandilli'den merak edilen soruya yanıt geldiBazı uzmanlar "Beklenmiyordu" demişti! Kandilli'den merak edilen soruya yanıt geldi

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 36
 • Jeom. Behzat G. 1 yıl önce Şikayet Et
  DOHAD derneği, depremleri önceden bildiğini hep depremlerden sonra iddia ederdi. Elazığ 'daki ml:6.0 depremleri bildiler ise, Düzce 'de olan ml:6.0 depremi neden bilemediler? 2015 y Ekrem İmamoglu 'nun Başkan olduğu "Beylikdüzü Belediyesi" bu DOHAD dernegine bir merkez bina kurdu. Bu isin gercekleri nedir, siyasi bir reklam balonu mu?
  Cevapla
 • Mirket 1 yıl önce Şikayet Et
  cıkıp tv ye ınsanları korkutmaktan baska bırsey yaptıkları yok yok deprem olacak soyle olacak bu zamanda olacak daha orda kırılmamıs fay var ondan haberınız yok ne dıye mılletı korkutuyorsunuz
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  beyin bedava...
  Cevapla
 • Mehmetx 1 yıl önce Şikayet Et
  Millet de gram akıl kalmamıi, hâlâ haarp marp peşindeler. Bu milleti dolandırıcılar, çabuk ve defalarca boşuna kandırmıyor
  Cevapla
 • Mehmet Olgun 1 yıl önce Şikayet Et
  Aniden olan parlama hidrojen ile oksijen yanmasıyla olur.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  :) Su o Su... hidrojen ile oksijenin yanması ile su olur su... mal değnekliğinin anlamı yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan manidar gönderme: Sirk cambazlarına prim vermeyin!
Dünya KAAN'ı konuşacak! Türkiye'nin gururu ''benzersiz'' olacak