Seçim sonrası o ülkeden FETÖ'ye soğuk duş! Ankara'nın dostluğu için...

Cumhur İttifakı ve Erdoğan'ın zaferi sonrası Yunan yönetimi politikalarında geri adım atmaya başladı. Bugüne kadar FETÖ'cülere kucak açan Atina, seçim sonrası örgüt üyelerini geri itmeye başladı.

GİRİŞ 07.06.2023 09:30 GÜNCELLEME 07.06.2023 12:28
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Türkiye'deki tarihi seçim sonuçlarının ardından peş peşe birçok ülke Ankara'ya karşı politikalarını güncellemeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından Türkiye’nin uluslararası alandaki güçlü konumu perçinlenirken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke Türkiye’ye karşı politika değişikliğine gitti. Son olarak Yunanistan, hasmane tutumundan geri adım atmaya başladı.

MSB duyurdu: Yunanistan sınırında 6'sı FETÖ'cü 29 kişi yakalandı!MSB duyurdu: Yunanistan sınırında 6'sı FETÖ'cü 29 kişi yakalandı!

Hakan Fidan, Yunan mevkidaşı ile görüşme gerçekleştirdiHakan Fidan, Yunan mevkidaşı ile görüşme gerçekleştirdi

ANKARA'NIN DOSTLUĞUNU KAZANMAK İÇİN FETÖ'CÜLERİ İTİYORLAR

15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu ülkeye kaçan darbeci askerler başta olmak üzere FETÖ’cüleri koruyup kollayan, botlarla bu ülkeye kaçan binlerce FETÖ’cüye ev sahipliği yapan Atina yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferiyle sonuçlanan seçimlerin ardından Ankara’nın dostluğunu kazanmak için FETÖ’cüleri itmeye başladı. 

Millî Savunma Bakanlığı, Yunanistan’dan Türkiye’ye zorla gönderilmeye çalışılan altısı FETÖ mensubu 29 kişinin yakalandığını bildirdi.

Yakalananlardan ikisinin polislikten, ikisinin öğretmenlikten ihraç edilen, birinin serbest meslek mensubu ve bir diğerinin de satış elemanı FETÖ terör örgütü mensupları olduğu belirlendi. Geçtiğimiz günlerde de Yunanistan’a kaçmaya çalışan terör örgütleri PKK, FETÖ, DAEŞ ve MLKP mensubu 17 zanlı gözaltına alınmıştı.

Eski Yunan Bakan'dan, Mehmet Şimşek ve Hakan Fidan açıklamasıEski Yunan Bakan'dan, Mehmet Şimşek ve Hakan Fidan açıklaması

Miçotakis, Türkiye'yi örnek gösterip oy istediMiçotakis, Türkiye'yi örnek gösterip oy istedi

TATBİKATIN YERİNE KÜÇÜK ÇAPLI EĞİTİM YAPTILAR

Yunanistan’ın bu tutumunun altında, bölgesinde küresel denge merkezi konumuna gelen Türkiye ile enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda diyalog kurma istediğinin yattığı değerlendiriliyor. 

Yunanistan geçtiğimiz günler de her yıl gerçekleştirdiği Kataigis Tatbikatı’nın yerine küçük çaplı bir eğitim yapmış, Türk Silahlı Kuvvetleri de Denizkurdu Tatbikatı’nın yerine taktik eğitimler gerçekleştireceğini duyurmuştu. 

BAŞBUĞ: KENDİNE YER AÇIYOR

Atina yönetiminin tavır değişikliğini gazetemize değerlendiren emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, Yunanistan’ın özellikle terör örgütü mensuplarına yönelik göçmen politikasında köprü görevi gördüğünü belirtti.

Avrupa’dan gelen talimatlara göre Yunanistan’a mülteci kabul edildiğini vurgulayan Başbuğ, son dönemde Yunanistan’ın genel politikalarında yumuşama meyilli oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti: 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Cumhurbaşkanı’nı arayarak yeni kabineyi tebrik etti.

Kulağa hoş gelen mesajlar verdi. Ama ben Yunanistan’ın kendi başına, bağımsız bir politika uygulayacağı kanaatinde değilim. ABD’nin de bu konuda bir meyli var Türkiye’ye karşı.

ABD Başkanı Joe Biden, dile getirmese de ‘Yapacak bir şey yok bu hükûmet ile devam edeceğiz’ tavrı içinde. Yunanistan’ın ABD’den etkilenmesi söz konusu olabilir. Ermenistan’daki politika değişikliği Yunanistan'ı da tetiklemiş gibi... Kullanılan iki ulus vardır her zaman biri Ermeniler, diğeri de Rumlar.

Kullananlar ise Rusya veya ABD. İçte sıkışan Miçotakis politika değişikliğine gitmiş olabilir. Yunanistan fırsatı bulduğu zaman eski politikalarına döner ama oluşan konjonktürde, kendine yer açma tavrı olan bir Atina tablosu var. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 29
 • Mazlum köylü 5 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar çok cahil var bu sayfada ya ulan Yunan ABD bin adamı diyorsunuz neden kendi adamlarını geri itiyor o zaman demek ki şimdiki yönetim onların adamı az biraz daha akıllı olun ya cahiller
  Cevapla
 • Alp 5 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan fetö, Pkk vb.. zehirli sarmaşık terörist yapılarından ileride zarar görecektir, enazından vatandaşları tehdit altında ve bunu ileriyi görerek Türk Devletinin dostluğuna ihtiyaç duyacaktır, böyle adımlar iyidir yani
  Cevapla
 • Nurcihan 6 ay önce Şikayet Et
  Yakında Türkiye'nin zoruyla içerideki bütün teröristleri kapının dışına koyacaksınız. Bari kendiliğinizden koyun da başınız ağrımasın.
  Cevapla
 • Önce Vatan. 6 ay önce Şikayet Et
  eski içerde olanlarıda verin bakayım yok öyle kötü komşuluk sevmeyiz değilse gerekeni yaparız bir gece ansızın ziyaret edebiliriz.
  Cevapla
 • ali 6 ay önce Şikayet Et
  mesleklerinin hiçbir önemi yok kaçtıklarına göre mahrem imam esas örgütteki pozisyonları önemli gerçek ünvanları terör örgütü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye ve Yunanistan anlaştı! Mutabakat imzalandı!
AKINCI TİHA'dan Süpersonik atış! Hedef tam isabet vuruldu!