Asya Parlamenter Asamblesi 13. Genel Kurulu Antalya'da başladı

Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 13. Genel Kurulu, TBMM ve APA Başkanı Mustafa Şentop'un ev sahipliğinde Antalya'da başladı.

Asya Parlamenter Asamblesi 13. Genel Kurulu Antalya'da başladı
Asya Parlamenter Asamblesi 13. Genel Kurulu Antalya'da başladı
GİRİŞ 09.01.2023 12:11 GÜNCELLEME 09.01.2023 12:11

Antalya'nın Kundu bölgesindeki bir otelde "Değişen Uluslararası Dinamiklerde Çok Taraflılığın Teşvik Edilmesi" temasıyla düzenlenen genel kurula, APA üyesi 27 ülkeden parlamenter heyetleri katıldı.

Şentop, genel kurulun ilk gününde, APA Genel Sekreteri Mohammad Reza Majidi ve delegasyon başkanlarıyla bir araya geldi.

Toplantıya, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova'nın yanı sıra Doğu Timor, İran, Suudi Arabistan, Türkmenistan ve Yemen'in meclis başkanları katılacak. Irak, Filistin, Rusya, Ürdün, Umman heyetlerine ise meclis başkanvekilleri başkanlık edecek.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve heyeti de özel misafir olarak toplantıda yer alacak.

Genel kurulda, İcra Konseyi toplantılarının yanı sıra APA Daimi Komitelerinin toplantıları yapılacak, taslak kararlar görüşülecek. Birçok önemli konu başlığının müzakere edileceği genel kurul, Antalya deklarasyonunun kabul edilmesiyle yarın sona erecek.

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çanakkale Savaşları'ndan kalma 109 yıllık batıklar görüntülendi
AKINCI İHA'nın İran'daki başarısı dünya gündemine oturdu