Başkan Erdoğan: Kültür sanat camiamızı esir alan mahalle baskısını reddediyoruz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 Özel Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, uzun yıllar boyunca kültür sanat camiasına yönelik süregelen mahalle baskısını reddettiklerini söyledi.

GİRİŞ 24.01.2023 19:50 GÜNCELLEME 24.01.2023 21:14
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Son dakika haberleri... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, tarihi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Salonu'nda düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 Özel Ödülleri Töreni'nde çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Erdoğan'ın hitabından öne çıkanlar şöyle: 

"Bu törenlerle sanatçılarımıza şükran sunma fırsatı buluyoruz. Böylece nice değerimize teşekkürlerimizi iletiyorum. 

Kültür ve sanatın farklı alanlarına ilgi duyan gençlerimiz üstatlarından ilham alarak kendi başarı hikayelerini yazıyor. 

"ÖDÜLLER, DEĞERLERİMİZİN DÜNYADA TANINMASINI SAĞLAMAK İÇİN ÖNEMLİ"

Kültür sanat erbablarının kurumumuzda edindiği müstesna yeri bu ödüller ile de destekliyoruz. Bu ödüller gençlerimizi teşvik etme yanında, sahip olduğumuz değerlerin dünyada tanınmasını sağlamak için önemlidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 yılı özel ödüllerinin sahipleri belirlenirken de bu hassasiyetle karar verilmiştir. 

Haksız rekabetin ekonomik hayatı esir aldığı günümüzde ahilik kültürünün önemi daha çok anlaşılıyor.

"BİR TOPLUM KÜLTÜR VE SANAT ALANINDAKİ BİRİKİMİ KADAR GÜÇLÜDÜR"

Kültür ve sanat bir milleti ayakta tutan önemli sütunlar arasında gelir. Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür.

Savunmada ekonomide ve diğer alanlarda elde edilen kazanımların kalıcılığı da kültür ve sanata bağlıdır. Kültür ve sanat açısından zayıf toplumlar saman alevi gibi sönüp gitmişlerdir.

İnsanlık tarihine baktığımızda bunun sayısız örneğiyle karşılaşıyoruz. Bileğinin gücüyle kilometrelerce savaşmış komutanları bugün kimse hatırlamıyor. Nice güçlü ordunun bugün esamesi okunmuyor. Fakat sanatta çığır açmış, kendi özgün kimliklerini icra etmiş özgün toplumlar dimdik ayaktadır. 

Bu milletler ekonomik ve sosyal buhranlar geçirse de ayakta kalır. Türk milletinin de ayakta kalabilmesinin sebebi bu kültürel hazinesidir. 1000 yıllık köklü bir birikime sahibiz. Kültür havzamızın sınırları Avrupa'dan Orta Doğu'nun en ücra köşesine kadar uzanıyor. 

Dünyada eşi benzeri olmayan bir hazine sunuluyor. Asırlardır farklı kimliklere ev sahipliği yapmış hoşgörü timsali illerimiz bulunuyor. Hangi ilimize gitsek insanlık tarihine ışık tutan tarihle karşılaşıyoruz. 

Maziden atiye kurduğumuz bu kadim birikimi koruduğumuz sürece bizi kimse yolumuzdan alıkoyamaz.

Sanat ve sanatçılarımız arasında asla ayrım yapmadan başarıyı desteklemenin çabası içerisindeyiz.

"TÜRKİYE'NİN KÜLTÜR İKLİMİNİ TEK TİPLEŞTİREN MAHALLE BASKINI REDDEDİYORUZ"

Uzun yıllar boyunca kültür sanat camiamızı esir alan, Türkiye'nin zengin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz. Sanatı kalıplara hapseden ideolojileri kabul etmiyoruz.

Kültürümüzün özgürleştiğini görüyoruz. Sadece Sinema dizi sektörümüzün son yıllardaki başarılarına bakmak bile mahalle baskısının geri kalmışlığa mahkum ettiğini ortaya koyuyor. Bu süreci geleneksel veya modern diye ayırmadan, sanat ve sanatçılarımıza destek vererek teşvik ediyoruz.

İstanbul'a kazandırdığımız Atatürk Kültür Merkezi'miz, 80 yeni kültür merkezimizle sanata sanatçıya ehemmiyeti gösterdik. İstanbul'umuzun tarihinde yeri olan Rami Kışlası'nı kütüphane ve kültür merkezine dönüştürerek hizmete açtık.

Ortak değerlerimize sahip çıkmaya önem veriyoruz. 2023 yılını Mevlana yılı olarak inşa ettik. Anadolunun manevi mimarlarından büyük mutasavvuf Mevlana'yı hep birlikte yad edeceğiz. 

Nefret yerine muhabbetin, umutsuzluk yerine umudun hakim olması için canla başla çalışacağız. Tüm kurumlarımızdan Mevlana yılının hakkıyla idrak edilmesi için gerekli tüm çalışmanın yapılmasını bekliyoruz. 

Ödül alan kurumları şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum."

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  REİS, bu camia kimin ELİNDE..
  Cevapla
 • Birlik Zamanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimse CUMHUR İTTİFAKINA Sırtını dönmesin Devletimiz için büyük Nimet Kadrini bilelimki Nimetimiz artsın İŞ BİLENİN elinde yürür
  Cevapla
 • Adamsın Bahçeli 1 yıl önce Şikayet Et
  450 kilise restore edildi , Cumhuriyet tarihinde ilk
  Cevapla
 • 1071 malazgirt 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeyi yönetmek DEVLETİ PROJEYLE kalkındırmak Tüm Musibetlerin üstesinden gelmek SABIR VE METANETLE YOLUNA DEVAM ETMEK. Ehil ve liyakat işidir
  Cevapla
 • NENE HATUn 1 yıl önce Şikayet Et
  CUMHUR İTTİFAKI DEVLETİMİZİN GURURu
  Cevapla
 • İstanbullu 1 yıl önce Şikayet Et
  Ölümüne yanındayız Cumhurbaşkanım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Enkaz edebiyatı' yapan CHP'nin İzmir'de yaptığı borç ortaya çıktı!
Yalanlara tepki gösterip borçları açıkladı! 20 günde 2 milyar TL harcamadıysanız...