6'lı koalisyonda yeni kriz! DEVA Sözcüsünden Mansur Yavaş’a yanıt

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, ABB Başkanı Yavaş'ın "Beni ve Ekrem Başkanı cumhurbaşkanı yardımcısı olarak ilan edin. Sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar" önerisine yanıt verdi.

GİRİŞ 18.03.2023 22:45 GÜNCELLEME 18.03.2023 22:47
Bu Habere 192 Yorum Yapılmış

6'lı koalisyondaki, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti oy oranlarının az olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Yardımcılığı alma hayali kurarken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan dikkat çeken bir çıkış geldi.

Mansur Yavaş'tan altılı masayı karıştıracak sözlerMansur Yavaş'tan altılı masayı karıştıracak sözler

"CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLARAK BENİ VE İMAMOĞLU'NU İLAN EDİN"

Mansur Yavaş, İYİ Parti'nin masadan ayrılmasının ardından kendisi ve İmamoğlu için gelen Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı önerisine değinerek, "Birkaç gün vaktimiz olsaydı şunu önerecektik, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik. Kendi grupların başında olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim. Bunu sayın genel başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın." dedi.

6'lı masayı karıştıracak açıklama! 'Küçük ortaklar'ı 'incitecek' sözler: Mecburlar yoksa..6'lı masayı karıştıracak açıklama! 'Küçük ortaklar'ı 'incitecek' sözler: Mecburlar yoksa..

DEVA PARTİSİ'NDEN YAVAŞ'A REST!

Mansur Yavaş'ın yeni kriz olarak yorumlanan açıklamalarına yanıt DEVA Partisi'nden geldi. DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, altı liderin milletvekili olması yönündeki teklifi ile ilgili, “Cumhurbaşkanı yardımcılığı altı liderin imzasıyla mutabakata bağlandı, herkesin mutabakata uygun hareket etmesi gerekir. Sayın Yavaş’ın bir önerisi varsa Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden elbette ki masaya getirebilir” dedi. 

T24'ün sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Sözcüsü Şahin, "Cumhurbaşkanı yardımcılığı konusundaki kararın altı liderin mutabakatı ile alındığını hatırlatarak, şunları söyledi;

“SAYIN YAVAŞ'IN BİR ÖNERİSİ VARSA SAYIN KILIÇDAROĞLU ÜZERİNDEN ELBETTE Kİ MASAYA GETİREBİLİR"

“Parti liderlerinin milletvekili olması ile ilgili teklifi yapacak olan da yine parti liderleridir. Masaya ne getirilmişse o değerlendirilmiştir. İstişare, mutabakat ve müzakere ile cumhurbaşkanı adayı da belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı yardımcılıkları ile ilgili konu da altı liderin imzasıyla mutabakata bağlanmıştır. Herkesin o mutabakata uygun hareket etmesi gerekir. Aksi taktirde imzaya aykırı hareket edilmiş olur ve bu da hiçbir liderden beklenemez. Eğer başka bir karar alınacaksa da yine o yer de altı liderin toplanacağı masadır. O masaya Sayın Mansur Yavaş’ın ismini bir lider getirmiştir ve o liderin talebi doğrultusunda müzakereyle karar verilmiştir, bu da yol haritasına işlenmiştir. Herkesin imzasının arkasında durma yükümlülüğü bulunmaktadır. Geçiş Sürecinin Yol Haritası’na dair farklı öneriler getirmek de yine sadece altı lidere mahsustur. Örneğin ben DEVA Partisi’nin Sözcüsü olarak o masaya öneride bulunamam. Sayın Yavaş’ın bir önerisi varsa Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden elbette ki masaya getirebilir.”

 

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 192
 • Ankaralı 10 saat önce Şikayet Et
  Mansur Bey mantıklı söylüyor. Bu ne ya cumhurbaşkanı yardımcısı enflasyonu mu yaşıyoruz?
  Cevapla
 • okan1979 11 saat önce Şikayet Et
  öyle olmaz mansur bey bu durumda 3 kişi oluyorsunuz 1 kişi daha ayarlayın kendi aranızda okey oynarsınız digerleride yancı olur
  Cevapla
 • fehmi 17 saat önce Şikayet Et
  Durun, daha bunların hepsini kapının önüne koyacaklar.
  Cevapla
 • Kartal 1 gün önce Şikayet Et
  Yani demişler ki: mansur! zırlama. muhatabımız sen değilsin. birşey diyeceksen sahibine söyle, o bize getirsin.
  Cevapla
 • Hamza 1 gün önce Şikayet Et
  Yok canım bu vatandaş bunlara ülke teslim etmez bence
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altılı Masa'yı karıştıracak Mansur Yavaş iddiası! Kılıçdaroğlu bunu yaparsa...
Rusya'dan Türkiye açıklaması: Zor bir proje ama başaracağız