"Reis" dediği için ekmek satmayıp kovmuştu! Fırıncı tarafından tehdit edilen çocuk konuştu

"Reis" diye bağırdığı için fırından kovulan ve tehdit edilen çocuk ile ailesi olayın ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili konuşan baba, "AK Parti'ye verdiğimiz oyların zayi olmadığını tekrardan gördük" dedi.

GİRİŞ 31.05.2023 00:24 GÜNCELLEME 31.05.2023 00:31
Bu Habere 139 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aldığı yüzde 52,18'lik oy oranıyla, muhalif seçmene zorla dayatılan rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nu hüsrana uğrattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sandıktan zaferle ayrılması sonrasında milyonlarca vatandaş tüm Türkiye'de seçim galibiyetini kutladı.

"REİS" DİYE BAĞIRAN ÇOCUK DÜKKANDAN KOVULMUŞTU

Seçim sonrası İstanbul'un Sultangazi ilçesinde bir fırından ekmek almaya giden çocuk, "Reis" diye bağırdığı gerekçesiyle iş yerinin sahibi tarafından ağır hakaretlere maruz kalıp dükkandan kovuldu.

"İTLERE EKMEK SATMIYORUZ"

Olay sonrası çocuğun yakınları fırına giderek yaşananlara tepki gösterince bu kez eline bıçak alan işletme sahibi, ağza alınmayacak küfürler savurdu. Çocuğu, "İtlere burada ekmek satmıyoruz, buradan ekmek alamazsın" diyerek kovduğunu itiraf eden fırıncı hakkında dava açılacağı belirtildi.

Fırıncı bıçağını arıyor...

SULTANGAZİ ZABITA EKİPLERİ FIRINI MÜHÜRLEDİ

Bu sabah skandal olayın yaşandığı yere giden Sultangazi Zabıta ekipleri akılalmaz saldırıyı gerçekleştiren esnaf hakkında gereken işlemi yaptı. Dükkan mühürlendi ve işyeri açma-çalıştırma ruhsatı da iptal edildi.

GÖZALTI KARARI VERİLDİ

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Sultangazi'deki bir fırında ekmek almak isteyen çocuğa 'Reis' diye bağırdığı için hakaret ederek kovduğu iddia edilen şüpheli hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' ve 'silahla tehdit' suçlarından soruşturma başlatıldı. Şüpheli hakkında ayrıca, gözaltına alınması için talimat verildiği de öğrenildi.

TEHDİT EDİLEN ÇOCUK VE AİLESİ KONUŞTU

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde bir fırından ekmek almaya giden çocuk, "Reis" diye bağırdığı gerekçesiyle iş yerinin sahibi tarafından ağır hakaretlere maruz kalıp dükkandan kovulmuştu. Tehdit edilen çocuk ve ailesi yaşadıkları düşmanca tavır hakkında açıklamalarda bulundu.

"FIRINA GİRİNCE BANA İT MUAMELESİ YAPTI"

16 yaşındaki Musabbin Umeyr Aksoy, ilk olarak olay anında neler yaşandığını şöyle anlattı:

"Olay gecesi 28 Mayıs seçim günüydü. Sokakta kutlama vardı, ben de ortamın sevincini görünce dışarda 'Reis' diye bağırmıştım. Saimoğlu'nda çalışan Kadir Bey de bunu duydu. Fırına girince bana it muamelesi yaptı. Bana 'İtlere burada ekmek satmıyoruz, buradan ekmek alamazsın' deyip oradan kovdu. Oysa ben dışarda 'Reis' diye bağırdım, kendisi bunu çarpıtarak içeride bağırdığımı söyledi. Sonra ben dükkândan hemen dışarı çıktım, başka bir yerden ekmeği aldım, eve gittim. Babama olanı anlattım."

"KONUŞMAK İÇİN GİTTİK AMA DAHA FELAKETİYLE KARŞILAŞTIK"

Aksoy eve döndüğünde babasına durumu anlattığını ifade edip sonrasında yaşananları aktardı:

"Babama ilk anlattığımda babam biraz şok oldu. 'Nasıl böyle bir şey der' dedi. Sonra hafiften kızdı. Konuşmak için oraya gittik ama daha felaketiyle karşılaştık. Babam sakince konuşmaya başladı, şahıs her 'Reis' lafını duyduğunda daha çok çıldırıyordu, sinirleniyordu. Ondan sonra bir tane daha 'Reis' lafını duyunca kendisi bana bıçak çekti. Babamla bana bıçağı doğrulttu. Böyle bir tavır beklemiyordum. Sakince babamla konuşur diye düşündüm ama kendisi bize bıçak çekti. Hedefi bendim. Dışarı çıkmasaydık fırlatacaktı. O çekimleri çeken de benim. Sosyal medyada paylaşan da bendim."

"AŞAĞILANDIĞIMI HİSSETTİM, ESNAFIN TARAFSIZ OLMASI LAZIM!"

Hem "İtlere ekmek satmıyoruz" hakareti iddiası hem de bıçak çekme olayı iddiasıyla alakalı olarak neler hissettiğini sorduğumuzda Aksoy şöyle konuştu:

"Aşağılandığımı hissettim, bu yapılanın aşağılayacağı olarak görüyorum. Aşağılanmış gibi hissettim. Müşteri olarak gerekli değeri görmediğimi hissettim, değer görsem zaten bunu yaşamazdım. Bu bir seçim kutlamasıydı. Esnafın tarafsız olması lazım, gelen müşteriye seçim üzerinden yüklenmemesi lazım, tarafsız olması lazım."

"GEREKLİ CEZA VERİLDİĞİ İÇİN MEMNUNUM"

Aksoy sözlerine şöyle devam etti:

"Olay sonrası hem şaşırdım hem de üzüldüm. Bir de ablam orada çalışıyordu, 'Kendisine bir şey olacak' diye düşündüm ama bir şey olmadı zaten. Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun orayı mühürleyince içime biraz rahatlık geldi. Gerekli ceza verildiği için memnunum."

"ŞİKÂYETÇİ OLDUM, SONUNA KADAR BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİM"

Çevresinden ne tür tepkiler aldığını anlatan Aksoy:

"Akraba çevremde olayı duyanlar 'Şikâyetçi ol, davanı aç, hakkını hukukunu ara' dediler. Ben de bugün Sultangazi Gazi Karakolu'nda kendisinden şikâyetçi oldum. Sonuna kadar da gideceğim. Sonuna kadar bu olayın takipçisiyim."

Ailenin A Haber'e açıklamaları şöyle:

"Olay tam olarak ben 'Reis' diye bağırdıktan sonra başladı. Ekmek almak için içeriye girdim. O da bana 'İtlere ekmek satmıyorum' dedi. Ben de kendisine 'bütün AK Partililer it mi oluyor ağabey' dedim. O da bana 'evet' dedi. Daha sonra başka bir fırına giderek alışveriş yaptım. Eve döndüğümde durumu babama anlattım. Daha sonrasında babamla tekrar gittik bize aynı ithamlarda bulundu ve bıçak çekti. O sırada başka bir esnaf araya girerek durumu engellendi. Şikayetçi olduk, şahsı savcılığa verdik.

"VERDİĞİMİZ OYLARIN ZAYİ OLMADIĞINI TEKRARDAN GÖRDÜK"

Olayların ardından Sultangazi Belediye Başkanı devreye girerek dükkanın mühürlendiğini dile getirdi. AK Parti'ye verdiğimiz olayların zayi olmadığını tekrardan görmüş olduk."

KAYNAK: SABAH

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 139
 • yusuf 6 ay önce Şikayet Et
  Bu olayın birçok olumsuzluğun yanında bir faydası var oda şu,Gençlerin kimin ayrışmacı ve tahammülsüz olduğunu anlamaları.
  Cevapla
 • Kızılelma 6 ay önce Şikayet Et
  Esnaf değil Eşkiya.Buna asla ruhsat verilmesin.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  vatan hainleri biİTtmez
  Cevapla
 • zonguldaklı 6 ay önce Şikayet Et
  Kendisi it oglu ittir
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Allah yolunda yapılan harcanan hiç bir iyilik zayi olmaz bil hassa kat kat derece lendirilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten iade-i ziyaret! İstanbul'a geliyor
Guterres'in hamlesi dünyada gündem oldu! BMGK'da büyük hazırlık