İzmir'deki kongrede Japon asıllı ABD'li profesörden haddi aşan sözler!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi" etkiliğine konuşmacı olarak katılan Japon asıllı ABD'li Prof. Dr. Francis Fukuyama, 14 Mayıs seçimleri için adeta muhalefet adına oy istemeye soyundu.

GİRİŞ 19.03.2023 08:55 GÜNCELLEME 19.03.2023 11:58
Bu Habere 282 Yorum Yapılmış

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi" ismiyle düzenlediği etkinlik, yabancıların Türkiye'nin iç işlerine yönelik müdahale skandalına sahne oldu.

Liberalizm ve neo-liberalizmin geldiği noktanın insanlık için gelebilecek son nokta olduğu yönündeki fikirleriyle tanınan Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Francis Fukuyama, çevrimiçi katıldığı kongrede haddini aşan ifadeler kullandı.

OY İSTEMEYE SOYUNDU

İç siyasete yön vermeye çalışan ve adeta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ağzıyla konuşarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yapılan 'diktatör' iftiralarına atıfta bulunan Prof. Dr. Fukuyama, 14 Mayıs seçimleri için adeta muhalefet adına oy istemeye soyundu.

SEÇİM PROPAGANDASI MI?

Fukuyama'nın Türkiye'ye yönelik hadsiz sözleri, "Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in üzerine vazife olmamasına rağmen iktisat kongresi düzenleme inadının altında yabancılara seçim öncesi Türkiye'nin içişlerine müdahale için bir platform oluşturma amacı mı vardı?" sorusunu gündeme getirdi.

Kongreye çevrimiçi katılan Prof. Dr. Francis Fukuyama, "Küresel Siyaset, Demokrasi ve Türkiye" başlığıyla bir sunum yaptı. "Global trendde otoriteryen hükümetler nezdinde Türkiye'nin artık lider örneklerden biri olduğunu" söyleyerek algı çalışması yapan Prof. Dr. Fukuyama, "Türkiye'nin demokrasisini yenilemesinin yeni bir modeli karşımızda. Çünkü birkaç ay içerisinde seçimleriniz var. Türkiye'de demokrasinin yenilenmesi ve daha güzel temellere oturtulması adına bir şans var. Muhalefetin seçimleri kazanması umudu var" sözleriyle 14 Mayıs seçimleri için muhalefet adına oy istedi.

Fukuyama'nın seçim propagandasına dönüşen konuşması dinleyenleri şoke etti. Bir bilim adamına yakışmayacak ifadelerle Türkiye'nin iç siyasetine burnunu sokmaya çalışan Fukuyama'nın tavrı tepkiyle karşılandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de "İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi" çerçevesinde açıklamalarda bulundu.

KONGREDE SİYASİ ŞOV GÜNÜ

ÖTE yandan sözde iktisat kongresi adıyla yapılan etkinlik, bugün CHP ve ittifak kurduğu partilerin seçim propagandası arenasına dönüşecek.

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile 6'lı Masa'da yer alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, 16.00'da kongrede konuşma yapacak.

CHP örgütü Kılıçdaroğlu'nu havalimanında karşılayarak kongrenin yapılacağı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ne kadar getirerek kongreyi adeta CHP ve ortaklarınının seçim şovuna dönüştürecek.

Başkan Soyer'in sözde iktisat kongresi adı altında düzenlemekte inat ettiği etkinlik için, "Siyaset üstü bir platform olacak" şeklindeki sözlerinin kandırmaca olduğu da böylece bir kez daha tescillenecek.

KAYNAK: YENİ ASIR
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 282
 • Sakarya5403 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu neden haber yaptınız?Bu tipleri adam değil insan yerine koymamalısınız.Hele tunç devrinden kalmalarla işimiz olmamalı.Türkeşe zulmeden komünistin sülbünden gelen biri kimi konuşturu ki?İzmir de 9 eylül sonrası kalanlar bunlar...
  Cevapla
 • Dalgıç 1 yıl önce Şikayet Et
  Fukuyama'nın ne mal oldoğunu iyi biliyoruz.mankurt koministler solcular.
  Cevapla
 • 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu şom ağıızlıya neki. Yalama
  Cevapla
 • Öyle 1 yıl önce Şikayet Et
  İzmir İstanbul Ankara CHP’li zihniyetin yönetiminde ne yaptılar da Türkiye’ye be faydalı olacak
  Cevapla
 • Baybars 1 yıl önce Şikayet Et
  Be adam önce izmire yatırım yap alt Yapıcıoğlu yap çene çalma masal okuma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray şampiyonluk yürüyüşünü sürdürdü
İsrailli gazeteciden insanlık dışı çağrı: Gazzelilerin kanından nehirler görmeliydik