Bakan Akar: 9 komando taburu bölgeye gidiyor

Milli Savunma Bakanı Akar: Batıdan toplam 9 komando taburunu bölgeye sevk ediyoruz. Kıbrıs'ta bulunan 4 taburumuz da bölgeye gelecek.

GİRİŞ 07.02.2023 22:51 GÜNCELLEME 08.02.2023 01:36
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay'da önemli açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde şu ana kadar 5 bin 434 kişinin hayatını kaybettiğini, 31 bin 777 yaralı olduğunu bildirdi.

Bakan Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Hatay'daki Acil Durum Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu.

Koca, Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu ortaya çıkan felaketin boyutunun çok büyük olduğuna dikkati çekti.

Depremlerin yüz ölçümü olarak çok geniş bir alanı ve zorlu bir coğrafyayı vurduğuna işaret eden Koca, kötü hava koşulları nedeniyle gerekli ekipman ve kurtarma ekiplerinin depremden zarar gören merkezlere büyük emeklerle ulaşabildiğini belirtti.

Koca, "Şu an Hatay'da 2 bin 749 binanın yıkılmış olduğunu tespit ettik ve bu sayının daha da artabileceğini düşünüyoruz. Burada 2 bin 902'si arama-kurtarma personeli olmak üzere farklı kurumlardan toplam 9 bin 823 kişi görev yapıyor. Bu saate kadar Hatay'da enkazdan kurtarılanların sayısı 1846 kişi oldu. Bu geceden itibaren Hatay'a ulaşan arama-kurtarma ekiplerinin de ilave olmasıyla yarın için ekip sayımızı yaklaşık iki katına yükseltmiş olacağız." diye konuştu.

"5 BİN 434 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ, 31 BİN 777 YARALIMIZ VAR"

Sağlık Bakanı Koca, çalışmalar devam ettikçe depremin yarattığı yıkımın daha da net ortaya çıktığının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok üzülerek son durumu il il açıklamak istiyorum. Hatay 1647 vefat, 6 bin 200 yaralı. Kahramanmaraş 1243 vefat, 5 bin yaralı. Gaziantep 504 vefat, 4 bin 809 yaralı. Şanlıurfa 127 vefat, 2 bin 551 yaralı. Diyarbakır 120 vefat, 854 yaralı. Adana 167 vefat, 3 bin 993 yaralı. Adıyaman 896 vefat, 400 yaralı. Malatya 201 vefat, 4 bin 900 yaralı. Osmaniye 502 vefat, 2 bin 173 yaralı. Kilis 22 vefat, 518 yaralı. Elazığ 5 vefat, 379 yaralı. Ne yazık ki toplam 5 bin 434 vatandaşımız hayatını kaybetti, 31 bin 777 yaralımız var. Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

TOPLAM 6 BİN 30ACİL SAĞLIK PERSONELİ GÖREVLENDİRİLDİ

Yaralılar için diğer illerden deprem bölgesine 1124 ambulans, 243 UMKE timiyle birlikte toplam 6 bin 30 acil sağlık personelinin görevlendirildiğini aktaran Koca, ayrıca hastanelere, 1201'i farklı branşlarda uzman hekim olmak üzere, toplam 2 bin 924 sağlık çalışanının takviye edildiğini söyledi. Bakan Koca, şunları kaydetti:

"Deprem bölgesinde 78 adet acil müdahale ünitesi ve ağır iklim çadırı kurduk. İskenderun'dan yaralılarımızı kara ambulanslarımızla ağırlıklı olarak Mersin Şehir Hastanesine naklettik. Dün gece de 98 yaralımız Milli Savunma Bakanlığımızın İskenderun gemisi ile Mersin'e ulaştırıldı. Mersin Şehir Hastanemizde 170'i yoğun bakımda olmak üzere toplam 590 yaralımız tedavi altında. Hatay'daki yaralılarımızı ise Adana Şehir Hastanesine ve bölgedeki hastanelere naklettik. Şu an Adana Şehir Hastanemizde 220'si yoğun bakımda olmak üzere, toplam 600 yaralımızın tedavisine devam ediliyor. Ayrıca Reyhanlı, Dörtyol, Samandağ, Yayladağı, Kırıkhan hastanelerimiz yaralılarımıza hizmet veriyor."

YAKLAŞIK 300 YARALI UÇAK AMBULANSLARLA NAKLEDİLDİ

Sağlık Bakanı Koca, durumu kritik yaralıların ise uçak ambulanslarla Ankara ve İstanbul'daki şehir hastanelerine taşındığına işaret ederek, "Şu ana kadar 300'e yakın yaralımızı da bu şekilde naklettik." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm imkan ve kabiliyetiyle yaraları sarmak için bölgede olduğunu vurgulayan Koca, "Tüm ekiplerimize ve gönüllü olarak yardıma koşan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Unutmayalım ki yaşadığımız afetleri bugüne kadar birlik olarak, metanetle, dayanışmayla atlattık, bugün de öyle olacak. Milletimizden dua bekliyoruz." ifadesini kullandı.

HULUSİ AKAR'DAN AÇIKLAMALAR

​​​​​​​Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin, "Bütün bölgede toplam 7 bin 500 civarında Mehmetçik çalışmalarını sürdürmekte. İlaveten bugün yaptığımız çalışmalarla yarından itibaren de 1500 personelimiz daha buradaki faaliyetlere katılacaklar." dedi.

Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Hatay'daki Acil Durum Koordinasyon Merkezi'nde açıklama yaptı.

Büyük bir felaketle karşı karşıya olunduğunu belirten Akar, milletçe omuz omuza, devlet ve millet olarak bir bütün halinde çalışarak bu felaketin üstesinden gelineceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı olarak depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarını aldıktan sonra sabah erken saatlerde bakanlık bünyesindeki Kriz Yönetim Merkezi'ni açtıklarını ve çalışmaları başlattıklarını anlatan Akar, "Yapılan durum muhakemesi sonrasında ilk ihtiyacımızın bölgeye kurtarma ekiplerinin personelini ve teçhizatıyla insani yardım malzemelerini taşımak olduğunu gördükten sonra süratle gerekli emirleri vermek suretiyle bir hava yolu yardım köprüsünü kurduk. Şu anda bu yoğun şekilde çalışmalarını sürdürmektedir." diye konuştu.

A400M'ler dahil bütün uçakları seferber etmek suretiyle hava şartlarının etkisinden uzak olan hava meydanlarına bütün personel ve malzeme naklini başlattıklarını aktaran Akar, şöyle devam etti:

"Şu ana kadar toplam 2 bin 600 kurtarma personeli, 78 araç ve diğer malzemeyle ihtiyaç sahibi olan noktalara taşınmış bulunmaktadır. Batıdan, özellikle aldığımız malzemeyi ve personeli İncirlik ve Gaziantep havaalanlarına, bugün öğleden sonra da hava şartlarının elvermesiyle açılan Malatya'ya taşımaya başladık. Uçak seferlerimiz devam ediyor. Bu konuda toplam elimizde şu an kullandığımız 75 hava aracı var, helikopterler, TİHA'lar dahil. Bunları da kullanmak suretiyle ihtiyaçları karşılamak üzere toplam 213 sorti icra edilmiş bulunmaktadır."

Uçakların geri gidişlerinde olabildiğince hastaları ve yaraları da hastanelere taşıdıklarını dile getiren Akar, aynı zamanda batıya gitmek isteyen vatandaşlara da uçakları kullandırdıklarını söyledi.

HELİKOPTER SAYISI 45'LERE KADAR ULAŞACAK

Helikopterlerin de yoğun şekilde kullanıldığını bildiren Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle İncirlik'i bir lojistik 'hub' yapmak için çalıştık. Şu ana kadar da burada toplam 19 helikopter görev yapmakta. Bunlara ilaveten gelecek helikopterlerle birlikte elimizdeki helikopterleri buraya toplamak suretle sayının 45'lere kadar ulaşacağını görüyoruz. Malatya Havaalanı'nın açılması bizim işlerimizi çok kolaylaştırdı. Daha önce İncirlik'ten kara yoluyla yaptığımız yardımları doğrudan hava yoluyla yapma imkanı bulduk. Bu da bizi son derece rahatlattı. Meteorolojik şartları yakından takip ediyoruz. Hatay Havaalanı pistindeki hasarın dışında diğer havaalanlarımızın pistleri inişe ve kalkışa müsait. Fakat etkileyen hava şartları. Bu hava şartlarını da dikkate almak suretiyle çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz."

"7 BİN 500 MEHMETÇİK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRMEKTE"

Mehmetçiğin dün terörle mücadelede olduğu gibi bugün de buradaki felaketle mücadele konusunda daima milletinin yanında olduğunun altını çizen Akar, şöyle konuştu:

"Bütün bölgede toplam 7 bin 500 civarında Mehmetçik çalışmalarını sürdürmekte. İlaveten bugün yaptığımız çalışmalarla yarından itibaren de 1500 personelimiz daha buradaki faaliyetlere katılacaklar. Batıdan komando taburlarımızı, toplam 9 taburu da yine bölgeye sevk ediyoruz. Yine Kıbrıs'ta bulunan 4 taburumuz da bugün yarın yapılan çalışmalarla bölgeye gelecek."

HATAY'DA 1600 MEHMETÇİK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Akar, Hatay'daki çalışmaları da yakından takip ettiklerini belirterek, güvenlik konusunda, kurtarma faaliyetlerine yardım konusunda Mehmetçiğin 1600 mevcuduyla çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Çalışmaları kolaylaştırmak bakımından, doğal afet arama kurtarma timlerinin de bölgede olduğunu ifade eden Akar, "Barışı koruma tugayının içinden gelen personelimiz burada. Kıbrıs'tan DAFYAR bölgede. Ayrıca istihkam savaş taburunu da buraya sevk etmek suretiyle bu timleri de buradaki kurtarma çalışmalarına katmış bulunuyoruz." dedi.

Akar, 25 seyyar mutfağı da deprem bölgesindeki il ve ilçelere dağıttıklarını bildirerek, ayrıca 14 seyyar tuvalet ve banyonun da bölgede kullanılacağını kaydetti.

Jeneratörleri, hilti takımlarını bölgeye dağıttıklarını dile getiren Akar, hem özel teşebbüsle hem de kendilerinin yaptıkları çalışmalarla sahra fırınlarını da aktifleştirerek yarından itibaren ekmek dağıtımına başlayacaklarını bildirdi.

Her gün 15 bin vatandaşa sıcak çorba dağıtma gayreti içinde olduklarını söyleyen Akar, özel ve kamudan gelen yiyeceklerin de dağıtıldığını ifade etti.

Akar, "Deprem bölgesinde bulunan bizim bütün birlik, karargah ve garnizonlar da tamamen sivil vatandaşlarımıza açılmış bulunmakta. Orada küçük de olsa bir katkı saplamak bakımından su, çorba, yiyecek, istirahat imkanlarını sağlamak için arkadaşlarımız gayret sarf etmektedir." bilgisini verdi.

"AKARYAKITIN HEM KAMUYA HEM DE SİVİL VATANDAŞLARIMIZA DAĞITILMASI İÇİN TEDBİRLERİ ALDIK"

Dost ve müttefik ülkelerden de çeşitli yardımların gelmeye devam ettiğini söyleyen Akar, şunları kaydetti:

"AFAD ve Dışişleri Bakanlığıyla yakın ve sıkı bir koordinasyonla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra bölgedeki valilerimizin garnizon komutanlıklarıyla yaptıkları temaslarda da onların istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için arkadaşlarımız gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyorlar. Akaryakıt konusuna da bir çözüm getirmek bakımından bizim ANT dediğimiz, NATO petrolünün olduğu alanlarla ilgili de çalışmalarımızı sürdürdük. Gerekli usul ve esasları kullanmak suretiyle uygun yöntemlerle buradaki akaryakıtın hem kamuya hem de sivil vatandaşlarımıza dağıtılması için gerekli tedbirleri aldık, bugünden itibaren dağıtımı başlattık."

DENİZ YOLUYLA DA İNTİKALLER SÜRÜYOR

Deniz yoluyla hem malzemelerin ve personelin bölgeye intikalini sağlamak hem de buradaki yaralıları taşımak için gemileri seferber ettiklerini belirten Akar, dün İskenderun'dan kalkan TCG İskenderun gemisinin, 98 yaralı ve refakatçisini Mersin'e naklettiğini belirtti.

Akar, Sancaktar ve Bayraktar isimli çıkarma gemilerinin de görevlendirildiğini, bunların da iş makinelerini, çadır, battaniye gibi malzemeyi de İskenderun'a getirmek üzere faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi.

Akar, İskenderun Limanı'nda yangın çıktığını ve söndürmek için Hava Kuvvetlerinin uçaklarıyla Kara Kuvvetlerinin helikopterlerinin de çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çalışmaların yoğun bir şekilde samimiyet ve istekle yapıldığını, felaketten kurtulmak için herkesin azami gayret gösterdiğini dile getiren Akar, "Milletimizin devletiyle bütünleşik bir şekilde tek yumruk, tek yürekle büyük bir gayret içinde olduğunu, Mehmetçiğin sürekli, dün olduğu gibi bugün de milletinin yanında ve emrinde olduğunu bir kez daha gördük. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, kendilerini bu başarılarından dolayı kutluyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum." diye konuştu.

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 80
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd uçak gemisinden bir tane abd askeri inmesine karşı gelelim hep birlikte bunlar millet ittifahına darbe ile önünü açmaya geliyor UYAN TÜRKİYEM ABD GEMİSİNE ÜLKE TOPRAKLARINA GİRMESİNE İZİN VERMİYELİM YEDİDEN YETMİŞİMİZ TIPKI 15TEMMUZDA OLDUĞU GİBİ ABD BU SEFER DARBE İÇİN GELİYOR MİLLET İTTİFAKIDA BUNLARI DESDEKLİYOR ÇOK UYANIK OLMALIYIZ
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Birazda dünyada ilk defa olan ikiz depremi düşünşeniz hemen suçlu aramayı kesseniz izmir depreminde bir şehir olunca sesiniz çıkmayanlar şimdi niye hazırlıksız yakalandık deme lüksünüz yok ilk defa on il böyle afat yaşadı dünyada böyle birşey yok şükür edin günaha girmeyin lütfen enpati yapmayı öğrenin artık iki çocuğu bir hanımına bakamıyan devlet yönetimine ahkam kesiyor ya sabır.... sabır...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar inşallah bu yaralar sarılacak, artık fay hattındaki yerleşim sayı, aparmantmana göre afad personeli kurulmalı
  Cevapla
 • mimar 1 yıl önce Şikayet Et
  gec kaldik bakanim. ne kadar hazirliksizmisiz yazik.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun devlete gec kaldi diyenler hainler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan basınından dikkat çeken analiz! Türkiye'nin hamleleri Komşuyu korkuttu
Gazze'de bulaşıcı hastalık vakaları korkutucu seviyeye geldi