Bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat'ın karanlık izleri silindi: Türkiye kazandı

28 Şubat postmodern darbesinin üzerinden 26 yıl geçti. O dönem başörtülülere uygulanan zulüm AK Parti iktidarında bitti. Artık Türkiye'nin başörtülü bakanı, valisi, askeri ve çok başarılı akademisyenleri var.

GİRİŞ 28.02.2023 11:45 GÜNCELLEME 28.02.2023 11:45
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Bugün, 28 Şubat postmodern darbesinin yıl dönümü. 

Bin yıl sürecek denilen darbenin üzerinden 26 yıl geçti. Bu süre içinde Türkiye'de çok şey değişti. 

O günlerde, öğrenciler sırf başı kapalı olduğu için okullara alınmıyor, başarıları görmezden geliniyor; açık açık, "Kes sesini, senin konuşmaya hakkın yok" deniliyordu. 

Okullar önünde protesto hakkını kullanan öğrenciler polisin sert müdahalesiyle karşılaşıyordu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde katıldığı televizyon programlarında başörtüsü için "Bir metrelik bez parçası" deniliyordu. 

TBMM'de, Başbakan'ın talimatıyla, milletvekiline sırf başı kapalı olduğu için "haddinin bildirilmesi" isteniyordu. 

Askerlerin anneleri, eşleri ve kız kardeşleri başı kapalı olduğu için yemin törenlerine alınmıyordu. 

28 Şubat'ın en yakın tanıkları: Bize bunu yaşatanlara hiçbir zaman hakkımız helal değildir28 Şubat'ın en yakın tanıkları: Bize bunu yaşatanlara hiçbir zaman hakkımız helal değildir

Türkiye, 28 Şubat'ın karanlık gölgesi altında 2002 seçimlerine girdi. Hem ekonomik hem de toplumsal sıkıntıların iyice bunalttığı seçmen, AK Parti'yi tek başına iktidara taşıdı. 

AK PARTİ VE MHP YASAĞI KALDIRMAK İSTEDİ, CHP İTİRAZ ETTİ

23 Şubat 2008'de AK Parti ve MHP'nin desteğiyle Anayasa değişikliğine gidildi. CHP'nin itirazı üzerine Anayasa Mahkemesi laiklik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle yürürlüğü iptal etti.

AK PARTİ'NİN DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

1 Ekim 2013'te Demokratikleşme Paketi açıklandı. Kamuda kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. maddesinde yapılan değişiklikle kısıtlayıcı hükümler uygulamadan kaldırıldı. 31 Ekim 2013'te AK Partili dört kadın milletvekili TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başörtülü olarak katıldı. Başörtüsüne uygulanan yasağı fiilen kaldıran hamle de bu oldu.

YASAK KALKTI, TÜRKİYE KAZANDI

Başörtülülere uygulanan yasak ve zulmün sona ermesiyle, Türkiye yeni bir döneme girdi. Artık Türkiye'nin başörtülü bakanı, milletvekili, valisi, askeri ve akademisyenleri var. 

Türkiye'nin ilk başörtülü Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı görevine başladıTürkiye'nin ilk başörtülü Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı görevine başladı

Türkiye’nin ilk başörtülü başkanı, iki dönemdir görevdeTürkiye’nin ilk başörtülü başkanı, iki dönemdir görevde

Türkiye'nin başörtülü ilk başsavcısı!Türkiye'nin başörtülü ilk başsavcısı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis grubunda bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "AK Parti, Cumhur İttifakı; Meclis ve hükümet olarak bu konuda attığımız her adımın kazananı Türkiye olmuştur, milletimiz olmuştur, fert fert her bir insanımız olmuştur" demişti. 

TÜRKİYE'DE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ TARİHÇESİ

KAMUDAKİ İLK BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI CHP DÖNEMİNDE OLDU

CHP uzun yıllar boyunca başörtü yasağının en büyük destekçisi oldu. Bülent Ecevit'in başbakan olduğu 1978'de, CHP hükümetinin Çalışma Bakanlığı ilk defa resmi olarak kadın memurların başörtüsü örtmesini yasakladı. 

12 Eylül darbesinden önce üniversitelerde başlayan yasaklar, farklı şehirlerde yayılarak devam etti. 

Darbenin ardından 1983'te üniversitede önce serbest bırakılan başörtüsü, Danıştay'a götürülerek tekrar yasaklandı. 1984'te kaldırılan yasak, 1987'de yeniden yürürlüğe kondu. Turgut Özal'ın girişimleriyle çıkan iki düzenleme de Anayasa Mahkemesi'nde iptal edildi. 

1990'da çıkarılan yeni kanun, SHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü. Mahkeme, SHP'nin talebini reddetti. 

KANUNSUZ BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI

28 Şubat sürecinde, Yüksek Öğrenim Kurulu 1997'de kanuna aykırı şekilde karar alarak üniversitelerde başörtüsünü yasakladı. Başörtülü öğrencilerin sadece derse girmesi değil, kampüs içinde dolaşması bile yasaklandı. 

O günlerde, Kılıçdaroğlu başörtüsünü "Bir metrelik bez parçası olarak" aşağılıyordu. 

MERVE KAVAKÇI BAŞÖRTÜLÜ OLDUĞU İÇİN YEMİN EDEMEDİ

1999'da milletvekili seçilen Merve Kavakçı, başörtülü olduğu için Meclis'te DSP'li milletvekilleri tarafından protesto edildi, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit tarafından zorla salondan çıkarıldı. 

CHP, 2007'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde eşi başörtülü birinin aday olmaması için ortalığı ayağa kaldırdı. 27 Nisan muhtırasıyla yeni darbe için süreç hazırlanmak istendi. 

İstanbul Üniversitesi önünde öğrencilerin YÖK'ü protestosu sırasında çekilmiş bir fotoğraf - 1998.

CHP BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ İÇİN OY VERMEDİ

2008'de üniversitelerdeki başörtüsü yasağı 411 milletvekilinin oyuyla kaldırıldı. CHP bu oylamada karşı oy verdi.

2013'te de başörtülü olarak kamuda çalışma yasağı sona erdi. 

CHP'NİN İSTEĞİYLE BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ KALDIRILDI

Başörtü yasağının kalkması kararını Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu CHP'li milletvekilleri Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. DSP'li milletvekillerinin de desteğini alan CHP, değişikliğin iptali veya yok hükmünde kabul edilmesini ve yürürlüğün durdurulmasını istedi. 

Yüksek Mahkeme, CHP'nin talebini kabul ederek başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal ettiği ve yürürlüğünü durdurdu. 

Bu sırada, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da 14 Mart 2008'de "laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği" iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'nde parti kapatma davası açtı. 

CHP, başörtüsünün yeniden yasaklanması için uğraşırken diğer taraftan da 2008'de başörtüsü açılımı adı altında parti programı düzenledi ve çarşaf giyen kadınlara rozet taktı. 

2009'da kaset skandalıyla genel başkan değişti. CHP'nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başörtülü kızlar üniversiteye rahatlıkla girecek ve bunu CHP çözecek" dedi. Ancak bir gün sonra, "Kızlar okula türbanla gidecek demedim" diyerek geri adım attı.

28 Şubat'ı dilinden düşürmeyen Kılıçdaroğlu yakın zamanda yaptığı açıklamada, "28 Şubat mağdurları ile de barışacağız; 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helalleşeceğiz" demişti. 

Ancak Kılıçdaroğlu'nun, 1998'de SSK Genel Müdürü olduğu dönemde başörtülü çalışanlar hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun o dönem yaptığı açıklama şöyle: 

"Başbakanlık genelgeleri doğrultusunda personelimizden kılık kıyafet yönetmeliğine uymasını istiyoruz. Personelin birçoğu türbanını çıkarırken, bir kısmı türban üzerine peruk takmaya başladı. Mahkeme kuralları var. SSK avukatları da bu kurallara uymak zorunda. Türbanla duruşmalara girme konusunda ısrar etmeleri ve mahkemeye girememeleri üzerine, görevlendirildikleri davalar tehlikeye giriyor."

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 62
 • sabri yüksel 1 yıl önce Şikayet Et
  Allaha şükürler olsun ki şu an serbest insanlar askeriyeye oğlunu yemin törenine bile giremiyordu hamdolsun şu an üniversiteyede askeriyeye de meclise de her yere özgürce giriyorlar birtek CGHP zihniyetine giremiyorlar ama şimdi seçim geliyor hepsi hacı hoca olurlar eskiden olduğu gibi bu zihniyetten bu ülkeye ve vatana iyilik gelmemiş bu zamana kadar bundan sonrada gelmez
  Cevapla
 • emre19 1 yıl önce Şikayet Et
  İkdidari yillarca, hile ve desiselerle ele gecirenlerin bilmedigi bir sey vardi. Bu ulkeni esas sahibi sarsilmaz imana sahip bu millet izin vermedi zaman , haricilerin bir adim atmasi mumkun olamayacaydi. Basiretli milletimiz bu tehlikeleri iyi gordu vegerekeni yapti. Bin yil surer diyen hayalciler buz gibi eridi buhar oldu.
  Cevapla
 • Sivaslı 1 yıl önce Şikayet Et
  Zulüm yapanların hiç biri ceza almadı yaptıkları yanların da kaldı.İkna odasını açanlar,Sivas da birinci olan kızın konuşturmadan ağzını kapatan vs.inşallah onlarda bir gün sorgulanır.
  Cevapla
 • KÖKSAL YÜCEL 1 yıl önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem,,, Allah (c. c) nurunu tamamlayacaktır...
  Cevapla
 • hakan er 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH ülkemize bir lider verdi belki bir daha böyle bir lider gelmeyecektir kıymetini bilen bildi kalpten sevdi kıymetini bilmeyen bir gün gelecek ki onu arıycak ama bulamayacak ALLAH sayın cumhurbaşkanıma sabır sıhhat huzur versin seni sevdik be uzun adam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ev sahiplerinin kiracılara yeni dayatmaları: GBT, KKB, findeks raporu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz'a 'oyun' diyenleri kıyamete kadar affetmeyeceğiz!